Na stopě Apačů se ocitnete v pátek večer
Na stopě Apačů - upoutávka
Velmi realistický, velmi drsný a velmi dobrý western. Absolutně neromantický a lehce deziluzivní. Nezapomeňte se dívat v pátek ve 20.15 nebo v sobotu v 15.50 na Prima Max!
Upřímně, pro milovníky Vinettoua a Apačů jako ušlechtilých duší to může být slušná ťafka mezi oči, ze které se mohou vzpamatovávat i několik dní. Ale vážně, odmyslíme si sympatie, které většina z nás chová k legendárnímu náčelníkovi rudých tváří, máme co do činění s jedním z nejlepších westernů ze sedmdesátých let. Jistě, je poněkud temný, místy až brutální a plný rasové nenávisti, ale v podání perfektně napsaných a psychologicky vykreslených postav a doplněný výborně natočenou akcí, rozhodně poslouží jako kvalitní filmový chod.
Na stopě Apačů 7
Děj je vlastně prostý – skupina asi 30 indiánů uprchne z rezervace, ukradne koně a vydá se na loupežnou a vražednou výpravu směr jih. Po její stopě se vydává oddíl vojáků pod vedením nezkušeného mladého, křesťansky vychovaného poručíka, až moc zkušeného starého stopaře (Burt Lancaster) a armádního zvěda, původem Apače.
Na stopě Apačů 4
Nenávistný postoj k Apačům mladého poručíka konfrontovaný s názory zkušeného a zcela pragmatického stopaře či s indiálnským „odpadlíkem“, který se i přes znatelný odpor přidal ke druhé straně (a vy budete každou chvíli čekat, že se vrátí zpátky), jen to samo o sobě by stačilo na devět hvězdiček z deseti. Pět let od Tuctu špinavců jde o další Aldrichův mistrovský kus.
Věděli jste, že...
- Režisér snímku Robert Aldrich nebyl žádným filmovým elévem. Kromě již zmíněného, asi nejznámějšího díla Tucet špinavců (1967) je zodpovědný i za hororový thriller Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962), drama Líbej mě až k smrti (1955) či western Apač (1954), ve kterém si rovněž zahrál Burt Lancaster. Tentokrát ovšem místo stopaře indiánů ztvárnil (patřičně namaskován) samotného Apače.
- Natáčelo se v roce 1971 a filmování trvalo 7 týdnů, což bylo zhruba o 4 týdny méně než většina ostatních Aldrichových filmů.
- Z britské DVD verze snímku musely být odstraněny všechny záběry koňů padajících přes natažené dráty, jelikož podle dohody z roku 1937, kterou se řídí britská filmová rada, nesmí být při natáčení ublíženo žádnému zvířeti. Někteří kaskadéři ovšem tvrdí, že tento kousek lze provést zcela bezpečně.