9. prosince 2019 10:00
redakce Prima Living

Rozpuštěný a vypuštěný aneb Birhanzlova mast, na lysinu past!

Detektivní komedie autorské dvojice Smoljak–Svěrák, která vznikla v roce 1984 a byla natočena na motivy cimrmanovské hry Vražda v salónním coupé. Na policejního inspektora Trachtu a další svérázné postavičky, které nezapřou suchý humor svých tvůrců, se můžete těšit ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.

Pražský policejní inspektor Trachta (Jiří Zahajský) je smolař, ovšem s geniálním mozkem, klidnou povahou a nově i s nezkušeným praktikantem Hlaváčkem (Marek Brodský). Společně pátrají po záhadně zmizelém továrníkovi Birhanzlovi, jenž zbohatl na výrobě masti pro růst vlasů. Pan továrník jako by se do země propadl a zanechal za sebou jen pár osobních věcí.

Při pátraní naráží Trachta s Hlaváčkem na spoustu paradoxů. Podaří se jim zjistit, že většina mužů, kteří si svoji plešatost u pana továrníka léčili, po úspěšném vyléčení také zmizela. Vždy ale poslali pohled, že s novými vlasy začínají nový život někde jinde. Pátrání je zavede až do tajuplného sanatoria...

Možná jste o filmu Rozpuštěný a vypuštěný nevěděli...

  • Traduje se, že se při natáčení snímku pánové Svěrák a Smoljak tak pohádali, že spolu pak dalších několik let nemluvili a zpátky je svedla až spolupráce na filmu Nejistá sezona (1987).
  • Důvodem byla Svěrákova ambice ztvárnit ve filmu hlavní postavu inspektora Trachty. Přišlo mu to logické, když Trachtu hraje i v původní divadelní hře Vražda v salónním coupé v Divadle Járy Cimrmana. Ladislav Smoljak byl však jiného názoru. Chtěl roli obsadit profesionálním hercem, a protože byl zároveň i režisérem snímku, nabídl roli Jiřímu Zahájskému. Zdeněk Svěrák pak projevil zájem o roli hajného Hlaváčka, otce policejního praktikanta Hlaváčka, ale toho Smoljak zase nabídl Rudolfu Hrušínskému. Nakonec tedy Svěrák získal alespoň malou roli průmyslového básníka Jelínka. Byl tím podle svých slov „dožrán“ a aby dokázal, že umí hrát, dal se dohromady s Vítem Olmerem a natočili spolu film Co je vám doktore? (1984)
  • Scénář k filmu přinesl Ladislav Smoljak na Barrandov už zkraje 70. let. Dramaturgům se ovšem nezdál moc přesvědčivý a odmítli ho. Až snímky Jáchyme, hoď ho do stroje (1974) a Marečku, podejte mi pero (1976), jejichž scénáře rovněž pocházejí z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka, je přesvědčily o opaku.

Režie: Ladislav Smoljak Scénář: Zdeněk Svěrák (scénář, divadelní hra), Ladislav Smol… (více) Kamera: Andrej Barla Hudba: Petr Skoumal Hrají: Jiří Zahajský, Marek Brodský, Rudolf Hrušínský, Blažena Holišová, Josef Abrhám, Jaroslava Adamová, Petr Čepek, Zdeněk Svěrák, Jan Hraběta, Jan Kašpar, Vlastimil Brodský, Rudolf Hrušínský ml., Jiří Kodet Rok uvedení:1984

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný