4 důvody, proč se dá na Hvězdnou bránu koukat pořád dokola
SG-1 vyráží poprvé do akce!
Ve čtvrtek odpoledne se Hvězdná brána na Prima COOL rozběhne zase od prvního dílu! Apophis znovu zaútočí na Zemi jako zamlada, Richard Dean Anderson bude mít jen pár šedivých vlasů a Danielu Jacksonovi bude krásných 27 let! První dvoudíl Děti bohů zahájí dobrodružství týmu SG-1 způsobem, který nejspíše znáte nazpaměť – ale přesto je optimální si jej znovu připomenout. Proč? Hvězdná brána má podobně jako Star Treky nebo Simpsonovi optimální ingredience na to, aby se na ni dalo dívat do pominutí smyslů…
04) Humor, postavy, svět
Hned na úvod zmíníme to nejzjevnější – Hvězdná brána prostě je a byla sympatické dílko! Každou epizodu tu zaznělo několik vtipných hlášek a popkulturních odkazů, zdejší postavy netrpí tolika traumaty, jak je dnes v televizi (nebo realitě!) zvykem, a svět sestávající z „alternativní současnosti, ale heroičtější a méně nudné“, kde potají létáme po galaxii... to vše má prostě co říct!
Jasně, půlka dílů se odehrávala mezi stěnami SGC a druhá půlka na lesní planetě třídy Vancouver. Oproti opulentním digitálním scenériím dnešních seriálů mají však i reálné lokality vzdor svému opakování jistý vyšší punc autenticity. Hvězdná brána to jistě s rozpočty a triky nepřeháněla. K dobru jí je však třeba přičíst i to, že když se na place střílelo, tak se na place střílelo (ač slepýma)! Kde je dnes standardem i v televizi k pistolím přimalovávat digitální plamínky, SG-1 byla prostě tak nějak... syrovější podívanou!
Hvězdná brána Zdroj: SyFy
03) Odlehčená sci-fi
O to je proto paradoxnější, že se Hvězdná brána nebrala příliš vážně. Koneckonců, co čekat od seriálu, kde je jednou z hlavních postav MacGyver?! Ach ano, zatímco dnes hlavního hrdinu seriálu jednou postřelí, a on z toho má trauma na dalších 30 epizod, gerojové z Hvězdné brány zažívali díl co díl maniakální dobrodružství... a o epizodu později byli většinou svěží jako rybička a veselí jako Teletubbies!
Neříkáme, že serióznější přístup nemá nic do sebe – i SG-1 ho čas od času zvolila. Kdyby však byly všechny seriály natáčené stejně, byla by to nuda. Mezi odlehčenými scifárnami je přitom Hvězdná brána jednou z nejlepších podívaných široko daleko. Ani jednomu z obou spin-offů (Atlantis, Universe) se později nepodařilo namíchat poměr zábavy, vtipů a akce tak dobře, jako tady. Dobrá komedie je zkrátka nesmrtelná!
Hvězdná brána Zdroj: SyFy
02) Epizodické zápletky
Ruku v ruce s tím souvisí i fakt, že se na Hvězdnou bránu lze dívat bez sveřepého dodržování posloupnosti epizod. Neříkáme, že navazující seriály jsou špatné – to ani omylem! Pokud na ně máte den čas sjet si je najednou, je famózní zážitek! Ani opačný, epizodický přístup však není na škodu ve chvílích, kdy den času nemáte.
Zvláště pro znalejší diváky je tak jedno, jestli si příchody týmu SG-1 pustí po dnu, týdnu nebo třech měsících – skoro vždy bude mít záruku uzavřené story o solidní zábavnosti! V éře, kdy se filmaři naučili dělat desetihodinové navazující příběhy, je zkrátka osvěžující pustit si řemeslně dobře odvyprávěný, zábavný a uzavřený 45 minut trvající díl!
Hvězdná brána Zdroj: SyFy
1) Seriál bez konce
Posledním důvodem je fakt, že je Hvězdná brána díky zasazení do současnosti (tedy mezi lety 1997 až 2007) aktuálnímu divákovi tak nějak bližší než svět Star Treku či jiné futuristické periody. Mnozí diváci na Hvězdné bráně navíc doslova vyrostli – koukat na epizodu 3. řady tak není retro jen kvůli sledování mladé Carterové a nenamakaného Jacksona, ale i proto, že se u toho člověk rozpomene, jak došel ve tři ze školy, praštil aktovkou do rohu a utíkal zhlédnout nové epizody seriálu!
K tomu všemu je navíc Hvězdná brána krutě nedokončená. Ostatně, i poslední díl se jmenuje Bez konce – a navazující dva kinofilmy i dva spin-offy oba končí značně neuzavřeně. Nakonec i proto je sledování Hvězdné brány stále povzbudivé, člověk si u něj tak nějak udržuje povědomí o tom, co třeba jednou bude mít nějaké další pokračování...
Hvězdná brána Zdroj: SyFy
Legendární 1. série Hvězdné brány začíná na Prima COOL ve čtvrtek v 15:10.