Běž, chlapče, běž. A vy se připravte na pořádné emoce
Žádnou třeskutou veselost nečekejte, zato silný příběh a kvalitní filmařinu ano. Tento snímek byl natočen na motivy skutečného osudu 9letého židovského chlapce, který během 2. světové války uprchl z polského ghetta. A z hlavy ho jen tak nevymažete. V úterý od 17.40 na Prima MAX!
Píše se rok 1942 a z varšavského ghetta se podaří utéct malému židovskému klukovi jménem Srulik Fridman. Nejdříve se schovává v lesích, kde narazí na partu podobně bezprizorných dětí a nějaký čas přežívá s nimi. Pak je ale rozeženou němečtí vojáci a Srulik je zase sám. Jednoho rána se probudí v posteli paní Magdy, která ho zuboženého našla na prahu svého domu. Změnila mu jméno na více polsky znějící Jurek Staniak a teď ho učí otčenáš a taky drobnou lež o jeho původu. Jenže ani tady jeho cesta nekončí.
Osud ho zavede k další rodině, kde již vystupuje pod svou novou identitou, ale při společném močení si jeden z kluků všimne Jurkova obřezání a hoch je opět poslán pryč. Setkává se se zradou od lidí, od kterých by to nejméně čekal, a pak po dalším útěku ze zajetí je podroben zkoušce zatím nejtěžší – po vážném úrazu přichází o ruku. Ani to ho ale nezlomí. Sílu mu dodává přátelství s vesnickým kovářem a nové (katolické) vyznání, které pomalu překrývá jeho původní víru.
O to větší šok zažije, když je po osvobození proti své vůli odvezen do židovského sirotčince, kde se setkává jen s opovržením a šikanou. Reaguje po svém – útěkem – a jeho kroky vedou do jeho rodného městečka v naději na setkání s někým z rodiny...
Záběry z filmu Běž, chlapče, běž Zdroj: A-Company Film Licensing International G
Pár zajímavostí
- Román o osudu židovského hocha Yorama Fridmana vydal známý izraelský spisovatel Uri Orlev již v roce 2000. Téměř okamžitě se stal bestsellerem, ale na své zfilmování si musel počkat dlouhých třináct let. Snímek natočený na motivy slavné knihy měl světovou premiéru 5. listopadu roku 2013 na filmovém festivalu Cottbus v Německu.
- Samotný Yoram Fridman, který dnes žije v Izraeli, byl natáčení přítomen a v závěru filmu se objeví na obrazovce i spolu se svými šesti vnoučaty.
- Hlavní roli tu hrají jednovaječná dvojčata, kluci Andrzej a Kamil Tkacz, kterým v době natáčení bylo jedenáct let. Využít dvojčata bylo pro filmaře výhodné zvlášť kvůli přísným časovým omezením, která platí pro práci dětských herců.
- Pro chlapce byly prý nejtěžší emotivní scény a pak také ty, při kterých se jedlo, protože toho museli při opakovaných záběrech sníst opravdu hodně. Nejhorší bylo asi polykání hlemýžďů v lese. Režisér je nejdříve chtěl vyrobit z marcipánu či liči, ale nakonec nechal kluky jíst opravdové šneky.
- Natáčelo se 47 dní převážně v Německu. Pouze scény z ghetta se odehrávají v Polsku.
Režie: Pepe Danquart Předloha: Uri Orlev (kniha) Scénář: Heinrich Hadding Kamera: Daniel Gottschalk Hudba: Stéphane Moucha Hrají: Kamil Tkacz, Andrzej Tkacz, Jeanette Hain, Rainer Bock, Sebastian Hülk, Grażyna Szapołowska, Zbigniew Zamachowski, Itay Tiran, Mirosław Baka, Olgierd Łukaszewicz Rok uvedení: 2013