5 dokumentů, které skvěle popisují českou společnost: Co o nás říká V síti či Občan Havel?
Může nějaký dokumentární film skutečně vystihnout českou mentalitu? Podle našeho názoru ano, a není jich zas tak málo – podívejte se sami na tituly, které nabízejí jedinečný pohled na tuzemskou společnost.
Česká společnost je natolik rozmanitá a zároveň specifická, že není lehké vybrat několik uměleckých děl, která by se tyto vlastnosti alespoň pokoušela zachytit. Přesto jsme se o to pokusili a předkládáme pětici dokumentárních titulů z nedávné doby, jež se různými odstíny našeho národního charakteru zabývají. Jejich kombinace nám může říct více, než bychom čekali.
Svět podle Daliborka
Snad nejrozporuplněji přijaté dokumentární dílo Víta Klusáka sklidilo kritiku za množství inscenovaných momentů, v nichž se titulní antihrdina až bolestivě ztrapňoval. Jakkoli s tímto přístupem můžeme nesouhlasit, zase jednou se podařilo rozpoutat diskuzi nad společenskými jevy, nad kterými tak často přivíráme obě oči. Lidé s nižším vzděláním a z nižších socioekonomických vrstev bývají ve veřejné diskuzi často opomíjeni a jejich následné pocity frustrace a inklinování k extremistickým názorům jsou toho jen nevyhnutelným důsledkem.
Občan Havel
Na výpravu do nedávné minulosti si snad nemůžeme vybrat lepšího průvodce. Dokumentární portrét Václava Havla zachycuje množství zásadních okamžiků 90. let, které do značné míry utvářely naši porevoluční společnost. Pohled Pavla Kouteckého kvůli jeho předčasné smrti dokončil další zkušený dokumentarista Miroslav Janek, výsledný obraz našeho prvního porevolučního prezidenta byl tak v dobrých rukou. Dokument trefně zachycuje některé kauzy, které naší čerstvou demokracií hýbaly, a ukazuje tak kořeny, z nichž naše současná společnost vyrostla.
Nerodič
Dokumentaristka Jana Počtová se zaměřila na různé formy rodičovství, jež v současném Česku vídáme. Někdo děti nechce a zásadně je odmítá, jiní si jich pořídí až nadstandardně mnoho. Někdo se o početí dlouho snaží, jinému spadne štěstí do klína nečekaně. V každém případě je však třeba se k výchově budoucích generací nějak postavit – a způsobů je skutečně velké množství. Dokument Nerodič řadu těchto rodičovských modelů zachycuje a zamýšlí se nad tím, jestli je uvolněnost současné doby skutečně takovou výhrou…
V síti
Počátkem roku 2020 se Vít Klusák už poněkolikáté vytasil s pohledem na odvrácenou stranu naší společnosti. Tentokrát nikoli té fyzické, nýbrž virtuální; přesto by však bylo naivní předpokládat, že si sexuální predátoři vystačí pouze s digitálním prostředím. V nepřehlédnutelném dokumentu ukazuje, že zdaleka ne každý, kdo obtěžuje nezletilé děti, je pedofil; a dokonce že jich je naprostá menšina. Mnohem častěji se jedná o agresivní muže, kteří hledají způsoby, jak si dokázat moc a nadřazenost nad druhým člověkem. A to je z hlediska společnosti minimálně stejně nebezpečné.
Trabantem až na konec světa
Zlaté české ručičky! To je jedna z prvních myšlenek, které se nám vybaví, když žasneme nad odvahou i schopnostmi skupiny přátel, kteří se v rozhrkaných strojích opakovaně vydávají na tisíce kilometrů dlouhé cesty. Tým kolem Dana Přibáně postupně zdolával nástrahy snad všech kontinentů a jejich pouť je nejen atraktivním cestopisem, nýbrž i připomínkou nezdolné vůle a touhy po dobrodružství. Poznávání cizích krajů navíc člověku rozšiřuje obzory jako máloco, a tak mohou výpravy trabantů inspirovat k tomu, aby se každý z nás vydal na svou osobní cestu až na konec světa…
A tímto výběrem to samozřejmě nekončí. Každý tuzemský dokument v sobě skrývá kus naší národní mentality, stačí jen dát těmto otloukánkům naší kinematografie trochu prostoru. Podívejte se sami na další kusy, jež si můžete přehrát v našem archivu: