29. srpna 2022 00:05

9 věcí, které nevíte o Zrození planety opic: Jak stojí na ramenou Pána prstenů a King Konga?

Opičáci už jsou celí natěšení! Už brzy je totiž čeká nefalšované „zrození“.

V pátek večer na COOLu proběhne Zrození planety opic. Začne v něm příběh o inteligentním šimpanzovi Caesarovi, jehož (v rámci svých genových pokusů vyléčit Alzheimerovu nemoc) zásadně vylepší James Franco. Nevědomky tím však odstartuje lavinu událostí, která přinese konec lidstva... a počátek éry opičáků! Snímek z roku 2011 nejspíš dobře znáte. Víte však, jak probíhalo jeho natáčení?

09) Ačkoliv bývá „Caesarova trilogie“ označována dílem za prequel, dílem za reboot, není to rozhodně poprvé, co se filmaři o podobný projekt v dané sérii pokusili. V roce 2001 natočil vlastní Planetu opic Tim Burton, úspěšná série z ní však nakonec nebyla.

08) První scénář Zrození planety opic (z pera Ricka Jaffy a Amandy Silver) přišel v roce 2006 a rozepisoval námět zcela separátního filmu jménem Genesis. Ten měl pojednávat o geneticky vylepšeném a „zlém“ šimpanzovi, který byl vychován mezi lidmi, má však problém si na civilizaci a její podmínky zvyknout. Film neměl valné šance na vznik, pak si ale Jaffa uvědomil, že by se story mohla zasadit do světa Planety opic (ačkoliv původní filmy příchod opičí revoluce ukázaly jinak) a projekt byl upraven tak, aby šlo o „origin“ Caesara.

07) Filmaři se při preprodukci inspirovali tehdejší peckou jménem Batman začíná – také ta je totiž prequelem a přinesla radikálně odlišný, seriózní reboot batmanovského příběhu i atmosféry. Elementy staršího Dobytí Planety opic, které vysvětluje opičí revoluci jinak, byly však do filmu také začleněny.

06) Hned zkraje produkce padlo rozhodnutí, že tentokrát budou před kamerou „skutečné“ opice, nikoliv herci v gumových oblecích. Původní kostýmy Planety opic byly sice v roce 1968 revoluční, od té doby už však uběhla spousta času. Pokrok na poli motion-capture umožnil přijít s mnohem věrnějším vykreslením opic – a nikoho vlastně nepřekvapilo, že se Caesara ujal Andy Serkis alias Glum z Pána prstenů.

05) Jde vlastně o již druhý film, v němž Serkis sehrál opičáka – znát ho totiž můžete i z King Konga z roku 2005. Ani jeho obličejová gymnastika by však sama o sobě samozřejmě nestačila. Hodila se tak i skutečnost, že na King Kongovi pracovalo studio Weta, jež se ujalo i Zrození planety opic.

04) Jednou z velkých narážek na původní sérii opičích filmů je puzzle, které si doma skládá Caesar – to totiž představuje Sochu svobody, tedy stejnou pamětihodnost, k níž na konci původní Planety opic v ikonické scéně dorazí Charlton Heston.

03) Jedná se o první film v rámci opičí série, v němž jsou k vidění i jiné druhy opic než jen šimpanzi, gorily a orangutani – dorazí totiž třeba i opičky bonobo. Filmaři pozměnili i roli, kterou druhy opic hrají. Původní Planeta opic byla známá tím, že tu za největší agresory mezi opicemi platili orangutani. Ti jsou však v reálu spíše mírumilovní, jejich roli tak převzali hlavně šimpanzi.

02) Andy Serkis odkoukal opičí chování od šimpanze jménem Oliver. Právě ten ovlivnil způsob, jakým Serkis sehrál „civilizovaného šimpanze“. Caesarovo vzezření (rudé triko, černé kalhoty) a schopnost komunikovat pomocí znakové řeči je pak odkoukáno od jiného slavného chytrého opičáka, Nima Chimpskyho.

01) Původní potitulková scéna filmu byla notně odlišná. Měla totiž ukazovat Kobu, jak v opuštěném policejním autě objeví brokovnici a naučí se ji používat. Filmařům pak ale nejspíš došlo, že pokud chtějí být bráni vážně, neměli by kopírovat konec prvního filmového Resident Evilu!

Zrození planety opic započne na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický