16. října 2017 10:09
Gabriela Gabrielová

Kouzelní zabijáci Bonnie a Clyde

Bonnie a Clyde - upoutávka

Kultovní gangsterka, která nás přenese zpátky do Ameriky třicátých let a do krize s touto dobou spojené, způsobila v Hollywoodu senzaci. Zbořila mnoho tabu, která ve filmu do té doby panovala, a nadšení vzbudila hlavně mezi mladou generací. Určitě si ji nenechte ujít, v pátek od 20.00 na Prima MAX.

Možná pro vás nebude překvapením, že příběh gangsterské dvojice, který na plátno přenesl režisér Arthur Penn a scenárista David Newman (Superman), vychází ze skutečného příběhu. Skutečná Bonnie Parker a Clyde Barrow se seznámili v roce 1931 a než je o tři roky později prošpikovaly kulky ze samopalu, zabili 18 lidí. Podle historických záznamů schytal Clyde při osudovém policejním zásahu 27 zásahů a Bonnie téměř dvojnásobný počet.

Snímek se stal mezníkem v americké kinematografii a Americkou filmovou institucí byl docela nedávno zařazen na páté místo mezi nejlepšími gangsterskými filmy vůbec. Obsadil ale i další žebříčky. Třeba časopis Premiere ho zařadil mezi 25 nejnebezpečnějších snímků všech dob. Abyste si udělali představu, proč – film šel do kin se sloganem „Jsou mladí. Jsou zamilovaní. Zabíjejí lidi.“

Hrdinové snímku jsou sice brutální vrazi, ale to zůstává jaksi v pozadí. V popředí vidíme sympatické rebely, kteří „svým způsobem“ bojují proti zavedenému společenskému řádu. Bonnie a Clyde jsou usměvaví, lehkomyslní, někdy možná i trochu dětinští a zabíjejí jakoby neúmyslně. Kdo by si je nezamiloval?

Příliš se neví, že…

  • Scénář snímku vznikl už v roce 1964, ale žádné filmové studio v USA o příběh nečestných hrdinů původně nestálo.
  • Málo snímků dokázalo ovlivnit společnost tak, jako se to povedlo Bonnie a Clyde. Kopírovat se začal třeba vzhled hlavní ženské představitelky, herečky Faye Dunaway, a oděvnímu průmyslu to přineslo milionové zisky. Na své si přišel například majitel závodu na výrobu dámských baretek ve francouzském městečku Pau, kterému se týdenní produkce zvedla z původních 1500 kusů na neuvěřitelných 20 000. Při tom kostymérka Theodora Van Runkleová, která měla vizáž Bonnie z největší části na svědomí (ve snaze vykreslit ji co nejvíc sexy například navrhla, aby chodila bez podprsenky), získala za snímek honorář pouhých 1250 dolarů.
  • Rodina texaského policisty Franka Hamera, úhlavního nepřítele gangsterského páru, se s filmovým studiem soudila o téměř dva miliony dolarů kvůli tomu, že Frank byl ve filmu podán jako tupý a pomstychtivý zabiják.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický