4 skutečné lesy, které skrývají drsnější tajemství než ty hororové
Co chytneš v lese?
Když v kinech běžela poprvé Záhada Blair Witch, mnozí diváci vyráželi na projekci obaleni plenkami – a zrovna tak šli i houbařit! Tajemné lesy však rozhodně nejsou jenom filmovou realitou. Vybrali jsme čtyři nejtemnější hvozdy z těch skutečných.
4) Les ztracených dětí
Angeles National Forest na jihu Kalifornie je frekventovaným místem. Nepřekvapí proto, že se v něm za 110 let ztratilo pár lidí. Je však znepokojivé, že řada z nich byly děti. První velké zmizení se týkalo jedenáctileté Brendy Howell a třináctiletého Donalda Bakera v roce 1956. Nikdy se nenašli. Rok nato se ztratil osmiletý Tommy Bowman, když zaběhl jenom za roh domu. Ani on se nikdy nenašel. Dva roky poté se na školním výletě ztratil šestiletý Bruce Howard. I když jej opatrovníci sledovali skoro po celou dobu cesty do tábora, Bruce se jim v podstatě vypařil před očima. Ani on se nikdy nenašel. Les po sérii zmizení dostal své neblahé přízvisko a dodnes nad ním vězí opar tajemna.
Angeles National Forest Zdroj: Wikipedia
3) Antarktické fosilizované lesy
Dnes možná za procházkou po lese do Antarktidy nikdo nezamíří, bývaly však časy, kdy se tento kontinent mohl pyšnit enormními tropickými hvozdy! Před stovkami milionů let bylo klima mnohem teplejší než dnes (zřejmě v důsledku vulkanismem ovlivněných klimatických změn), Antarktida byla navíc v důsledku pohybu kontinentů o kus víc na sever. Pod celým ledovým příkrovem se tak zřejmě ukrývají gigantické zamrzlé hvozdy nezměrné vědecké hodnoty. Konec zelených časů v Antarktidě můžeme totiž datovat na dobu masového vymírání před 260 miliony lety. A doposud prakticky nepoznaný les pod kilometry tlustým ledem by nám mohl napovědět, proč ke katastrofě došlo.
Antarktický les
2) Les Pokaini
Uvnitř Litvy naleznou návštěvníci legendami opředený les Pokaini. Podle pověr sem za dávných časů nosili hříšníci kameny jako důkaz svého pokání – všímáte si podobnosti názvů? A právě tyto zde dnes vytvářejí nezvyklé kamenné struktury. Ačkoliv jde jenom o mýtus, faktem je, že věda dodnes hledá jiný důvod vzniku zdejších roztodivných kamenných útvarů. Jejich pravým opakem jsou konspirační teoretici, podle nichž Pokaini mohl sloužit jako prakticky cokoliv od brány do paralelní dimenze až po pohřebiště kamenných mimozemšťanů.
Pokaini
1) Ruiny Gedi
Jen málokterý les ale může zachovávat takové svědectví apokalypsy jako keňský národní park Arabuko-Sokoke. Nedaleko pobřeží Indického oceánu se tu rozkládají ruiny celého antického města známého jako Gedi, kde od 11. do 17. století přežívala rozsáhlá islámská civilizace. Proč zmizela, se přesně neví, město nenese stopy invaze či občanské války. Převládají proto dvě možné teze – Gedi byla vyhubena nedostatkem vody vyvolaným ústupem moře, anebo ji smetla z povrchu epidemie. Svou roli mohly sehrát i menší nájezdy nutící obyvatele "takticky se stáhnout" pryč či kombinace všeho dohromady. Náhlé vylidnění a ponechání města na pospas přírodě je každopádně důkazem, že se tu nedělo nic moc krásného!
Ruiny Gedi