4 nejzásadnější důvody, proč je Penny hlavní postavou Teorie velkého třesku
Není to jen kvůli její postavě...
Cože? Každý přece ví, že Leonard je hlavní postavou seriálu! Však víte, ten chlápek… který má v posledních pěti řadách zdaleka nejméně dialogů, vtipů a motivací. Hmm. No dobrá, tak snad Sheldon – ten je přece nejznámější postavou! Je však opravdu hlavní postavou celé story? Zvláště uvážíme-li, že celý Sheldonův humor funguje jenom kvůli tomu, že je nesnesitelná bytost a všichni ostatní mu to vyčítají? Že se za 9 let skoro nikam nevyvinul? Ba ne. Teorie velkého třesku má jen jednu nejvýznamnější postavu, a tou je Penny! Pročpak?
1. Odstartovala celou zápletku
Teorie velkého třesku nezačala prací kluků na univerzitě, dokonce ani nezačala přistěhováním Sheldona k Leonardovi. Začala přistěhováním Penny – rušivého elementu opačného pohlaví, který vnesl do všední bídy naší mužské čtveřice čerstvý vzduch a nakopl ústřední romantickou story, jež nás prvních pár řad tolik bavila a díky níž se z Leonarda vlastně stal normální, většinový člověk.
Tam někde uvnitř své hlavy dobře víte, že kdyby se Penny (nebo jiná cool ženská postava) vedle kluků nikdy nepřistěhovala, v příštích padesáti letech by se Sheldonovi a Leonardovi (krom občasného pokusu o vraždu a/nebo sebevraždu) nepřihodilo nic zvláštního.
Teorie velkého třesku Zdroj: CBS
2. Byla nově příchozí
Ve vyprávění fikce existuje jedna velmi jednoduchá technika, jak diváky seznámit s komplexním fikčním světem – proto třeba filmový Hellboy začíná příchodem nového agenta do Úřadu výzkumu paranormálních jevů, protože vše, co je nutno vysvětlit divákovi, je "shodou okolností" nutno "nenásilně" vysvětlit i nově příchozí postavě.
V Teorii velkého třesku je naším oknem do cizího světa a doslova divákovýma očima právě Penny. Ať se vám to líbí, nebo ne, majorita diváků nejsou stejní nerdi jako Sheldon, což znamená, že je nutno nějak vtipy ukotvit skrze běžnou postavu. Penny možná není tak zajímavá jako zbytek vědátorů, bez její přítomnosti by se však drtivá většina diváků v Teorii velkého třesku ztrácela už od počátku.
Teorie velkého třesku Zdroj: CBS
3. Transformovala partu čtyř nerdů
Jistě, Teorie velkého třesku je seriál jak o tom, kterak se z party upejpavých divnolidí stali trochu-normálnější-lidi, tak i o tom, jak se Penny přiblíží popkultuře, začne hrát World of Warcraft a občas sledovat sci-fi.
Jenže změna Penny zasáhla jenom ji, zatímco změna Wolowitze, Raje, Leonarda a Sheldona vstříc sociálnímu životu je statisticky významnější. Už jsme přitom nakousli, že to byla právě Penny, kdo celou tu významnější proměnu nastartoval. A říkejte si, co chcete, ale je podstatně náročnější naučit čtyři autisty nechovat se jako sérioví vrazi než ukázat blondýně, že jsou komiksy a videohry vlastně super.
Teorie velkého třesku Zdroj: CBS
4. Její problémy jsou nejreálnější
Položte si ruku na srdce, jakkoliv jste možná podobní geeci jako naše čtveřice kluků, na 99,9 % nejste podobní nerdi. Nepracujete v jedné nejprestižnějších univerzit světa, neřešíte ve volném času stavbu marťanského roveru, nelétáte se svým pokusem na Mezinárodní vesmírnou stanici ani se nesnažíte rozlousknout teorii superstrun.
Oproti tomu Penny se svými párty problémy, pracovními problémy a vztahovými problémy je drtivé většině lidstva podstatně blíže. Jakkoliv její peripetie cílí možná až příliš blízko našim duším a odvádějí pozornost od humorů, bez jejích přízemních krizí by seriál byl jenom poloviční, chybělo by mu totiž ukotvení v realitě. Zkrátka a dobře, jestli kvůli někomu klape Leonardova motivace, Sheldonovo protivenství, Wolowitzovy nechutnosti a Rajova fobie, je to právě Penny!
Teorie velkého třesku Zdroj: CBS
Teorie velkého třesku se na COOLu představuje každý všední den od 14.45 a 21.20.