Od Lvího krále k Herkulovi: 6 klasických pohádek, na které má smysl koukat i dnes
Klišé je klišé, protože spolehlivě funguje.
Česká premiéra pohádkového hitu Bylo, nebylo na Prima COOL úspěšně pokračuje svou krasojízdu 1. řadou, a to je nejlepší čas si připomenout ty nejklasičtější disneyovské pohádky. Právě z nich totiž Bylo, nebylo čerpá svou veškerou inspiraci. Ačkoliv se jádro příběhu Bylo, nebylo odehrává v naší realitě, všechny ty Popelky a Sněhurky - a časem i mnohem více disneyovských hrdinů a hrdinek - pocházejí z magické země z pera Walta Disneyho a jeho potomků. Navzdory skutečnosti, že si disneyovky většina z nás spojuje s dětstvím, mají přitom mnohé z nich co říct i dnes!
6. Popelka (1950)
Story o špinavé holčině, která si obuje správnou botu a stane se tak královnou, známe snad všichni. A přesto umí 65 let starý film překvapit! Najdeme tu nejen bezchybnou animaci, ale i s láskou vytvářené muzikálové sekvence, ostatně stejně jako ve většině disneyovkách. Pro nováčky je navíc překvapivé zjištění, že zdejší pitvořící scénky zvířátek zdaleka nejsou tak špatné, jak máme zažité z jiných podobných filmů.
Popelka Zdroj: Walt Disney Productions
5. Bambi (1942)
Dávno před tím, než se narodili zlomoví přírodopisní dokumentaristé, stejně jako dávno před vznikem ekologických hnutí, učil Bambi své diváky, že příroda je mocná čarodějka. Slzopudný a zároveň skrz naskrz krásný příběh, v němž ožívá dětská fascinace prvními roky života, ve svém jádru vůbec nestárne. I proto funguje dokonale sentimentálně na diváky libovolného věku. Tohle byl zkrátka Walt Disney v letech své největší síly!
Bambi Zdroj: Walt Disney Productions
4. Alenka v říši divů (1951)
Zatímco původní román Lewise Carolla platí spíše za horor nejhrubšího zrna, disneyovské zpracování předlohu náramně vyleštilo do rodinnější podoby. Přesto zřejmě neexistuje verze, která by byla natolik obecně přijatá a populární! Nelze přitom říct, že Disneyho verze zcela pošlapala předlohu. Originální vizualita filmu je právě pozůstatek surrealistické geniality původní knihy, svého druhu tak máme čest s velmi vyváženou adaptaci, která se inspiruje v tom nejzajímavějším, ale zároveň se nebojí přijít s něčím novým.
Alenka v říši divů Zdroj: Walt Disney Productions
3. Lví král (1994)
V závěru se vypravíme do 90. let, druhého zlatého období vynikajících pohádek, které si navíc zřejmě vybavuje daleko větší procento čtenářů. Lví král je z této etapy Disneyho snímkem, který vytane na paměti jako první. Krom fascinujícího vzhledu, na němž se podepsala počínající etapa digitalizace, ale přesto ještě působí klasickým dojmem, vezme za srdce i zdejší příběh. Film je vlastně volná adaptace Shakespearova Hamleta, přičemž jak už to v podobných případech chodí, je inspirace v klasice jenom k dobru výsledného zážitku. Takhle se má učit novověké anglické drama!
Lví král Zdroj: Walt Disney Productions
2. Kráska a zvíře (1991)
Do stejné éry patří i dojemný zásek z roku 1991. Většina klasických disneyovek obsahovala rovným dílem kvalitní animaci, perfektní muzikálová čísla a tím správným způsobem kýčovitý příběh. Ale jenom málokdy se jednotlivé složky podařilo vyvážit s tak bezchybnou trefou jako v příběhu netradičního bestiálního páru z dob staré Francie. Ne nadarmo byl tenhle snímek jako první disneyovský animák nominován na samotného Oscara v kategorii nejlepší film.
Kráska a zvíře Zdroj: Walt Disney Productions
1. Herkules (1997)
Na čelní pozici však může stanout jenom boží demigod Herkules. Jedná se totiž o trestuhodně nedoceněnou disneyovku pro naší generaci - místo nány se záchvaty omdlévání nebo bajce o životě a smrti je totiž Herkules po čertech ironickou romancí plnou akce i dojetí. Zdejší příběh je rovněž de facto superhrdinským animákem, což je téma, které rezonuje u mnohých diváků. A namísto mudrlantského finále je tu k dostání veskrze optimistický happy end! Zkrátka a dobře, Herkules je důkazem, že i dnes mohou pohádky zasáhnout děti od dvou do dvou set let!
Herkules Zdroj: Walt Disney Productions
Bylo, nebylo má prostě na čem stavět! Sledujte jej každý všední den v 17.40 na Prima COOL!