7 nejlepších krimiseriálů posledních let: Od Bodyguarda k Boschovi
Jakým krimiseriálům se rozhodně vyplatí věnovat pozornost?
V úterý 1. září na COOLu začíná drsná detektivka Na schovávanou. Ospalé ukrajinské městečko, které svá nejlepší léta nikdy ani neprožilo, tu šokuje případ dětského únosu. Východoevropská odpověď na Temný případ a jiné drsné kriminálky přitom rozhodně snese srovnání s nejlepšími temnými seroši posledních let. Jaké to ale vlastně jsou?
07) Šťastné údolí
Proč jsou fajn regionální kriminálky? Odpověď nabízí britské Šťastné údolí, u něhož je ironie a sarkasmus patrný již v názvu. Různé národy mají různou kulturu – příběh o vraždě (nebo sebevraždě...) je proto odlišně vyprávěný Amíkem, Britem i Ukrajincem. Oproti kolegům níže je Šťastné údolí přízemnější, nenajdeme v něm šílené satanistické vrahouny, ale to neznamená, že by bylo méně dramatické, osudové a napínavé! Národy se totiž můžou lišit, ale vražda je pořád vražda...
Šťastné údolí Zdroj: BBC
06) Na schovávanou
Něco podobného platí i o Na schovávanou. Ukrajinský příběh nemohl vsadit na klasičtější téma kriminálek – únosy dětí jsou takovým evergreenem, že kdyby se v Na schovávanou objevil ukrajinský Hercules Poirot, šlo by o zhruba stejnou sázku na jistotu. Přítomnost trochu jiných kulis, trochu jiných hrdinů a trochu jiného kontextu ale dává Na schovávanou příchuť, ze které jsme, inu, upřímně nadšeni! Tenhle seroš má jedinou chybu – trochu se stydíme, že něco tak parádního nevzniklo v Česku!
05) Bodyguard
Velkým krimi hitem se stal i akčnější Bodyguard, v němž se snoubí britská elegance s dramaty, jaké by vymyslel snad jen Michael Bay. Bodyguard je blíže akčnímu bijáku, který je tak efektivní, jako zároveň i hloupoučký – jenže pro všechny ty krásné hrdiny a výbuchy mu to nakonec rádi odpustíte. Jakmile totiž přijmete, že je to spíše špionská akce než kriminálka, je to jízda jako řemen!
Bodyguard
04) Neuvěřitelná
Daleko přízemnější je jiný seriál, který jde na věc zase trochu odlišně. V procedurálce Neuvěřitelná se dvě detektivky snaží dopadnout sexuálního násilníka, zároveň se však seriál důkladně věnuje i jedné z jeho obětí. Výsledkem je tak originální a působivá žánrová podívaná, v níž Toni Collette, Merritt Wever i Kaitlyn Dever naprosto excelují. Kéž by se podobných kousků rodilo co nejvíc!
Neuvěřitelná Zdroj: Netflix
03) Temný případ
Na bronzové pozici se ocitl seroš, který měl na rozdíl od všech ostatních ambice i šance na největší úspěch! První řada Temného případu byla fenomenálním hitem, který mimo jiné nakopl comeback Matthewa McConaugheyho. Jenže finále řady vyšumělo trochu do ztracena a Temný případ zvolil cestu antologie – každou řadu jiné postavy, jiní tvůrci, jiný případ. A následující dvě sezony kvalit té první rozhodně nedosáhly. Už jen díky kvůli úvodní sezoně a dopadu na televizní kriminálky obecně má ale Temný případ místo v tomhle seznamu zaručené.
Temný případ Zdroj: HBO
02) Mindhunter: Lovci myšlenek
Velice příjemným překvápkem je i Mindhunter, jenž má v Česku podtitul Lovci myšlenek. Fincherovsky přesná detektivka z konce 70. let o tom, jak se zlepšují metody lapení sériových vrahounů, působí jako delikátní předehra k Mlčení jehňátek. Žádné šílené seriálové fabulace nečekejte, Mindhunter je blíže depresivní skutečnosti toho, jak policejní práce opravdu vypadá (pokud si ji tedy existenciálně romantizujete). O to duchaplnější pokoukání od něj ale nakonec dostanete.
Mindhunter Zdroj: Netflix
01) Bosch
Máme-li však vybrat ultimátního vítěze, musíme zvolit klasika jménem Bosch! Moderní noirovka jako řemen nabízí drsného ústředního maníka, který by klidně mohl být synkem Drsného Harryho, ale zároveň si dovedl držet kvalitu řadu let (což u klasických procedurálek není tak úplně pravidlem). Jistě, do velké míry je Bosch klišé. Rozhodně jde však jde o klišé, které funguje na jedničku s mnoha hvězdičkami!
Bosch Zdroj: FTV Prima
Na schovanou začíná na Prima COOL již v úterý 1. září ve 22.25.