Ach, ten estrogen!
Právě ubývající produkce hormonu estrogenu způsobuje změny, kterých se ženy většinou děsí. Zkuste se na menopauzu podívat s nadhledem jako na přechodné období, které otvírá novou životní etapu. A vyvraťte zbytečné mýty.
Menopauzou se nazývá období, kdy vyhasíná funkce vaječníků, ženský organismus přichází o své pravidelné přísuny pohlavních hormonů progesteronu a estrogenu a s tím se pojí celá řada změn. Menstruace se stává nepravidelnou až zcela vymizí. Výkyvy hormonálních hladin způsobují některé nepříjemné stavy jako jsou návaly horka, bušení srdce, pocení, nespavost, podrážděnost, bolesti hlavy (které lze tlumit léky). Každý jsme individualita, každý máme zcela jiný životní styl a genetické zázemí. Nejčastěji dochází k menopauze u žen mezi 49 a 55 rokem věku, ale odchylky do obou stran nejsou výjimečné. Jisté je, že asi rok před koncem menstruačního cyklu začnou v těle bouřit hormony, a ještě několik let po posledních měsíčcích celý proces proměny doznívá.
Kromě obav z obtíží a ztráty ženskosti, provází menopauzu řada mýtů a nepravd, které když racionálně zhodnotíte, uleví se vám. Zjistíte, že se nic není tak horké, jak se zdá a že život půjde dál. Možná lépe, než jste původně čekaly!
1. Přiberu, budu mít vrásky a starou kůži Ano, úbytek estrogenu způsobuje dehydrataci a smršťování buněk, což provází ztenčení a ochabování pokožky. Ovšem: existuje kosmetika, kosmetické procedury, možnosti regulovat tvorbu vrásek. Dostatečná výživa pokožky a hydratace dokážou divy a když přidáte dostatek ovoce, zeleniny a pohybu, není nic ztraceno. A váha? Nedostatek estrogenu způsobuje, že se tuk hromadí hlavně kolem pasu, dbejte na snížení příjmu energie, snažte se hýbat a případných několik kil navíc berte s úsměvem.
2. Ztratím chuť na sex Libido není závislé na hladině estrogenu v organismu, jak se dřív předpokládalo. Proto žádné strachy, může vás naopak těšit, že neotěhotníte. Užívejte si sex bez zábran.
3. Budu podrážděná, nesnesitelná a hysterická Je pravda, že rozhozené hormonální hladiny dokážou vykolejit. Existují i výjimky, které menopauzou projdou se stoickým klidem. Většina žen se ale občas slzám neubrání, stejně tak podrážděnosti. Pomáhá zdravější životospráva (rozhodně smutky neutápějte ve sklence vína s cigaretou), jděte se projít do přírody, zaplavat si, na masáž, do kina s kamarádkou. Poznáte, že v tom nejste sama. A když včas začnete s prevencí v podobě pestré lehké stravy, pravidelného sportováním a odpočinku, hned vám bude lépe. V lékárně získáte řadu přírodních potravinových doplňků, které pomohou.
4. Končí život, přichází jen dožívání Nejste ještě ve věku babiček, rozhodně tak nevypadáte! Menopauza přichází v době, kdy děti opouštějí hnízdo a nastává čas roztáhnout křídla k novým výzvám. V zaměstnání, v partnerství, sama v sobě. Je čas pro sebe sama, pro koníčky. Dostatek sil na cestování, získávání nových zkušeností. A to se počítá!
5. Léky ani doplňky stravy nepotřebuji
To je opět individuální, ale proč si neulevit? Poraďte se se svým gynekologem, ten zná vaši přesnou anamnézu a zhodnotí, co vám neuškodí, ale prospěje. Kromě hormonální substituční terapie existují přírodní pomocníci: sója, červený jetel, vojtěška, chmel či len setý. Obsahují fytoestrogeny, které mírní příznaky menopauzy.