21. března 2016 11:22
Gabriela Gabrielová

Na stopě Apačů se ocitnete v pátek večer

Na stopě Apačů - upoutávka

Velmi realistický, velmi drsný a velmi dobrý western. Absolutně neromantický a lehce deziluzivní. Nezapomeňte se dívat v pátek ve 20.15 nebo v sobotu v 15.50 na Prima Max!

Upřímně, pro milovníky Vinettoua a Apačů jako ušlechtilých duší to může být slušná ťafka mezi oči, ze které se mohou vzpamatovávat i několik dní. Ale vážně, odmyslíme si sympatie, které většina z nás chová k legendárnímu náčelníkovi rudých tváří, máme co do činění s jedním z nejlepších westernů ze sedmdesátých let. Jistě, je poněkud temný, místy až brutální a plný rasové nenávisti, ale v podání perfektně napsaných a psychologicky vykreslených postav a doplněný výborně natočenou akcí, rozhodně poslouží jako kvalitní filmový chod.

Děj je vlastně prostý – skupina asi 30 indiánů uprchne z rezervace, ukradne koně a vydá se na loupežnou a vražednou výpravu směr jih. Po její stopě se vydává oddíl vojáků pod vedením nezkušeného mladého, křesťansky vychovaného poručíka, až moc zkušeného starého stopaře (Burt Lancaster) a armádního zvěda, původem Apače.

Nenávistný postoj k Apačům mladého poručíka konfrontovaný s názory zkušeného a zcela pragmatického stopaře či s indiálnským „odpadlíkem“, který se i přes znatelný odpor přidal ke druhé straně (a vy budete každou chvíli čekat, že se vrátí zpátky), jen to samo o sobě by stačilo na devět hvězdiček z deseti. Pět let od Tuctu špinavců jde o další Aldrichův mistrovský kus.

Věděli jste, že...

  • Režisér snímku Robert Aldrich nebyl žádným filmovým elévem. Kromě již zmíněného, asi nejznámějšího díla Tucet špinavců (1967) je zodpovědný i za hororový thriller Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962), drama Líbej mě až k smrti (1955) či western Apač (1954), ve kterém si rovněž zahrál Burt Lancaster. Tentokrát ovšem místo stopaře indiánů ztvárnil (patřičně namaskován) samotného Apače.
  • Natáčelo se v roce 1971 a filmování trvalo 7 týdnů, což bylo zhruba o 4 týdny méně než většina ostatních Aldrichových filmů.
  • Z britské DVD verze snímku musely být odstraněny všechny záběry koňů padajících přes natažené dráty, jelikož podle dohody z roku 1937, kterou se řídí britská filmová rada, nesmí být při natáčení ublíženo žádnému zvířeti. Někteří kaskadéři ovšem tvrdí, že tento kousek lze provést zcela bezpečně.

Gabriela Gabrielová

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný