Bylo schváleno snížení spotřební daně u pohonných hmot!
Vláda překvapila sama sebe a přijala novelu o znovuzavedení zelené nafty, ke které ale nakonec přilepila ČSSD přívěšek o snížení spotřební daněna pohonné hmoty.
Nafta by podle této novely měla zlevnit na spotřební dani o 2,50 Kč na litru a benzín o 1,50 Kč na litru. Návrh předložil bývalý sociálnědemokratický ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Překvapivě ale tento návrh prošel a současný ministr financí Andrej Babiš z toho má téměř infarkt. Ten poukazuje na to, že tento návrh znamená menší příjem do státní kasy o 14 miliard korun. Milan Urban oponuje, že propad nebude, protože snížení spotřební daně se promítne na větším odbytu pohonných látek i na dalších komoditách.
Celý pozměňovací návrh je přitom jen přívažek k původnímu plnu Andreje Babiše o znovuzavedení zelené nafty pro zemědělce. Tu zrušila předchozí vláda, jejíž představitelé nyní upozorňují, že zavedení zelené nafty je jen prostředí pro daňové úniky, protože nikdo nezkontroluje, jestli zelenou naftu nalili zemědělci do traktoru nebo svých soukromých aut.
Celou novelu nyní dostane k posouzení senát.
Úprava odtahů zamítnuta
Právě senát ale také odmítl podivnou novelu zákona o silničním provozu, která řešila mimo jiné i problémy s vyhýbání se trestu zahraničních řidičů za dopravní přestupky v česku, ale i podivné odtahy vozidel. I když mnohé obce protestovaly, přece jen přes vládu prošel návrh, aby městská policie musel nasadit autu nejdřív botičku, 24 hodin počkat, a když se majitel do této doby neozve, pak teprve auto odtáhnout. Mělo to několik důvodů. Na jeden ale poslanci upozornili sami, a to rychlým přilepením nařízení, že poslanecké auto nesmí být odtaženo. Tento vůz by se tak zařadil mezi vozy policie, záchranných složek apod., takže by byl prakticky nepostižitelný, protože zákon už dnes říká, že nemůže dostat botičku. Poslanec tak může mít za stěračem třeba tisíc papírků, které když bude ignorovat, přejdou do správního řízení, které však je zastaveno pro poslaneckou imunitu.
DOPLNĚNÍ
Bohužel naděje na snížení paliv se rozplynuly. Vláda sama zjistila hned po hlasování, že se dopustila nějakého omylu a začaly rozepře. Nakonec se objevily hlasy, že poslanci vlastně nevěděli, o čem hlasují. Výsledek - hlasování bylo anulováno a hlasovalo se znovu. Bohužel už s opačným výsledkem.