VIDEO: Viděli jsme Mafii 3 v akci! Naše dojmy vás ale nepotěší…
VIDEO: Viděli jsme Mafii 3 v akci! Naše dojmy vás ale nepotěší…
Na veletrhu E3 jsme s radostí přijali pozvánku na prezentaci třetí Mafie, která se odehrávala v imitaci dobového kinosálu přímo uprostřed honosného stánku. Na úvod tedy působilo všechno naprosto skvěle, po cca 20 minutách jsme ale museli bohužel usoudit, že Mafie 3 to bude mít opravdu těžké…
PAPÍROVÉ AMBICE
Na papíře působí Mafia 3 mnohem sebevědoměji, nežli tomu bylo v minulém roce. Vývojáři vědí, čeho chtějí dosáhnout a jdou si neohroženě za tím. Hlavní má být příběh, silné postavy s dobře vykreslenými charaktery a nečekané zvraty, díky kterým udrží hráči pozornost. Dobře zpracované město je také žádoucí a jízdní model aut ze začátku sedmdesátých let je natolik důležitou součástí, že o ní vývojáři mluví, kde se dá.
Pak ale přijde na přetřes vlastní hratelnost a tam – soudě podle ukázky, kterou už nyní můžete také sledovat – kulhá Mafia 3 na obě nohy. Nejvíce patrné jsou nedostatky při snaze hrát hru opatrně: vývojáři slibují, že si budete moci zvolit vlastní styl, ale sami následně demonstrují, že kradmý postup není v souladu s umělou inteligencí. Ta je totiž neresponzivní, zmateně běhá po konkrétní lokaci a svou reputaci ani náhodou nezvyšuje opakujícími se hláškami. Někdo by mohl rovněž namítnout, že do celého konceptu mafiánské hry nezapadá hlavní hrdina – blázen, kterému zřejmě přeskočilo ve Vietnamu – na tomto místě ale hru hájíme a nemáme s ni sebemenší problém.
BULLITŮV... COŽE?
Další věc, která v nás ale zanechala rozpaky, je jízdní model – i když má jít o vylepšenou verzi z předchozího dílu a vývojáři se pomocí něj chtějí dostat na úroveň zážitku ze slavným filmů jako je například Bullitův případ, nedaří se jim to ani vzdáleně. Vozidla prapodivně poskakují, drží rychlost i při dlouhých smycích a dostanou vás z jakékoliv šlamastky bez ohledu na náhon, váhu nebo povrch. To nemá příliš společného se spíše realisticky pojatým modelem z Mafia 1 či 2, což nemusí být apriori špatně, jen si vývojáři tak trochu lžou do kapsy. Po grafické stránce nicméně působí hra obstojně a právě modely vozidel ji do velké míry zdobí.
Abychom ale pouze nekritizovali, vypadá to, že příběhová část bude dostatečně propracovaná a skutečně přinese zvraty, o kterých se dosud ani netušilo. Jde samozřejmě o trojici pomocníků, které bude mít hlavní hrdina Lincoln k ruce. V průběhu hry bude moci mezi Cassandrou, Vitem a Burkem rozdělovat správu nad získanými distrikty města New Bordeaux a právě kvůli tomu budou mezi všemi vznikat velké dohady. Vývojáři odhalili, že s některými to může zajít až tak daleko, že vás zradí a vy je budete muset odpravit, což je něco, s čím se absolutně nepočítalo a vyvstávají z toho velmi zajímavé scénáře. Ve videu je vidět, že si černého Petra vytáhl Burke, vývojáři však nepotvrdili, ale ani nevyvrátili, že si budete moci rozzlobit kohokoliv. Zůstane vám na konci pouze Vito, i to je jedna z variant, která by mohla do velké míry ovlivnit hratelnost.
A TEĎ UMŘI!
Parťáci totiž přináší do hry tolik potřebné bonusy, které vám mohou pomoci v boji, případně dalším rozhodování, jak naložit s dobytými částmi města. Ať už se jedná o posilu v podobě několika rváčů, nebo plnou dodávku zbraní, budete muset volit opravdu pečlivě. Stejně jako v případě příběhových rozhodnutí, které tentokrát vývojáři nenechají na scénáristech, ale pěkně vás v nich vykoupou. Jen mějte na paměti, že pokud po sobě náležitě nezametete, může se vám vaše slabost nehezky vymstít. Své o tom ví Tommy Angelo i Vito Scaletta, tak snad nedopadne Lincoln Clay stejně.
P.S.: Ano, vývojáři slibují, že závěr druhého dílu a osud Joa Barbary vysvětlí! Je totiž možné, že je stále naživu a komunikuje s Vitem!