5. srpna 2019 04:25

9 věcí, které nevíte o Robocopovi 2: Natočil ho režisér nejlepších Star Wars

Je zpět a zákon spolu s ním!

Čtvrteční večer bude patřit druhému Robocopovi – Murphy se vrací na Prima COOL už ve 22.50! Byť má dvojka trochu slabší pověst než legendární jednička, v mnoha ohledech snímek působí jako logické zakončení její zápletky. Korporace OCP tu totiž představí nový plán na ovládnutí Detroitu skrze vybudování nového Delta City, a navíc přijde s kriminálnickou verzí Robocopa (RoboZloducha?)! Krom toho jde o poslední film jednoho nezapomenutelného režiséra i námět jednoho pekelného klipu…

09) Idea natočit dvojku přišla na přetřes hned po úspěchu první Robocopa. Paul Verhoeven však jako umělecký režisér rozhodně neměl zájem upsat se jedné sérii – na dvojku by byl s to kývnout, kdyby se objevil skutečně originální scénář (a podařilo se jej protlačit). To však studio úplně nechtělo – Verhoeven tak nakonec odešel za lepší nabídkou a natočil namísto toho… Total Recall!

08) Scenáristé Edward Neumeier a Michael Miner přesto přišli se zajímavým námětem na druhý film – Robocop měl být hned na počátku dvojky znovu zabit a oživit jej měla (podruhé?) vyspělá technologie až o dalších 25 let později v ještě dystopičtější budoucnosti. Nové zasazení by jim umožnilo přijít s novými nápady. Studio tento koncept nakonec odmítlo, finální film však některé nápady i dialogy z jejich scénáře přesto využívá.

07) K filmu se vrátil Peter Weller v hlavní roli, Nancy Allen jako jeho parťačka Anne Lewis i Daniel O’Herlihy jako hlavní šéf korporace OCP. Kdo se naopak trestuhodně nevrátil, byl skladatel Basil Poledouris zodpovědný za nezapomenutelný soundtrack prvního filmu. Jeho nástupce ve dvojce se přitom rozhodl Poledourisovy tracky nepoužít.

06) Ačkoliv Robocopův oblek vypadá jako ulitý z prvotřídní oceli, ve skutečnosti je vyroben ze sklolaminátu. To Peteru Wellerovi v hlavní roli dovolilo mnohem komfortnější hraní a daleko vyšší svobodu pohybu – traduje se přitom, že Weller v obleku během natáčení jedničky trpěl jako kůň. Přitom nový oblek paradoxně vypadá daleko kovověji.

05) Interní záběr očima Robocopa odhalí, že jeho operační systém běží na MS-DOS, tedy dávném předchůdci Windows 95 (když si to zjednodušíme). Třešničkou na dortu je pak skutečnost, že záporák „RoboCain“ namísto toho jede na tehdejším operačním systému od Applu – tradiční jablíčkové logo je jenom upraveno tím, že je v něm namísto ovoce lidská lebka!

04) Scéna, v níž Robocop spustí palbu na nebohého kuřáka a přinutí jej v šoku odplivnout cigaretu, byla v řadě protikuřáckých kin licencována jako protikuřácká reklama:

03) Zápletka filmu o tom, kterak je město Detroit de facto v bankrotu a prakticky celé jej skoupí korporace OCP, se ve filmu z roku 1990 (zasazeném do budoucnosti) později vyplnila – v roce 2013 totiž reálné město Detroit zmáhané finanční krizí a odlivem podniků oficiálně pořádalo o likvidační řízení. Robocop 2 se ovšem ironií osudu natáčel v Houstonu.

02) Pro režiséra Irvina Kershnera, který Robocopa 2 převzal po Verhoevenovi, šlo o jeho poslední film. Na kontě měl předtím třeba bondovku Nikdy neříkej nikdy nebo legendární Impérium vrací úder! Kershner sice později natočil ještě 1. řadu Strážce moře, celovečerák však už žádný. V roce 2010 zemřel ve věku 87 let.

01) Metalová skupina Babylon AD k premiéře filmu v roce 1990 vytvořila absolutně devadesátkovou píseň jménem The Kid Goes Wild. A to nemlich se vším včetně dobově obskurního klipu, kde Robocop nakráčí na jejich koncert a má tu přestřelku s padouchy. Protože to, co člověk od metalového klubu chce, je zažít v kotli přestřelku!

Robocop 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický