Česká hra byla zneužita k válečné propagandě. Pusťte si video s falešnými záběry
Česká vojenská hra Arma III se znovu stala obětí propagandy. Tentokrát záběry zneužila pákistánská vláda ve svém videu. V něm se minulý týden na sociální síti X chvástala tvrdou a včasnou reakcí proti útoku indické armády. Není to poprvé, co oblíbená tuzemská hra slouží k těmto účelům. Vývojáři ze studia Bohemia Interactive však nemají příliš možností, jak se před zneužitím bránit.
„Ministr pro informace a vysílání Attaullah Tarar pochválil pákistánské ozbrojené síly za včasnou a nervy drásající reakci na indickou agresi a zbabělý útok a veřejně zpochybnil indické válečné šílenství a sobectví,“ stojí v příspěvku oficiálního účtu pákistánské vlády na sociální sítí X.
وزیراطلاعات عطاءاللہ تارڑ نے بھارت کی جارحیت اور بزدلانہ حملے پر پاکستان کی طرف سے بروقت اور اعصاب شکن جواب دینے پر افوج پاکستان کی کاروائی کو سراہا اور بھارت کے جنگی جنون اور خود پسندی کو عوامی انداز میں للکار دی۔
— Government of Pakistan (@GovtofPakistan) May 8, 2025
"پہل بھارت کرے ثبوت بھی کوئی فراہم نہ کرے، اور پھر مظلوم ہونے کا… pic.twitter.com/KRmcGGJ4il
ČTĚTE TAKÉ: Nová Mafia bude brutální. Vývojáři prozradili detaily k dalšímu dílu kultovní videohry
K příspěvku je přiloženo 33vteřinové video, ve kterém hned na začátku pálí protiletecká obrana na nepřátelskou stíhačku, a ta po několika zásazích míří směrem k zemi. Jenže tato scéna není skutečná. Nejde o reálný boj pákistánských obranných složek proti agresorovi, ale o záběry z české videohry Arma III.
Na sekvenci z tuzemské videohry navazuje pohled na pákistánskou vlajku a další záběry armádních letadel a vojáků, které střídají novinové titulky z probíhajícího konfliktu mezi Pákistánem a Indií.

V příspěvku dále ministr Tarar hrozí, že Pákistán důrazně odpoví na chování svého souseda. Záběry z Arma III tak opět posloužily k šíření válečné propagandy. Není to však první zneužití více než deset let staré hry.
„Z našich poznatků vyplývá, že většina z fake news videí nebyla pro tyto účely originálně vytvořena. Jedná se většinou o ukradené gameplay záběry, které jsou sestříhány, upraveny a znovu nahrány na sociální sítě s patřičnými clickbait titulky,“ říká PR manažer Bohemia Interactive Pavel Křižka.
Vývojáři z nejvýdělečnější české videoherní společnosti už v minulosti několikrát reagovali na podobné případy. Jenže na řešení problému jsou krátcí.
„Jak s tím bojovat? Velmi těžko,“ přiznává Křižka. „Zabránit virálnímu šíření takových videí s našimi prostředky prakticky nelze. Nejlépe se nám vyplácí součinnost s předními celosvětovými fact-check organizacemi a médii, se kterými jsme v uplynulých letech navázali pravidelnou spolupráci. Intenzivně řešíme i současnou situaci kolem konfliktu Indie a Pákistánu,“ dodává.

Tuzemské studio v minulosti zveřejnilo příspěvek na svém oficiálním webu, v němž uvedlo několik tipů, jak rozeznat videa ze hry od skutečných záběrů. Zpravidla jsou tato podvodná videa ve velmi nízkém rozlišení.
„I zastaralé telefony zvládají natáčet videa v HD kvalitě. Falešná videa mají obvykle nižší kvalitu a jsou záměrně rozmazaná, aby zakryla skutečnost, že pocházejí z videohry,“ napsali vývojáři. Dále upozornili, že se podobné scény často odehrávají ve tmě nebo v noci, aby zakryly nedostatečnou úroveň detailů. Také ve videích chybí zvuky a nejsou v nich zobrazováni lidé.
Nejnovější zneužití videohry Arma III není nic nového. V Pákistánu už jednou využili záběry k dokumentaci reálných bojů. Bylo to v září 2021, kdy videohra měla posloužit jako důkaz zásahu pákistánské armády proti bojovníkům z Talibánu na hranici s Afghánistánem.

O několik měsíců později, v dubnu 2022, se populární hra dostala do souvislosti s válkou na Ukrajině. V prvních měsících ruské invaze se na internetu a sociálních sítích roztrhl pytel s videi, která měla dokumentovat válečné aktivity obou stran. Jenže v některých případech nešlo o skutečné boje, ale o záběry z vojenské hry.
V té době na zneužívání videoher, filmů nebo dokumentů upozorňovalo výzkumné centrum Reuters Institute: „Dokonce jsme viděli i několik videoher, které byly prezentovány jako záběry pocházející z Ukrajiny,“ uvedl britský institut.
Podle Křižky z Bohemia Interactive je v boji proti podvodným videím nejdůležitější edukace veřejnosti. „Pokud lze populaci na internetu stále oklamat záběry z více než 10 let staré videohry, těžko si lze představit, jak bude svět vypadat v době, kdy budou nástroje generativní umělé inteligence široce dostupné a schopné vytvářet audiovizuální materiály k nerozeznání od skutečnosti,“ upozorňuje PR manažer na neustále se zlepšující technologii.
Vojenská série Arma od Bohemia Interactive patří k nejúspěšnějším domácím videohrám a třetí díl se dodnes těší obrovské popularitě. Na trhu je přes 12 let, prodalo se ho více než 7 milionů kopií a dalších 13 milionů DLC balíčků s dodatečným obsahem. Vývojáři nyní pracují na pokračování Arma IV, které by mělo vyjít za dva roky.
Zdroj: Bohemia Interactive, autorský text
VIDEO: Trosky se připravují na hráče Kingdom Come. Chystají se nová parkoviště i turistické trasy