6 dobrých zpráv, které dokazují, že svět se lepší! Má lidstvo ještě naději?
Tohle jsou ty pravé důvody, proč zůstat optimistou
Terorismus, pohromy, fidget spinnery – informace o katastrofách se na nás valí den co den. Přesto je však mnoho důvodů, proč nepropadat depresi. Ve skutečnosti je totiž svět stále lepší. Vybrali jsme šest důvodů, proč se těšit ze zítřka.
6) Celosvětová porodnost klesá
I když se občas objevují zkazky o opaku, celosvětově prakticky ve všech státech každého kontinentu porodnost klesá. Vzhledem k tomu, že mnoho pohrom má kořeny právě v přelidnění, jde rozhodně o dobrou zprávu. Jistě, některé státy stále na svět vyvrhnout více dětí, než kolik je náš průměr 1,5 na pár – ještě před pár dekádami však i ve státech, které mají zdravý průměr kolem 2-3 dětí na pár, bylo normou mít 7 a více dětí. Lidstvo roste stále, tempo tohoto růstu se však přirozeně zpomaluje.
5) Celosvětová chudoba klesá
Spolu s tím se snižuje po míra lidí, kteří žijí v chudobě. Obě cifry, nižší porodnost a nižší chudoba, spolu přitom nejspíše úzce souvisejí, Nejvíce lidí v extrémní chudobě ubylo v Číně a Indii, kde obě třídy společnosti skoro neexistují. V Africe chudých mírně přibylo, sestupný trend ve zbytku světa to však nemění.
4) Žijeme uprostřed genetické revoluce
Genový edtor CRISPR sice o svých výhodách nepřesvědčí konspirační teoreticky, to však nemění nic na tom, že za pět let od svého "vynálezu" byl využit k vyléčení dědičných nemocí, AIDS i různých forem rakoviny. Většinou se tak stalo jenom na pokusných myších, v USA a Číně se však CRISPR pro imunoonkologii testuje již i na lidských pacientech. Ne vždy je to bez problémů... Ale evidentně žijeme v období překotné revoluce v medicíně!
3) Letenka do vesmíru je levnější než kdykoliv dříve
Až šestkrát levněji létá do vesmíru společnost SpaceX oproti svému konkurentovi UAL – i když jste možná slyšeli o úspěchu SpaceX Elona Muska v recyklaci raket, skutečná rozhodující bitva se namísto na kosmodromu vedla na stránkách účetních knih – teprve to, že SpaceX skutečně létá levněji, je rozhodujícím faktorem. Pěti až desetinásobně levnější cesty do kosmu jsou tak poprvé po víc jak půlstoletí od zahájení letů do kosmu skutečně realitou.
Co více, úspěch SpaceX pomalu napodobují konkurenti jako Blue Origin, Stratolaunch a dokonce i státní vesmírná agentura Číny se nechala slyšet, že připravuje znovuobnovitelnou raketu. Teprve díky snížení ceny letu na oběžnou dráhu se tak brzy můžeme těšit na všemožné kolonizační snahy, ale možná i „hvězdné války“. To je, pravda, už trochu méně optimistický výhled. Na druhou stranu, pokud jste velcí fanoušci Star Wars, možná vám to tak ani nepřijde!
2) Umělá inteligence už pracuje
Většina lidí si pod pojmem „umělá inteligence“ zřejmě představí bestie z Matrixu a Terminátora. Před riziky AI dokonce v reálu varují i lidé jako Hawking nebo Elon Musk, takže na nich asi něco potenciálně může být! Jenže v reálu slibuje všeobecná umělá inteligence hlavně šanci převzít nejotravnější elementy nekreativní práce (jako rozeznat na stromě jablko a utrhnout ho – to druhé už roboti umí, na to první potřebují trochu rozumu) a šanci nasimulovat věci, které by jinak experimentálně trvaly příliš dlouho (třeba zlepšení chápání evoluce).
Již dnes přitom slabší AI pracuje na plné obrátky – specificky navržené inteligentní programy dost možná nevědomky využíváte i nyní, pokud tento text čtete na telefonu, při vyhledávání Googlem i při strojovém překladu angličtiny do čestiny. A svět se kvůli tomu doposud nezbořil!
1) Pokračují pokusy s nepodmíněným příjmem
Světlé zítřky pro létání do kosmu nebo léčení raka jsou samozřejmě super, ale právě kvůli potenciálu, že nám roboti vezmou práci, se mnozí dnešních výzev děsí. Jenže, i na tohle už existuje lék v podobě nepodmíněného příjmu – pevnou sumu peněz, kterou by měl jednou dostávat každý člověk na světě (resp. prozatím asi jen v určitých státech…) už několik územních celků zkouší v praxi a Kanada nedávno oznámila, že svůj pokus rozšíří.
Univerzální příjem přitom operuje s tím, že budoucí roborevoluce rapidně zvýší zisky korporací (ale jen pokud si produkty bude mít kdo za co kupovat), takže přerozdělení nebude tak ožehavé – také je ale možnost, že univerzální příjem nahradí dosavadní rozbité typy zdravotního a důchodního pojištění spolu s podporou v nezaměstnanosti a dalšími typy „dotací“. Tak či onak, den za dnem se zkrátka přibližujeme k budoucnosti doslova jako ze Star Treku.