15. září 2018 11:26

5 filmů, které jsou dokonalou pastvou pro oči

A vlastně i pastvou pro duši!

V pondělí se opět vydáme na túru – ve 20.45 totiž na Prima COOL začíná další díl Vandráků. Pavel Liška, Honza Révai a Hynek Bernard prošoupou podrážky zase jiným krajem Střední Ameriky a neopomenou nám při tom natočit místní panoramata. Abychom se k tomu dostali do akurátní nálady, vzpomněli jsme na starší filmové okamžiky, které se snoubily s fantastickými záběry na dechberoucí krajinu!

05) Pláž

Je paradoxní, že snímek, který zpopularizoval cestovní ruch do Thajska (a napomohl tím k devastaci místní přírody...), tak učinil právě záběry na primordiální panenské pláže, laguny a tropické lesy jistého odlehlého ostrůvku. Pláž působí a funguje jako absolutní reklama na dovolenou daleko od civilizace – a její zápletka o nevyhnutelném pošlapání čistých ideálů tomu jde krásně na ruku. Jenom si říkáme, jestli tu zápletku podobně vnímají i diváci, kteří dostanou po zhlédnutí chuť vycestovat do světa... Na druhou stranu, ve filmech, které disponují překrásnými záběry přírodních scenérií, není takové poselství nikterak ojedinělé. Vlastně lze říct, že čím více se kamera opájí panoramaty, tím více jsou místní hrdinové čistí asi jako víko od kanálu!

04) Nebeské dny

Režisér Terrence Malick se přímo proslavil svými táhlými záběry i celými bijáky, v nichž lyrika divoce mlátí dveřmi o futra. Pohled na velehory nebo oceány je přitom poměrně tradiční – když ale Malick v jednom ze svých prvních filmů, Nebeských dnech, dovedl poeticky natočit i tak banální (na první pohled) scenérii, jako rozlehlé lány amerického středozápadu, byl to pohled pro bohy! Snímek zasazený do roku 1916 popisuje moralitku o tom, že korupce korumpuje (nebo tak něco) a ladná krajinka se v něm snoubí se zkaženými postavami v čele s mladičkým Richardem Gerem. Přesnou zápletku však z hlavy již nevydolujeme, je totiž absolutně přebita opulentními záběry na lány pšenice, u nichž se rozklepou kolena i zapřísáhlým urbanistům.

03) Útěk do divočiny

Je třeba ještě jeden důkaz o tom, že filmy o krajinkách mudrují o lidské povaze? Ano? Sláva – pak představujeme Útěk do divočiny! Biják podle skutečných událostí, jehož mladistvý hrdina opustil svět peněz a bohatství, aby vandroval po přírodě, je v srdci rozhodně na straně nezávazného existenciálního poflakování. Útěk do divočiny ovšem zároveň obsahuje i solidní přesah v tom smyslu, že se na něj může dívat i někdo, kdo nikdy nevytáhl paty z města. Zdejší hrdina je totiž vykreslen stejně tak idealisticky, jako i naivně. Skutečnost, že jej na konci filmu (a reálné story) vlivem nezkušenosti i špatné shody okolností čeká v divočině smrt, lze vykládat nejen jako cenu za netypický druh života, ale i jako cenu za to, že se někdo rozhodne naivně vykročit vstříc pustině…

02) Jeremiah Johnson

A nebude asi překvapivé, že také Jeremiah Johnson utíká do divočiny před hnusem civilizace – oproti řadě kolegů tak ovšem učinil dávno před tím, než to bylo cool! Tahle balada z režie Sydneyho Pollacka, natočená již v dřevním roce 1972, je totiž notně netradičním westernem. Namísto soubojů s pistolníky očekávejte snahu neumřít během zimy, namísto šerifů se zdejší krajina hemží indiány a namísto širokých pouští Nevady se připravte na mazlení kamery s lesy a horami Utahu. Výsledkem je melancholické drama, které se nebojí vyprávět tak trochu schizofrenicky. Děj Jeremiaha Johnsona se chvílemi může zdát jako chodící klišé a chvilkami zase jako atypická cesta proti žánru, nebýt jednoho detailu – Jeremiah Johnson byl natočen podle skutečného příběhu!

01) Lawrence z Arábie

Nepřekvapí, že na prvním místě ustane mírná výjimka z pravidla – Lawrence z Arábie, jeden z "oficiálně" nejlepších filmů všech dob, je totiž ve svém vykreslení morálky barevný asi jako nevysypaný popelník. Krásné pouštní scenérie, pozorované navíc v obrazu širokoúhlém jako nevařená špageta, totiž doprovází postavy zkažené jako sám život. Vtip je v tom, že všechny mají pro své kontroverzní skutky jasné motivy i důvody – počínající už tím, že probíhá válka. Pouštní kmeny bojující proti Turkům? Jasně, že jde o divochy lpící na cti, ale to má jak svou hrůzu, tak i krásu! Koloniální velmoce jako zlo anebo dobro? Záleží na tom, koho se zeptáte – válka se vede proti Turkům, ale ani Britové nejsou ztělesnění pravdy a lásky. A co ústřední spasitel Lawrence, který kmeny sjednotil? Záleží, jestli se na to zeptáte jeho, nebo oněch kmenů…

Vandráci pokračují na Prima COOL premiérovým 3. dílem v pondělí ve 20.45!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický