28. ledna 2019 11:13
redakce Prima Living

Teče tudy řeka. Tady jdou všechny trable stranou

Třetí režisérský počin Roberta Redforda se nese v lehce nostalgickém duchu. Představte si: malebným údolím se vine průzračná řeka, vzduchem sviští vlasce a mužům s rybářskými pruty se blahem podlamují kolena. Snímek oceněný Oscarem za nádhernou kameru si určitě pusťte v sobotu ve 20.00 na Prima MAX!

Po Obyčejných lidech a u nás neuvedeném snímku The Milagro Beanfield War (1988, Fazolová válka v Milagru) natočil Robert Redford malebné drama Teče tudy řeka (1992). Podkladem se mu stala stejnojmenná autobiografická kniha Normana Macleana, v níž se autor vrací do dob svého dětsví a mládí, jež prožil v malém montanském městečku Missoula (což je mimochodem rodiště slavného filmového režiséra Davida Lynche).

Aktivní ochránce přírody Robert Redford příběh vystavěl hlavně na nedotčenosti horského kraje, citlivé rekonstrukci amerického venkova a vystižení atmosféry starých časů. A povedlo se mu opravdu znamenitě. Bratři Paul (Brad Pitt) a Norman (Craig Sheffer) prožívají šťastné chvíle dětství. Jejich otec, osobitý presbyteriánský kněz a vášnivý rybář je zasvěcuje do tajemství přírody, učí je vnímat krásu hor a řeky, které je obklopují. Později Norman z domova odchází na studia, a když se vrací, nachází bratra změněného: Paul pije, vede nepořádný život a zaplete se do dluhů z hazardních her.

Zatímco Norman nachází smysl života v budoucí profesorské práci a v lásce k hezké Jessii, Paul se rodině nenávratně ztrácí. Dávné porozumění mezi otcem a syny se nakrátko obnovuje jen u řeky. Ve vzduchu hrozí nevyřčená hrozba sklánějící se nad Paulovým osudem.

Co jste možná o filmu Tudy teče řeka netušili...

  • Robert Redford přemlouval autora předlohy Normana Macleana k získání práv na zfilmování jeho novely několik let!
  • Ač se možná všechny tři hlavní postavy jeví jako naprostí profíci v chytání ryb, nikdo z nich do té doby prut v ruce nedržel.
  • Herečka Edie McClurg hrající matku Neala je ve skutečnosti jen o šest let starší než její filmový syn.

Režie: Robert Redford Scénář: Richard Friedenberg Kamera: Philippe Rousselot Hudba: Mark Isham Hrají: Craig Sheffer, Brad Pitt, Tom Skerritt, Brenda Blethyn, Emily Lloyd, Stephen Shellen, Michael Cudlitz, Joseph Gordon-Levitt, Robert Redford, William Hootkins, Susan Traylor Rok uvedení: 1992

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný