Neuvěřitelné příběhy slavných osob, které se vyhýbaly daním
Říká se, že v životě existují jen dvě jistoty. Jednou z těchto jistot je povinnost platit daně. Bez daní totiž lidská společnost tak, jak ji známe, nemůže fungovat. Jenže ne každý je ochoten daně platit dle zákona. Mnohdy jsou přitom životní situace slavných daňových neplatičů skutečně pozoruhodné.
Co jsou to vlastně daňové úniky?
Každý podnikatel, ale i nepodnikající osoby mají povinnost hradit z mnoha titulů státu daně. Může jít o daň z příjmů, daň z přidané hodnoty nebo třeba daň z nemovitosti. Je přitom zcela přirozené v mezích zákona hledat způsoby, jak daní zaplatit co nejméně. Jakmile ale dojde k překročení pravidel vymezených zákonem, bavíme se již o daňových únicích. Finanční správa (potažmo policie) může v případě podezření zkontrolovat transakce daného subjektu, analyzovat přitom bude nejen podnikatelský účet, ale i účetní záznamy, či dokonce vyslýchat svědky v případě rozsáhlé trestné činnosti, která se dostane až před soud.
Kvůli problémům s daněmi často šla za mříže i mafie
V době, kdy v Itálii či v USA vládla organizovanému zločinu mafie, došlo k mnoha paradoxním rozsudkům. Policie totiž měla problém objasňovat závažné zločiny, které v tomto světě – fungujícím na vlastních pravidlech – byly páchány. Nepsaný mafiánský kodex spolu s nekompromisními praktikami zapříčinily, že vraždy, krádeže či přepadení neměly očité svědky nebo jiné osoby ochotné proti mafii svědčit u soudu.
A tak i ti největší gauneři, u kterých bylo veřejným tajemstvím, že mají na svědomí řadu těch největších zločinů své doby, končili za mřížemi kvůli „bagatelním“ činům. Příkladem je známý americký mafián Al Capone. Ten měl mít na svědomí až několik desítek vražd, do vězení se ale nakonec dostal „jen“ na základě rozsáhlých daňových úniků, protože šlo o jediný skutek, který bylo možné spolehlivě prokázat.
Nicolas Cage: Z hvězdy chudákem
Nicolas Cage byl jedním z nejlépe placených herců v Hollywoodu. Jeho filmy jsou dodnes populární po celém světě. Jenže jeho fenomenální kariéra nabrala v nultých letech 21. století strmý pád.
Nicolas Cage ztratil nad svými penězi kontrolu, nezřízeně utrácel nejen za nemovitosti nebo automobily. Kupoval za nesmyslné částky i umění bez reálné hodnoty, pořídil si tryskáč a další majetek, až zcela přišel o kontakt s realitou. Cage utrácel více peněz, než dokázal vydělat, a musel vyhlásit bankrot, jelikož mu nezbylo na zaplacení daní.Cage přišel prakticky o veškerý majetek a kvůli ztrátě reputace musel dlouhé roky přijímat podprůměrné role, pomocí nichž dluhy postupně umořil. To se mu skutečně povedlo a nyní se opět chystá do světa velkého filmu.
Lionel Messi: Také fotbalisté mají problémy
I sportovní hvězdy mají problémy s daněmi. A nejsou to zdaleka jen ty, které mají se svými financemi potíže kvůli hazardu, drogám nebo nezřízenému nakupování.
Ve Španělsku se do křížku se zákonem dostaly i ty největší hvězdy tamní fotbalové ligy. Výjimkou nebyla ani hvězda možná vůbec největší – Lionel Messi. Tomu za daňové úniky dokonce hrozil trest odnětí svobody na téměř dva roky. Nakonec byl případ vyřešen několika pokutami, které v přepočtu dosahovaly desítek milionů korun. Tak trochu bizarním argumentem o vlastní nevině fotbalisty bylo tvrzení, že všechny záležitosti řešil jeho otec a tým právníků a sám se tedy v celé situaci ocitl bez svého vlastního zavinění.