13. března 2015 11:00

Co Živí mrtví nemají: Nejvhodnější zbraň do zombie apokalypsy vás překvapí!

Co by nemělo chybět v žádné sadě pro případ příchodu nemrtvých?

Ačkoliv je šance na příchod vražedných zombie hord zanedbatelná, pokud by na ni přece jenom jednou došlo, většina instruktáže skrze hry, filmy i seriály (jako náš nedělní opus Živí mrtví) by vám byla pramálo platná.

I kdybyste krásně zvládali přežít bez vymožeností civilizace, zombie média vás obvykle učí, že klíčovou schopností proti nemrtvým je perfektní ovládání palné zbraně. Jenže právě většina z nich je dnes bytostně závislá na dodávkách moderní munice, kterou si na koleni vážně nevyrobíte. Jakmile jednomu dojdou náboje, je mu i nejlepší útočná puška k ničemu.

Střelba z pušek by tak v případě konce světa rukou zombies byla spíše podružná. V historii však už existovalo období, kdy byly armády připraveny na příval hord vraždících antropomorfních bytostí – říká se mu "vojenství před příchodem palných zbraní" a zabralo dobrých pár (desítek) tisíc let. Jaké užitečné rady by Rickovi přeživší dostali, kdyby se do jejich party přidal historik?

Především by jim mohl doporučit dokonalou historickou zbraň proti zombies. Ačkoliv máme tendenci představovat si jako zbraně pro osobní střet spíše krátké sečné věcičky, zkráceně meče, popřípadě sáhnout po kuši nebo alespoň luku, daleko více se v historii napříč milénii i kontinenty používala docela jiná zbraň: kopí.

Krátké bodné zakončení kopí v něm optimálně kombinuje řeznost meče s výhodami zbraní na větší dálku. Na první pohled sice kopí vypadá jako přerostlé párátko, které nesnese srovnání s dobře nabroušeným mečem nebo luxusní kuší. Deformace způsobená filmy a videohrami (poděkujte Age of Empires a jeho mechanice kámen-nůžky-papír) nám ale vnutila představu kopí jako zbraně podřadného charakteru, vhodné leda tak proti jízdě. A to navíc jenom pokud nejste skřet z Pána prstenů.

Oproti meči i kuši má totiž kopí hned několik zásadních kladů. První a kritickou výhodou kopí je jeho délka, díky níž můžete od oponenta (a jeho meče) udržet bezpečnou vzdálenost a zároveň mu zasadit přesnou ťafku. Jasně, proti lidem je tu riziko, že vám oponent kopí chytí za druhý konec a vybije vám s ním zuby. Toho se ale hrdinové Živých mrtvých nemusejí příliš obávat.

Podstatným bonusem je i navíc možnost kopí použít jako vrženou zbraň (ve verzi oštěp) nebo se s ním rozmáchnout efektivněji než s kratší zbraní. Navíc je kopí relativně snadno nahraditelné z dostupných přírodních zdrojů – nejprimitivnější verzi si vyrobíte z rovnější větve pomocí kapesního nože. Kopí je zkrátka a dobře zapomenutým klenotem!

Ostatně právě pomocí formace falangy alias velmi dlouhého kopí dobyl Alexandr Veliký celý tehdejší známý svět. Kopí byly ale rovněž ideální zbraní ve středověku proti oplechovaným bojovníkům – jednak totiž držiteli umožnily udržet si nepřítele dále od těla, jednak se s kopím daly snáze vypíchnout (doslova) slabé části brnění jako například krk. Proti pomalým a těžce bráněným cílům sloužilo kopí doslova jako otvírák na konzervy. Ve středověku bylo modernizované kopí hlavní výzbrojí lancknechtů, dokonalých univerzálních žoldáků, kteří naháněli strach celé Evropě.

Ke cti Živých mrtvých nutno říct, že větším rizikem než chodci jsou v její story spíše další lidští přeživší, kteří se sami nebojí palných zbraní. Právě proto by ale role kopí byla nezanedbatelná, zvláště uvážíme-li, že oblíbenou metodou likvidace chodců v Živých mrtvých je přijít pár centimetrů před ně a střelit je z bezprostřední blízkosti do hlavy.

Možná by tak Rickovi a ostatním zbylo více munice pro řešení půtek s jiným přeživšími od Guvernéra po osazenstvo Terminu. A co že skrývá ten? To můžete zjistit v neděli ve 22.05 v dalším dílu Živých mrtvých – sice seriálu bez kopí, ale za to s charismatickými postavami!

(lol)

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný