Hejtři útočí na Batman vs. Superman: Měli bychom se bát průšvihu, nebo nás čeká komiksová pecka?
Jak si zatím vede film, který má být odrazovým můstkem celého komiksového vesmíru?
Střet dvou nejslavnějších superhrdinů to v posledních měsících nemá jednoduché. Řadu fanoušků naštval druhý trailer, který vlastně vyřešil ústřední konflikt a postavil hrdiny proti digitální stvůře, a i když nejnovější upoutávka zase vyvolává nadšení, kampaň dostala pár šrámů, jež teď prohlubují zákeřné drby.
Řada webů, které s oblibou vytahují "zákulisní informace z filmových studií" (= něco je možná pravda, ale většinou to jsou jen podivné výmysly), totiž o Batman vs. Superman píše dost nepěkné věci. Zprávy o tom, že jsou u Warner. Bros nervózní a bojí se diváckého přijetí, logicky mohou být pravdivé – kdo by se nebál, když se do kin posílá film za víc než 400 milionů dolarů (přibližně 250 mohlo padnout na produkci, 150 pak na kampaň) a je potřeba vydělat alespoň miliardu, aby bylo všechno v suchu. Pak už se ale přechází rovnou do spekulací o tom, co se bude dít v případě, že si masové publikum film neoblíbí a přijde na něj málo lidí.
Šepot se totiž snaží naznačit, že režisér Zack Snyder zůstal věrný svému stylu a natočil další celovečerák, který si užijí hlavně fanoušci jeho vizuálně vytříbené tvorby. 300: Bitva u Thermopyl, týmovka Watchmen i Muž z oceli mají zástupy věrných uctívačů, zároveň se ale moc netěší širokému (především kritickému) uznání, jež si vydobyly třeba batmanovské filmy Christophera Nolana. Ty zákeřnější zvěsti pak dokonce mluví o strachu z toho, že Batman vs. Superman nepotěší diváky čistě proto, že se jedná o "hluboký příběh od oscarového scenáristy". Diváci komiksovek si totiž údajně navykli na odlehčený materiál z ranku Iron Mana a Deadpoola, takže by s dvouapůlhodinovým temným dramatem od Chrise Terria (zlatý plešoun za Argo) mohli mít automaticky problém.
To je samozřejmě ptákovina už kvůli zmíněným Batmanům od Nolana nebo úspěšným X-Menům, kteří také moc nesázejí na odlehčené pojetí. Na internet se ale stále dostávají "zaručené zprávy" o tom, jak se Warneři klepou strachy a mohli by v roce 2017 místo týmovky Justice League, jíž film dělá předehru, nabídnout sólovku Batmana s Benem Affleckem (ten je prý ve filmu vynikající).
Může k něčemu takovému dojít? Pokud by se snímku Batman vs. Superman nepodařilo finančně uspět (utržilo by se třeba méně než 800 milionů dolarů), teoreticky to svádí k situaci druhého Amazing Spider-Mana. Ten se stal nejméně výdělečným pavoučím filmem (vydělal jen, ehm, 708 milionů), což vedlo ke zrušení trojky i plánovaných spin-offů s Venomem nebo Sinister Six. Studio Sony posléze přivedlo postavu pod křídla Marvelu a připojilo ji do světa Avengers. A právě proto uvidíme ve trojce Kapitána Ameriky Spider-Mana se zbrusu novou tváří Toma Hollanda.
Warneři by to v případě neúspěchu měli složitější. Museli by totiž přehodnotit celý svůj komiksový vesmír, který byl po jediném filmu (Muž z oceli z roku 2013) naplánován až do roku 2020. Srpnový Sebevražedný oddíl by to samozřejmě nijak neohrozilo, stejně jako právě natáčenou Wonder Woman a chystanou týmovku Justice League (obojí má premiéru v roce 2017). Další plány, které zahrnují sólovky Flashe, Aquamana, Cyborga nebo nový pokus o oživení Green Lanterna (tentokrát s více zelenými ochránci vesmíru), by ale v takovém bezpečí být nemusely.
Na filmu Batman vs. Superman zkrátka stojí hodně. Warneři se rozhodli nekopírovat Marvel, který začal míchat superhrdiny do Avengers až po pěti sólovkách, a představí většinu stěžejních superhrdinů už ve druhém filmu (v březnu v kinech uvidíme i Wonder Woman a na chvíli se zastaví také Aquaman, Flash a Cyborg). Takový sprint ale vyžaduje jistý hit s kladným přijetím, jehož se teď Batman vs. Superman úpěnlivě potřebuje dočkat. Myslíte, že všechno dopadne dobře? Anebo se přikláníte ke skeptikům, kteří čekají spíš průšvih? Dejte vědět v diskuzi, na tak důležitý film musí mít "startovní názor" snad každý.