Jde vůbec zabít Hitlera? 4 nejšílenější paradoxy, které stvořilo filmové cestování časem
Druhá šance (3) - upoutávka
Je libo stát se vlastním otcem?
Ve středu ve 20.15 dostane na Primě COOL omlazený americký šerif opět dvou Druhou šanci. Díl nového sci-fi seriálu, v němž zase dojde na hrdinův bizarní vztah s jeho dospělým synem, je krásným příkladem nejrůznějších paradoxů plynoucí z cestování časem. Znáte však další podobné příklady ze světa sci-fi? Sesumírovali jsme pro vás ty nejzajímavější z nich.
4. Dědečkovský paradox
Znáte z: Návrat do budoucnosti
Asi nejznámějším paradoxem je ten se zabitím vašeho dědy – řekněme, že váš děda byl Hitler a vy se proto rozhodne se vrátit časem nazpět a zabít ho. Jenže tím, že ho zabijete, eliminujete z časové linie i sebe sami, a tak se nemůžete vrátit časem zpátky a zabít svého dědu Hitlera.
Jde z toho hlava kolem a právě paradoxy kolem paradoxů jsou důvodem, proč si v reálu většina fyziků myslí, že cestování časem není možné, anebo že přinejmenším svým skutkem toliko vytvoříte alternativní realitu, aniž byste měli vliv na tu původní. Je tu pak samozřejmě ještě druhá možnost, již navrhla Futurama – vaším dědečkem se stanete vy sami! Ale k této možnosti ještě detailněji níže...
Návrat do budoucnosti Zdroj: Universal pictures
3. Paradox bootstrap
Znáte z: Terminátor
Většina z nás ví, odkud pocházíme a kolik nám je let. Ale co takový John Connor ze série Terminátor? Skutečnost, že jeho otcem je chlápek z budoucnosti, který se ještě vůbec nenarodil, sama o sobě vytváří ontologický paradox velmi častý ve světě fikce.
Vyslat něco z budoucnosti do minulosti a nechat to tam, eliminujíc tak původní podstatu vzniku, je totiž populární nejen ve světě Skynetu. Vzpomenout můžeme třeba i na Mašinu z Hranice nemožného (Fringe) nebo celé Skvělé dobrodružství Billa a Teda.
Terminátor Zdroj: 20th Century Fox
2. Sebenaplňující se proroctví
Znáte z: 12 opic
Protože jsou autoři sci-fi často smějící se bestie, minimálně stejně rádi využívají i tragédii plynoucí z kauzální smyčky alias predeterminačního paradoxu alias sebenaplňujícího se proroctví. Jednoduše řečeno – vyrazíte zabít Hitlera, ale svou snahou zabít sympatického mladého Rakušáka v něm jenom vyvoláte paranoidní obavy a poté, co z nějaké souhry náhod selžete, jenom přivedete Hitlera na cestu k jeho ultimativní moci.
Nebýt vás, Hitler, jak ho známe, by nikdy neexistoval – právě vaše cesta do historie však onu historii formovala. Podobně třeba končí kultovních 12 opic poté, co si Bruce Willis uvědomí, že jako malý viděl své budoucí já. Uzavřená časová smyčka je mimochodem snad jediná forma cestování časem, kterou fyzika jakž takž povoluje – ale jenom za předpokladu, že cesta časem ve formě červí díry začne od konce smyčky. Zpátky do minulosti se tedy ani touto možností nevrátíte.
12 opic Zdroj: Universal pictures
1. Paradox "Zabijme Hitlera"
Znáte z: Pán času
Paradox "Zabijeme Hitlera" je vlastně velmi podobný paradoxu dědečkovskému, jenom přesně obráceně – namísto toho, abyste svým návratem eliminovali sami sebe, naopak svým návratem s cílem eliminovat zloducha eliminujete důvod své cesty do minulosti. Je to skoro jako sebenaplňující se proroctví, pouze bez onoho "proroctví".
Velmi dobře si s tímhle tématem pohrál díl Cradle of Darkness z původního seriálu Twilight Zone, solidně jej ovšem po obrazovce posunoval i Pán času v typicky pojmenovaném díle Let's Kill Hitler. Nakonec právě přítomnost podobných zlosynů ilustruje, že cestování časem bylo, je a bude uzamčeno jenom ve světě fikce. Alespoň pokud někdo nechce, abychom si to jen mysleli!
Sniper Elite III Zdroj: Rebellion Developments
Další díl Druhé šance začíná ve středu ve 20.15 na Primě COOL.