Megazkrat není sci-fi: Tma může fakt nastat!
Zápletka tohohle thrilleru je proklatě blízko realitě… Sledujte v úterý a ve středu od 22.45 na COOLu.
Úterní a středeční večer vám opepří akční minisérie Megazkrat, v níž se bývalý zneuctěný voják rozhodne pomstít zlé CIA a způsobí masivní výpadek elektřiny v Los Angeles, tzv. blackout.
Ve snímku se objeví řada známých xichtů od Seana Patricka Flaneryho (Mladý Indiana Jones, Pokrevní bratři) přes Anne Heche (Vrtěti psem, Muži na stromech) až po Bruce Boxleitnera (Babylon 5!).Oba díly filmu Megazkrat: Smrtící výpadek si můžete zdarma přehrát 10 dní po odvysílání v TV na PrimaPLAY.cz
Největší hvězdnou je zde však opomíjená hrozba gigantického výpadku energie.
Posvítili jsme si na tři důvody, proč je Megazkrat pekelně mrazivý vzdor svému obskurnímu názvu!
1) Jeho důsledky jsou drtivé
Blakoutem se rozumí výrazný výpadek elektrické sítě. Ten může mít řadu příčin – někdy nastane vysokou spotřebou elektřiny, jindy špatným stavem rozvodné sítě, někdy je na vině i přírodní pohroma (bouřky, vichry).
Stačil by přitom sotva několikadenní výpadek, aby nastaly škody obrovských rozměrů. Vezměte si třeba supermarkety – během zhruba jednoho dne jejich mrazáky vyčerpají dobu, po níž automaticky udrží jídlo v chladu, a pak se vše začne kazit rychleji než kariéra Miley Cyrus, milí přátelé. Pokud by na blackout došlo naopak v zimě, uchované jídlo bychom sice měli, zato by však nastala vražedně mrazivá atmosféra...
2) Postiženou oblast může zruinovat
Asi nejznámějším je výpadek z roku 2003 na východě USA, který zatemnil i New York, a odkud pochází i titulní fotka. Tehdejší blackout byl zapříčiněn pádem několika stromů na vedení, vyvolaná porucha se však dominově šířila dále a nakonec muselo být odpojeno 256 energetických zdrojů. Několik lidí zemřelo, jen New York postihlo na 3000 požárů vlivem zapálených svíček.
Nejhorší blackout však v roce 1998 zasáhl novozélandský Auckland, kde výpadek trval pět týdnů. Vyvolala ho titěrná porucha na kabelu, během doby výpadku město opustily velké společnosti i značná část obyvatel.
3) Dříve či později nás nemine
I kdyby orgány starající se o elektrické sítě pracovaly naprosto dokonale a šílené bouřky by si vzaly dovolenou, dříve či později se výpadku určitě nevyhneme. Nejde o strašení koncem světa – řeč je o mohutné sluneční geomagnetické erupci, jejíž řádění Zemi postihlo už nesčetněkrát, naposledy v roce 1859 při tzv. Carringtonské (nebo Carringtonově) události.
Událost může způsobit rozsáhlé výpadky sítě podobně jako blackout a krom drahých protipatření proti ní není valné obrany. Dle statistik máme navíc v příštích letech šanci snad až 1 ku 8, že se události srovnatelné s Carringtonskou v brzké době dočkáme. Na tenhle pekelný megazkrat tak zřejmě nebudeme muset zažít konspirační trable jako v sobotní dvoudílné minisérii Megazkrat, která začíná ve 20.00 na Prima COOL…
(lol)