5 slavných filmů, ze kterých čerpá Zachraňte vojína Ryana
Steven Spielberg za leccos vděčí Stanleymu Kubrikovi a Johnu Fordovi.
V neděli večer vám na COOLu pustíme válečnou klasiku Zachraňte vojína Ryana. Tom Hanks v ní vyrazí z pláže Omaha zachránit výsadkáře Matta Damona ve velkofilmu, který redefinoval podobu válečných opusů. Steven Spielberg však stejně jako jiní tvůrci stál na ramenech obrů, jmenovitě jiných inspirativních bijáků, z nichž více či méně vycházel. Které to byly?
05) Sedm samurajů
Dilema o osobních obětech, které se činí v cizí prospěch, stojí v jádru mnoha slavných filmů, ale Kurosawových Sedm samurajů ovlivnilo dost možná nejvíc následovníků. Příběh party samurajů, kteří se nakonec postaví na stranu vesnice čelící banditům, nejspíš tak či onak znáte jako Sedm statečných. Velmi podobné dilema je v rukou dobrého scenáristy receptem na solidní dramatickou podívanou i řadu akčních scén. Není se proto čemu divit, že si Spielberg vypůjčil náramně podobnou premisu.
Sedm samurajů
04) Jdi a dívej se
K tomu, jak se měnila evoluce válečných filmů v letech před Ryanem, se ještě dostaneme u čísla dva. Ale nemůžeme se zároveň nezastavit u ruského Jdi a dívej se z roku 1985. Film, který stopoval „ztrátu nevinnosti“ čtrnáctiletého běloruského partyzána, je srovnáván s Coppolovou Apokalypsou. Jenže zatímco v Apokalypse začínal Martin Sheen už jako žijící vyhořelá troska, ve Jdi a dívej se proměna z naivy do ruiny odehraje celá. Snímek, na jehož ramenech částečně stojí i Nabarvené ptáče, inspiroval ústřední motiv ztráty nevinnosti v Ryanovi, který je nejvíce znát na „odhalení“, že je Hanksův hrdina učitel.
Jdi a dívej se
03) Stopaři
Jiným esenciálním zdrojem byl pro Spielberga klasický western Stopaři režiséra Johna Forda. John Wayne v tomto u nás (relativně) málo známém filmu dlouze pátrá po své unesené neteři, spíše než o její záchranu mu však jde o pomstu jejím rudošským únoscům. Stopaři se vyžívají v lyrických scénách vylidněné krajiny a obsahují i klasický motiv putování za záchranou, během něhož se o sobě postavy dozvědí víc, než by jim bylo milé (přičemž aplikuje tento archetypální typ heroické zápletky na jinak poměrně tradiční kovbojku). Stopaři dílem inspirovali třeba i Star Wars, není však těžké vidět, co Spielberga vedlo k vypůjčení si jejich přístupu pro Ryana.
Stopaři Zdroj: Warner Bros.
02) Olověná vesta
Spielberg se oficiálně nechal slyšet, že Olověná vesta inspirovala některé „rozpité“ kamerové záběry Ryana svým vynálezem – kamerou upravenou tak, aby nenatáčela scény běžně, ale v mírné nesynchronizaci pásu. Efekt odkazuje k původnímu kameramanovi Olověné vesty Douglasi Milsomovi, tím ale podobnost nekončí. Olověná vesta totiž zjevně inspirovala i celkovou naturalističnost válečných scén. Když se zamyslíte nad tím, že ještě v 70. letech byly i oceňované válečné filmy značně stylizované (mnohdy připomínaly chováním postav a autentičností spíše gangsterky), Olověná vesta byla jedním z filmů, jež to začaly měnit a sázet spíš na „dokumentární“ záběry. A to paradoxně i svými „rozpitými“ scénami.
Olověná vesta Zdroj: Warner Bros.
01) Nejdelší den
Na prvním místě však musí skončit největší předešlá pocta vylodění v Normandii, klasický megafilm z roku 1962 jménem Nejdelší den, jenž divákům představil smetánku své hollywoodské éry (Burton! Fonda! Connery!), nota bene na vrcholu prapůvodních velkofilmů. Nejdelší den je na dnešní poměry už poněkud archaický a širokospektrální, má totiž spoustu příběhových linek. Spielberg se tak inspiroval tím, kterak uchopit dějinnou událost skrze velkofilm, zároveň se však rozhodl nabídnout Den D v daleko přímočařejším podání.
Nejdelší den Zdroj: 20th Century Fox
Zachraňte vojína Ryana začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.