Counter-Strike má nového hrdinu. Na jeden zátah pochytal na 3 tisíce cheaterů!
Nenechaví podvodníci ochutnali svůj vlastní smrtící lektvar.
Tak jako profesionální sport trápí doping, esports scéna byla vždy zužována problematikou cheatování. To přitom za poslední roky celkem podstatně změnilo svou formu.
Cheatování se zejména tvůrci on-line her a provozovatelé sítí, kde se tyto hry hrají, bojí jako čert kříže. Pryč jsou totiž doby, kdy by stačilo vyťukat na klávesnici dvacetimístný kód a ukazatel života se obratem zázračně doplnil na maximum. To samozřejmě herní developeři v tvrdém soutěživém prostředí svých her nepřipouštějí. Cheateři už jsou tedy dnes spíše programátoři, hackeři a lidé, co využívají jejich tvrdé, avšak nečestné práce.
K cheatování je totiž zpravidla třeba rozluštit alespoň část kódu dané hry a vyrobit např. takovou aplikaci, která vaše herní možnosti v odpovídajícím rozsahu rozšíří nebo nějak posílí vaši postavu či pohyb ve hře. Něco takového se zjevně děje i v hyper-populárním Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO). Jak jinak si vysvětlit velkolepý výsledek triku hráče s nickem AndroidL, jenž dosáhl doživotního banu pro neskutečné tři tisícovky cheaterů naráz?
Z nijak známého hráče se stal hrdina poté, co naprogramoval právě takový program, pomocí něhož jste mohli získat v CS:GO určité výhody oproti férově hrajícím protivníkům – údajně bylo dokonce možné neobvykle měnit úhly kamer, z nichž na hru nahlížíte.
Jaképak bylo překvapení těchto více než tří tisíc podvodníků, když zjistili, že jejich cheatovací berlička automaticky spínala postup, při kterém se hráčům začalo doplňovat herní zdraví a munice – což okamžitě spustilo VAC, neboli proti-cheatovací systém provozovaný přímo Valve, což jsou tvůrci CS:GO! Pro všechny z nich to byla poslední partie, kterou kdy v CS:GO rozehráli...
Tentokrát tedy vše dobře dopadlo. Ale vždy nemusí. Setkali jste se s cheatováním někdy i vy? A jak byste na něj reagovali?
Ondřej Najman eSuba.eu