Spartakus a ti další: 4 nejslavnější gladiátoři!
Jeden bil medvědy, jiní získali svobodu. Gladiátoři byli hvězdami starověku.
Všichni dobře známe jména jako Crixus, Spartakus nebo i Commodus – první dva ze spartakovských televizních krvejatek v neděli po desáté večerní, posledního jako záporáka ve filmu Gladiátor.
Jenže antické arény nebyly plné jenom klonů Russella Crowa či Andyho Whitfielda! Pro ty z vás, kteří si sledování Spartaka chtějí okořenit trochou dalších skutečných příběhů, jsme připravili rychlý výčet skutků čtveřice dalších starověkých hrdinů!
1) Priscus & Verus
Oproti rozšířenému mýtu gladiátoři neplatili za mašiny na zabíjení a spíše byli cosi mezi popovými hvězdami a trochu drsnějšími atlety – bylo jednoduše příliš drahé je vycvičit, než aby umírali jako na běžícím páse. Známé jsou tak především příslovečné výjimky z pravidla, jako dvojice Priscus a Verus.
Ti se v 1. století před Kristem porvali ve flaviánském amfiteátru a oproti zvyku se jejich zápas táhl po celé hodiny. Na konci pak ze vzájemného respektu vůči sobě složili zbraně. Šlo o tak velkolepou podívanou, že oběma mužům císař Titus udělil svobodu a Priscus i Verus opustili arénu i život otroků.
Gladiátoři Priscus & Verus
2) Spiculus
O století později, cirka kolem 1. století našeho letopočtu, se do historie zapsal i gladiátor Spiculus. Nešlo však úplně o jeho bojové schopnosti – Spiculus si totiž užíval "blízkého přátelství" (zřejmě ve stylu „if you know what I mean“) šíleného císaře Nerona.
Byl za to odměněn paláci a nezměrným bohatstvím (z tehdejšího pohledu), dokonce když byl Nero konečně sesazen, dožadoval se, aby mu život vzal jeho přítel Spiculus. Ten však nebyl k zastižení, nezbylo tedy, než aby spáchal starou dobrou samovraždu.
Gladiátor Spiculus
3) Carpophorus
Většina gladiátorů se proslavila souboji proti ostatním gladiátorům, ne však Carpophorus. Ten patřil mezi sortu známou jako bestiarius. Tito gladiátoři bojovali proti chyceným divokým zvířatům, a jelikož zvěřina oproti lidem neznala slitování (zvláště pokud byla správně vyhladovělá), životnost podobných zápasníků nebyla příliš vysoká. Carpophorus však porazil lva, medvěda i leoparda, a to prosím pěkně v jediné bitvě. Jindy zápasil a vyhrál nad nosorožcem!
Gladiátor Carpophorus
4) Marcus Attilius
Příslovečnou výjimkou z pravidla byl i Marcus Attilius. Zatímco většina gladiátorů se totiž rekrutovala z řad otroků, Attilius byl běžným římským občanem, jedním z těch, kteří obvykle usedali mezi diváky. Attilus se na dráhu gladiátora vydal kvůli svým nezměrný dluhům (co by za to dnes řada bankrotářů dala) a když ve své první bitvě porazil jiného slovutného gladiátora, dočkal se slávy i peněz. O jeho snažení vyprávějí fresky objevené až v roce 2007.
Gladiátor Marcus Attilius
Mezi nejslavnější gladiátory se samozřejmě řadí také Spartakus a Commodus. I výše vyjmenovaní rekové jsou však pamatováni právě proto, že běžný gladiátorský zápas byl vcelku nudnou podívanou, kde byla krev prolita jenom zřídkakdy.
Ostatně není náhodou, že nejslavnějším gladiátorem je Spartakus, jehož trampoty si můžete připomenout na COOLu v neděli od 22.10. Jeho vzpoura byla totiž událostí, která se hrubě vymykala dobovým zvyklostem.