Drama Havel. Jak film na oblíbeného prezidenta vzpomíná?
Slávek Horák, režisér životopisného dramatu o Václavu Havlovi popsal svůj vztah k významnému státníkovi.
Od začátku natáčení bylo jasné, že tenhle projekt vzbudí hodně kontroverze. Filmové drama totiž sleduje osudy Václava Havla, prvního českého prezidenta a jedné z našich nejvýraznějších postav 20. století. Nezaměřuje se však na známé prezidentské období, které mapoval třeba dokument Občan Havel, nýbrž na dění mezi lety 1968 a 1989. Jak se píše v oficiální synopsi: Film zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu.
Životopisné drama Havel můžete nyní sledovat online a bez reklam v iPrima Videopůjčovně:
„Slogan ‚Co byste obětovali pro pravdu a lásku‘ možná někomu přijde až příliš krásný v dnešní pragmatické, často až cynické době, ale mně se na Havlovi vždy nejvíc líbilo, že upřímně bojoval za pozitivní lidské hodnoty. A že pro ně dokázal přinést velké oběti, což je dnes velkou vzácností. Pro mě je dnes více než kdy jindy stále živá a inspirativní jeho velikost ducha, vykoupená velkým strádáním a utrpením, včetně mnoha let nespravedlivého pronásledování a věznění, při kterých se ale dokázali semknout se svojí ženou Olgou v pevný pár a vydržet vše až do šťastného konce,“ ukotvuje myšlenkové pozadí svého filmu režisér Slávek Horák.
Rokem 1989 film vrcholí a končí. Právě revoluční scény byly pro Viktora Dvořáka, představitele Václava Havla, ty nejtěžší. „Jedna z nejtěžších scén byla ta na balkoně Melantrichu. Václav Havel vstoupí na balkon, rozhlédne se po náměstí plném lidí, vymění si pohledy s Olgou a Lanďákem a pozdraví náměstí. Je to pár vteřin a neřekne se tam ani slovo. Co se týká soustředění a plnění nekončících požadavků režiséra a kameramanů to byl jeden z nejtěžších momentů natáčení,“ vzpomíná Dvořák.
Životopisné drama Havel mělo filmovou premiéru v kinech 23. července.