13. prosince 2017 18:17

Jak funguje pravá Námořní vyšetřovací služba?

Námořní vyšetřovací služba L. A. VIII (7) - upoutávka

O dost více papírování, čekání i „vaření“.

Ráno si dojet do své luxusní kanceláře, pozdravit se s extravagantními kolegy, před obědem dostat rizikový případ a navečer zachránit svět - tak nějak vypadá průměrný den Námořní vyšetřovací služby L. A. ve stejnojmenném seroši. Nebude asi překvapivé, že si skuteční agenti NCIS na svůj nájem vydělávají malinko jinak.

Svědčí o tom alespoň rozhovor Smisthonian Institution s Lee Eliopulem, jedním z šéfů vyšetřování ve skutečném NCIS. Ten totiž svou práci skutečně s jistým televizním pořadem srovnává - namísto Námořní vyšetřovací služby ale hledá inspiraci spíše v kuchyňském pořadu Gordona Ramsayho, jenž inspiroval tuzemské Ano, šéfe.

"Pokud se někdy podíváte na Ramsaye v kuchyni, kam přichází a analyzuje nejrůznější problémy, my děláme vlastně stejnou věc," popisuje svou robotu.

Co do detailů se samozřejmě najdou zjevné odlišnosti - NCIS v reálu řeší zločiny, nikoliv přemíru smažáku v jídeláku. Tým necelých 2000 agentů NCIS létá po celém světě a asistuje při vyšetřování nejrůznějších zločinů od špionáže po násilí v řadách mariňáků. I když agentura zastupuje zejména zájmy amerického námořnictva, v reálu pomáhá i civilům - to je možné díky tomu, že je NCIS samotná v zásadě civilní službou nepříliš závislou na vojenských praktikách.

Smithsonian, největší americké muzeum, ostatně s NCIS sám čas od času spolupracuje. "Pokud máme na stole obzvláště složitý případ, jdeme k těm nejlepším. To znamená oslovování historiků a antropologů z tradičních vědcích oborů. Jakkoliv NCIS létá po světě, jádro práce neprobíhá v poli, ale pěkně postaru - v kanclech a laboratořích."

Lee sám říká, že největším prohřeškem seriálové Námořní vyšetřovací služby je právě skoro absolutní ignorování všech byrokratických překážek. "Na všechnu tu srandu, kterou vidíte v televizi a práci v poli, je potřeba vyplnit stohy papírování." Nejde jenom o byrokracii pro byrokracii vlastní každé větší organizaci, ale i katalogizování objevů a případů. NCIS samotná se často zabývá i starými případy bez dalších vodítek, kde by bez řádného zdokumentování minulou partou velmi rychle mohli vyhlásit padla.

S tím se váže i skutečnost, že reálná NCIS zdaleka ne vždy případ dotáhne ke zdárnému konci. Lee přirovnává vyřešení každého vážného případu k výhře v americkém Super Bowlu - jenže seriál, kde agenti vyřeší případ jednou, dvakrát za sezónu, by asi diváky uvrhl do stavu zoufání si nad osudem civilizace.

Jednou tak měl prý Lee na stole 28 let starý (!) případ dcery námořníka unesené v 10 letech. Na první pohled jde o případ pro běžnou policii - díky tomu, že byla však oběť dcerou nasazeného námořníka, spadl do jurisdikce NCIS. Problém byl, že v době činu neexistoval žádný podezřelý. Případ tak byl čas od času přezkoumáván od roku 1999 - nakonec vyřešení a zatčení pachatele pomohl až postupný technologický pokrok v analýze DNA.

Občas však skutečně dojde i na případ jako z televizních zápletek - nejakčnější případ, na kterém kdy Lee pracoval, měl co dočinění se zradikalizovaným členem námořnictva, který předával členům Al-Káidy informace o pohybu námořních plavidel. Trvalo však roky, nikoliv dny, než se podařilo proti němu vybudovat dostatečnou sumu důkazů, aby mohla NCIS v součinnosti s FBI učinit legitimní zatčení.

Až tak příště budete koukat na příběhy Námořní vyšetřovací služby... vězte, že spíše než reprezentace jednoho průměrného týdne seriál funguje jako souhrn toho, co tisíce členů reálné NCIS vykonají v průběhu měsíců a let.

Námořní vyšetřovací služba L. A. pokračuje ve středu ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný