21. května 2020 06:00
redakce Prima Living

Holky z porcelánu jako debut Dagmar Havlové. Kdo ji pro film objevil?

Kdo by neznal úsměvnou komedii z prostředí továrny na porcelánové talíře! Filmový debut Dagmar Veškrnové Havlové navíc doplnila plejáda dalších výborných hereček.

Vedoucí skladu, lehce nevyrovnaná padesátnice s dobrým srdcem Světla (Míla Myslíková), již tradičně vyhrožuje svým odchodem, a když k „jejím“ děvčatům přibude mladičká nesmělá Maruška (Lenka Kořínková), rozhodne se své výhrůžky konečně splnit.

Vedení porcelánky obratem najde nástupce, nového vedoucího skladu pana Arnošta Jarolíma (Josef Langmiler), který, když se dozví, po kom má sklad přebírat, je ochoten učinit to hned a bez řádné inventury. Na té ovšem Světla trvá, a tak je ustanovena předávací komise a jejím vedoucím zvolen jakýsi pan Rybička (Mnislav Hofman). Jenže pan Rybička je pedant jak blázen, což nebohá Světla předtím netušila, a inventura se mění v grotesku, která zaskočí všechny zúčastněné a značně zkomplikuje jejich pracovní i osobní životy.

A tak se stane, že rozvážná Věrka (Eva Čeřovská) málem nestihne dlouho plánovanou svatbu, ztřeštěná nezadaná Dana (Dagmar Veškrnová Havlová) konečně užene instalatéra Tomáška, mladičká Maruška se sblíží se skladníkem Kubíkem a frivolní Helena (Marta Rašlová) snící o kariéře zpěvačky se zaplete se synem Světly a brzy ji namísto zpívání v kapele čeká zpěv ukolébavek. Svéráznou skvadru doplňuje ještě chápavá důchodkyně Janinka (Marie Rosůlková) a naivní mladá maminka Jířa (Jelena Šebestová).

Možná jste o filmu Holky z porcelánu netušili, že…

  • Režisér Juraj Herz dostal od režimu stopku a aby mohl znovu začít pracovat, musel natočit něco z dělnického prostředí. Cenzuře se příliš nelíbil název snímku, konkrétně slovo „holky“, představovali si něco více uvědomělého typu „Inventura u světlušek“, což je jméno knihy Jaromíry Kolárové, která posloužila jako volná předloha filmu. Námitky byly i proti tomu, že jedna z postav má nemanželské dítě, a objevily se názory, že Herz dělá z pracujících dělnic lehké ženy. Snímek byl ale nakonec veřejnosti představen s původním názvem i obsahem.
  • Mnislav Hofman si zahrál tutéž postavu pana Rybičky i v dalším filmu Juraje Herze Holka na zabití (1975), kde si hlavní roli zahrála Dagmar Veškrnová Havlová.
  • Herz, který pozdější první dámu pro český film objevil, si ji vybral ze studentské fotografie a původně s ní počítal pro roli Heleny. Když se s ní ale sešel osobně, rychle rozpoznal její komediální talent a přidělil jí roli ztřeštěné Dany.

Režie: Juraj Herz Předloha: Jaromíra Kolárová (kniha) Scénář: Jaromíra Kolárová Kamera: Andrej Barla Hudba: Petr Hapka Hrají: Míla Myslíková, Marie Rosůlková, Lenka Kořínková, Marta Rašlová, Dagmar Havlová Veškrnová, Jelena Šebestová Juklová, Eva Čeřovská, Josef Langmiler, Josef Větrovec Rok uvedení: 1974

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný