Muž, který chtěl být králem, se vydává za zábavou i dobrodružstvím
Nadprůměrný dobrodružný snímek, který se pyšní scénářem, co má hloubku, a skvělými hereckými výkony! Connery a Caine tvoří perfektní dvojici a na konci člověk ještě dostane i něco na zamyšlení. Zkrátka, dobře vyvážený chod pro opravdové labužníky! Vychutnejte si ho v pátek od 20.00 na Prima MAX.
Daniel Dravot (Sean Connery) a Leachy Carnehan (Michael Caine) jsou dva sympatičtí podvodníčci, vysloužilí vojáci, kteří se rozhodli, že na stará kolena nebudou nikde posluhovat. Zařídí si lepší život: vydají se do civilizací nedotčeného Karifistánu a pomohou zde místnímu králi porazit jeho nepřátele. Vzápětí krále svrhnou a vůdci země se stanou oni. A pořádně ji vyplundrují.
Co na tom, že Karifistán je divoké neprobádané území, odkud se ještě žádný běloch nevrátil. Co na tom, že je od úmyslu zrazuje i samotný autor povídkové předlohy, spisovatel Rudyard Kipling. Daniel a Leachy jsou přesvědčeni, že na ně v bájné zemi čeká bájné bohatství, a tak se vydávají na dobrodružnou cestu plnou legrace i strastí.
Záběry z filmu Muž, který chtěl být králem Zdroj: Allied Artists Pictures
Co jste možná netušili o filmu Muž, který chtěl být králem…
- Ačkoliv byl snímek nominován na mnohé filmové ceny – na Zlaté glóby v jedné kategorii, na Britské filmové ceny (BAFTA) ve dvou kategoriích a na Oscary dokonce ve čtyřech kategoriích (!), žádného ocenění se nakonec nedočkal.
Záběry z filmu Muž, který chtěl být králem Zdroj: Allied Artists Pictures
- Děj příběhu se odehrává v království Karifistán, což člověku se základním zeměpisným vzděláním může znít jako stoprocentně smyšlený název, ve skutečnosti se ovšem jedná o oblast na severovýchodě Afghánistánu při hranicích s Pákistánem. Filmový Karifistán se natáčel v Maroku, kde designéři a kostyméři vytvořili dokonale přesvědčivé kulisy (dvě z oscarových nominací také byly za nejlepší design a kostýmy): Na dvě stě členů štábu postavilo fiktivní starobylé pouštní pevnosti a zaplavili ho davy komparzistů.
- Příběh je natočený podle povídky anglického novináře a novelisty Rudyarda Kiplinga (Kniha džunglí), který se narodil v Indii a tato země se stala inspirací pro většinu jeho děl. Málo se ví, že Kipling byl prvním anglicky píšícím spisovatelem, který v roce 1907 obdržel Nobelovu cenu za literaturu a do dneška zůstává jejím nejmladším držitelem. Bylo mu tehdy dvaačtyřicet let.