Velký blondýn s černou botou aneb Richardův sólokapr
Pierra Richarda člověk buď miluje, nebo je mu jeho projev jaksi cizí. Pokud patříte k té druhé skupině, dejte mu šanci v téhle netypicky richardovské komedii. Kombinace s kriminálkou a spolupráce největších jmen francouzského filmu by neměla uniknout vaší pozornosti v pátek ve 20.00 na Prima MAX.
Uvnitř francouzských tajných služeb zuří boj o moc. Šéf výzvědné služby Toulouse ví, že se ho jeho zástupce Milan snaží zkompromitovat a nastoupit na jeho místo. Rozhodne se s ním proto hrát hru: předstírá, že o plánu svého podřízeného neví a připraví na něj past.
Na letišti v Orly vyberou jeho spolupracovníci náhodného pasažéra, kterého vydávají za významného amerického agenta. Milan se má sledováním domnělého agenta znemožnit a zničit tak sebe i svoji sekci. To však ještě ani jeden netuší, že roztržitý muž s jednou botou černou a jednou hnědou (Pierre Richard) zkříží všechny jejich plány.
Záběry z filmu Velký blondýn s černou botou Zdroj: Chiswick Productions LLC
Možná jste netušili o filmu Velký blondýn s černou botou že...
- Autor scénáře dnes již kultovní francouzské komedie, Francis Veber, je jedním z nejuznávanějších francouzských umělců. Jednaosmdesátiletý Veber má psaní v krvi. Jeho otec, děda, dva strýci i matka byli všichni spisovatelé. Maminka napsala více jak čtyřicet knih a dvě divadelní hry k tomu. Francis šel nejdříve studovat medicínu, ale k tvůrčí činnosti ho to přirozeně táhlo. Koketoval se žurnalistikou, chvíli pracoval jako reportér rádia a pak se rozhodl věnovat víc času psaní divadelních her a scénářů. Scénář ke snímku Velký blondýn s černou botou (1972) byl jeho druhým původním počinem, a když rok nato diváky okouzlil Mužem z Acapulca, nikdo již o budoucnosti Francise nepochyboval. Úspěchy scénářů mu dodaly odvahu, aby si troufl i na režii. Hračka (1976), Kopyto (1981), Otec a otec (1983), Uprchlíci (1986) byly všechno filmy, ke kterým napsal scénář a chopil se jich i režijně. Ve všech si hlavní roli zahrál Pierre Richard a ve třech posledních s ním komickou dvojici vytvořil Gérard Depardieu. Všechny skončily jasným diváckým úspěchem.
- Za svou kariéru byl Veber nominován na pět francouzských filmových cen César Awards, oceněn byl však pouze jednou: za nejlepší scénář komedie Blbec k večeři.
- Film nezaujal pouze domácí francouzské publikum a diváky v Evropě, udělal dojem i na americké filmaře. Ti k němu koupili práva a v roce 1985 přišli s remakem s názvem Blondýn s červenou botou s Tomem Hanksem v hlavní roli.
Pro fanoušky komedií máme nyní nově v naší Videopůjčovně novinku, letošní úspěšnou francouzskou komedii Co jsme komu zase udělali.