Jak Most u Remagenu (v Davli) při natáčení málem rozstříleli Sověti
Fotky z tohoto filmu Sověti při okupaci v roce 1968 použili k ospravedlňování své invaze a jako důkaz toho, že se po Československu (natáčelo se u nás) prohánějí americké tanky a zemi okupují. Jaká to historická neomalenost! Nepropásněte tento ceněný válečný snímek v pátek ve 20.00 na Prima MAX.
Výborný válečný film o jedné bitvě/nebitvě o strategický most z roku 1969. Pamětníci, kteří ho tehdá zkoukli na velkém plátně, často vzpomínají na divokou jízdu Jeepu polní cestou snímanou očima řidiče, ze které se tenkrát v kinech dělalo lidem hromadně nevolno.:)
Film proslul také skvělou hudbou Elmera Bernsteina a hojnou československou účastí, protože se jako jeden z mála „západních“ točil v naší tehdejší socialistické vlasti.
Záběry z filmu Most u Remagenu Zdroj: United Artists
Výjimečně realistické vykreslení postav na obou stranách, několik zvratů a solidní vypravěčské tempo, které si vystačí i bez přehnaně monumentálních a patetických berliček, toť hlavní klady Mostu u Remagenu. A o co že tu vlastně běží? Začátkem března roku 1945 dostává major Kruger jako vojenský velitel města Remagenu příkaz, aby vyhodil do povětří poslední most přes Rýn, a zastavil tak postup americké armády. Most je však posledním záchranným bodem pro zhruba 75 tisíc Němců na druhé straně řeky, a proto velitel likvidaci oddálí...
Záběry z filmu Most u Remagenu Zdroj: United Artists
Věděli jste o filmu Most o Remagenu, že...
- Film se natáčel v létě roku 1968. Ráno 21. srpna v Davli nastoupili komparzisté v německých uniformách a vtom začaly přijíždět sovětské tanky. Ruští vojáci nevěřícně třeštili oči na německou armádu. „Nechybělo moc a rozstříleli by nás i s tím mostem,“ řekl k tomu později Vít Olmer, který ve filmu hrál. Okupace znamenala konec natáčení, ale protože američtí filmaři pohrozili Československému filmu finančním postihem za nedodržení smlouvy, mohlo být několik důležitých záběrů v Davli pod sovětským dohledem přece jen dotočeno. Zbytek snímku byl pak dokončen v Německu a v Itálii.
- Oním slavným mostem ve filmu je tzv. Davelský most. Aby byl co nejvíce vizuálně přiblížen tomu u Remagenu, byl doplněn věžemi a do skály za ním byla dokonce vyražena část tunelu dlouhá 30 metrů. Po ukončení natáčení byl tunel sice zasypán, ale zbytky vstupního portálu jsou dodnes v Davli patrné.
- Skutečný remagenský most byl krátce po dobytí spojeneckými vojsky značně poškozený a nakonec nevydržel nápor neustále projíždějících vozidel. K jeho zhroucení došlo 17. března, tedy přesně 10 dní poté, co definitivně padl do rukou americké armády. Nepřežilo to 28 vojáků.
- Na mnoha záběrech je vidět starý Most – městská část Mostu, která musela ustoupit těžbě hnědého uhlí a byla skoro celá srovnána se zemí. Producenti dovolili filmařům vyhodit do povětří velké části města, ale nedovolili porušit budovu sídla místní komunistické strany. Nechtěli pobouřit Sověty, kteří již plánovali invazi do Československa. Nejvíce záběrů je v okolí kostela Nanebevzetí Panny Marie, který se v roce 1975 musel přesunout o 841 metrů blíž k novému městu. Všechny ostatní památky padly za oběť ať už filmové, tak nařízené demolici.
Režie: John Guillermin Předloha: Roger O. Hirson (povídka) Scénář: Richard Yates, William Roberts Kamera: Stanley Cortez Hudba: Elmer Bernstein Hrají: George Segal, Ben Gazzara, Robert Vaughn, Bradford Dillman, Peter van Eyck, Hans Christian Blech, Heinz Reincke, Joachim Hansen, Sonja Ziemann, Anna Gaël
Záběry z filmu Most u Remagenu Zdroj: United Artists