5 nejlepších mysteriózních seriálů posledních let
Městečko Fortitude (1) - upoutávka
Vítejte v Městečku Fortitude.
Pozdní pondělní večer Prima COOL vykopává nový mysteriózní seriál Městečko Fortitude – ve 22.15 se s jeho hrdiny budete moct přenést do arktické základny, kde se udála tajemná vražda. Ačkoliv to na první pohled zní jako drsná, ale vlastně jen normální kriminálka, naznačíme, že postupem času přičichne Městečko Fortitude mnohem blíže sci-fi. Nejlepší obdobná mysteriózní dílka se chovají nemlich stejně, některá byla tak mysteriózní, že jsme (kdo nespoiloval!) na počátku ani nevěděli, že jde o sci-fi!
Ztraceni
Ah, Ztraceni! Ať už tenhle seroš dopadl jakkoliv, tu bombastickou první řadu mu z dějin televize už nikdo nevygumuje. Ačkoliv si tu vlastně majorita postav jenom válela šunky na pláži (a chytře vystavěné flashbacky mezitím odhalovaly kruciální drama v minulosti), stejně jsme ze Ztracených nemohli spustit oči. První hodinu a něco to totiž vypadalo, že koukáme jenom na moderní Robinsony Crusoe – jenže pak NĚCO začalo kácet stromy, NĚCO zabilo pilota… a ten lední medvěd! A signál na konci! Ztraceni jsou důkazem, že mystery začínající z normálna funguje dobře.
Ztraceni Zdroj: ABC
Hranice nemožného
Samozřejmě je faktem, že Hranice nemožného alias Fringe měla povážlivě méně normální začátek – hned na úvod totiž sledujeme, jak na palubě letadla (opět letadla!) něco rozloží posádku a cestující na kost. Poměrně brzy se objeví doktor Bishop, který slibuje extrahovat vzorec z mozku jednoho člověka a převést jej do mozku člověka druhého. Hranice nemožného je navíc podstatně odlehčenější. Ani tak bychom jenom s mírně scifáckými prvními díl neodhalili, jak mocně se tu postupem času začne scifácky hiphopovat. Cestování časem! Alternativní reality! Alternativní reality vzniklé cestování časem! Invaze lidí z budoucnosti! Fringe sice postupem času přišel o kouzlo normálního světa, o to více uměl rozvinout svoji neobyčejnou zápletku.
Hranice nemožného Zdroj: FOX
Westworld
Ne nadarmo je loňský zářez HBO popisován jako moderní odpověď na Ztracené – Westworld pracuje na mnoha úrovních, a to jak metaforicky, tak i doslova. Úvodní desetiminutovka by mohla vyvolat zdání, že sledujeme jenom normální western. Příchod nezničitelného záporáka nám ale naznačí, že se věci mají jinak. Namísto paranormálních jevů je ovšem divákovi vyjeveno, že je celý westernový svět jen zábavním parkem plným skoro dokonalých robotů.
I tato rovina futuristické sci-fi je ale několikrát rozbita – zaprvé, roboti sami reagují na atypické jevy stejně, jak by reagovali lidi v 19. století, tedy s gustem k nadpřirozenu. I lidští majitelé parku přitom mají velmi tajné záměry – a možná, že někdo z nich je dokonce utajeným robotem! Nu a pak se na konci ukáže, že jsme v seriálu paralelně sledovali více různých časových linií. To není špatný výsledek na něco, od čeho by člověk podle prvních minut čekal obyčejnou koltovačku.
Westworld Zdroj: HBO
Orphan Black
Vidět na vlakovém nádraží umřít své právě odhalené dvojče, to jednomu zkazí večer. Hrdinka seriálu Orphan Black se však nespokojila s tím, že by měla mít dvojnici, a vydala se pátrat na vlastní pěst dále. A pak se objevila dvojnice další. A další. A další. Z příběhu o podvodnici, které do klína doslova spadla šance začít slušnější život, jak Orphan Black působil většinu svého pilotního dílu, se tak pronto vyklubalo sci-fi o utajených genetických a klonovacích pokusech, jejichž autoři ovládají půlku světa!
Orphan Black se stal scifárnou jako (dobře uleželé) víno, plnou dilemat a odhalení ukrytých v sekvencích DNA – a to ačkoliv na nás jeho první minuty skoro vrhly „náhodu“ tak velkou, že by se za ni nestyděla ani libovolná telenovela.
Orphan Black
Temný případ
Tak moment, z Temného případu (mluvíme samozřejmě jen o 1. řadě) se přece sci-fi nikdy nevyklubala...! Inu, ano a ne. Nelze popřít, že se tu nikdy neobjevil mimozemský talíř nebo že by hlavní postavy objevily své mladší já nebo něco podobně čistokrevně scifáckého. Jenže po celou dobu měl Temný případ chladnokrevnou atmosféru nadlidského tajemna, a to zejména skrze Rustovy průpovídky – ale nejen je. Rust sám navíc na konci něco nezemského viděl.
Jestli to byl Bůh, halucinace nebo mimozemský dron, to se už nikdy nedozvíme. Ale právě tato nejistota, ruku v ruce s brilantně potemnělou atmosférou, činí z Temného případu příklad, který jsme si nemohli nechat pro sebe. Tahle Schrödingerova kočka mystery mohla být zcela přízemní a zároveň zcela scifáckou zápletkou. A skutečnost, že nikdy zcela nepřiznala barvy, je o to víc fascinující.
Temný případ Zdroj: HBO
Městečko Fortitude začíná v pondělí ve 22.15 na Prima COOL.