9 věcí, které nevíte o Statečném srdci: Proč v něm Mel Gibson původně nechtěl hrát?
Jak se dával dohromady filmový pomník Williama Wallace?
V neděli večer na COOL dorazí historická klasika Statečné srdce s Melem Gibsonem. Biják z roku 1995, který utržil hned několik Oscarů, paradoxně nikdo nechtěl natočit. Příběh o skotské rebélii Williama Wallace ve 13. století však nakonec platí za jeden z nejslavnějších Gibsonových filmů. To ale není jediná zajímavost, která se s filmem pojí...
09) Mel Gibson ve filmu nejen hrál hlavní roli, ale snímek i režíroval a produkoval, do značné míry jde tak o jeho autorské dílo. Ačkoliv šlo o masivní úspěch, ve své době přitom velké společnosti na Statečné srdce nechtěly dát peníze, a to ani když bylo slíbeno, že bude Gibson hrát hlavní roli.
08) Gibson sám paradoxně hrát ve filmu nechtěl, do ústřední role chtěl obsadit Jasona Patrica (Geronimo, Ztracení chlapci, Bestie), který byl svého času populární hvězdou, dnes je však již prakticky zapomenut. Nebyla to jediná původní castingová vize. Roli krále Edwarda I. měl třeba hrát Sean Connery, ten ji však odmítl s tím, že už podepsal nabídku na podobně zapomenuté Vražedné alibi.
07) Statečné srdce nakonec utržilo přes 210 milionů a bylo nominováno na 10 Oscarů, získalo „jenom“ 5 z nich...
Statečné srdce Zdroj: Paramount Pictures
06) Snímek sice zaznamenává historické události, činí tak však... poněkud volným duchem. Wallace sám by například musel být o 20 let mladší (i proto jej Gibson nechtěl hrát), Skotové by nesměli mít pomalované tváře (ty byly populární o pár staletí dřív) ani kilty (ty byly populární o pár staletí později) a například by na jejich straně nesměli bojovat Irové – ti totiž v reálných dějinách v tomto konfliktu kopali za Anglii.
05) Taktéž bitva u Stiglingského mostu se natáčela... na planině. Když se místní zeptali, proč filmaři netočí u mostu, Gibson jim odvětil, že jim při plánování scény most značně překázel. Jeden ze starších občanů mu odvětil v tom smyslu, že přesně totéž zjistili při původní bitvě i sami Angličané.
04) Gibson sám v roce 2009 v rozhovoru připustil, že Statečné srdce není historicky zrovna nejpřesnější, dodal však, že všechny změny byly realizovány v dramatické snaze natočit koukatelnější snímek. Uvážíme-li, že historické události sedm staletí starých skotsko-anglických vztahů nepůsobí na první pohled úplně vábným způsobem, nelze s ním nesouhlasit!
Statečné srdce Zdroj: Paramount Pictures
03) Řada scén se natáčela v Irsku a jako komparzisté byli využívání irští armádní rezervisté. Celkem bylo potřeba na 1 600 komparzistů, ve snaze ušetřit za komparz však štáb přistoupil k nečekanému rozhodnutí a nechal Iry sehrát obě strany. Rezervisté si tak nechali narůst vousy a za pár týdnů stáli na druhé straně barikády!
02) Statečné srdce znovu oživilo turistický zájem o Skotsko a jeho historii – dokonce i u Skotů samotných. Nejenže biják zvýšil příval turistů, ale dokonce k němu lze částečně vystopovat i nynější hnutí snažící se o nezávislost Skotska na Anglii! Pro Gibsona jde vlastně už o druhý takto významný film – jeho Gallipoli z 80. let podobně oživilo zájem Australanů a Novozélanďanů o osud jednotek ANZAC v první světové válce.
01) Mel Gibson byl po natáčení vyšetřován státními orgány odpovědnými za ochranu zvířat – filmaři totiž při několika bitevních scénách využívali mechanické koně, kteří byli natolik přesvědčiví, že regulátoři nechtěli uvěřit, že nešlo o koně skutečné. Bylo třeba jim pustit záběry z přípravy scén, než nakonec seznali, že při natáčení skutečně žádné živé zvíře nedošlo k újmě!
Statečné srdce Zdroj: Paramount Pictures
Statečné srdce začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.