31. července 2023 00:01

9 věcí, které nevíte o Útěku z New Yorku: Kde v něm najdete hvězdu Halloweenu?

Jeden ze základních kamenů akčního žánru ukrývá nejedno zajímavé tajemství.

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí akční klasika Útěk z New Yorku. Kurt Russell se v ní jako kultovní (anti)hrdina Snake Plissken musí ve futuristickém roce 1997 vydat do ruin New Yorku, aby tam zachránil uneseného zlého prezidenta šílených Spojených států. Jasně, dnes to zní jako příval klišé. Zpátky v době natáčení (tedy v roce 1981) ale pomohl Útěk z New Yorku vytvořit základy akčního žánru. Poznejte proto pár jeho tajemství...

09) V příběhu filmu byl New Yorku v roce 1988 prohlášen za megavězení, to celé během třetí světové mezi Sověty, Čínou a Amerikou. Novelizace a vystřižené scény rozkreslují celou zápletku detailněji a mimoděk třeba zmíní, že východní pobřeží USA je po plynovém útoku plné postupně stále tupější populace, která se de facto mění na kanibalské zombíky...

08) Režisér John Carpenter původně napsal scénář k filmu po neslavném skandálu Watergate – nikoliv (tehdejší) vysoká kriminalita v New Yorku ani (tehdejší) riziko třetí světové, ale (tehdejší?) mrzká úroveň americké administrativy byla spouštěčem jeho kreativity. Carpenter se nechal slyšet, že žádné studio nechtělo film původně zafinancovat, a rejža tak hledal investora dlouhé roky.

07) Kravaťáci z International Film Investors nakonec kývli na to, že zaplatí polovinu rozpočtu, to však ani zdaleka nebyl konec problémů. Hlavní producenti z AVCO totiž chtěli, aby hlavní roli dostali (tehdejší) drsňáci Charles Bronson nebo Tommy Lee Jones, zatímco Carpenter chtěl Kurta Russella. Důvod obav byl ale prostý – Kurt byl tehdy slavný hlavně jako dětský herec z Disneyovek a nikdo nevěřil tomu, že by mohl uhrát akčního hrdinu. Carpenter měl ale na talent čich...

06) Snakeova páska přes oko původně ve scénáři nebyla – navrhl ji sám Kurt Russell jako věc, která by mohla jeho postavu vylepšit. Mezi natáčením si však Kurt pásku musel sundávat, protože mu zhoršovala zrak.

05) Během scény Snakeova příletu do ruin New Yorku je vidět primitivní počítačová grafika modelu věžáků. Akorát že nejde o počítačovou grafiku – podobný render by v době natáčení byl příliš drahý, výsledek tedy vznikl pomocí skutečného černého modelu města, na který byly navěšeny reflexní pásky. Tak starý tenhle biják je!

04) Když je v úvodní scéně uneseno Air Force One, scéna s prezidentovou únikovou kapslí nejen inspirovala pozdější scénu z filmu Air Force One (reálný prezidentův letoun nic takového nemá), ale v okamžiku nárazu boeingu do mrakodrapů New Yorku... rozhodně vyvolává i jisté konotace s událostmi z 11. září 2001.

03) Model filmového zdevastovaného New Yorku si zahrál s jistými úpravami roli i v jiném kultovním bijáku – po přemalování a přidání pár baráků totiž dostal roli futuristického Los Angeles ve filmu Blade Runner z roku 1982.

02) Strojový ženský hlas, který zní (v původním znění) ve scéně příchodu do vězeňského komplexu kolem New Yorku, namluvila bez jmenování v titulcích Jamie Lee Curtis. Bylo to jen tři roky po jejím průlomovém Halloweenu.

01) Kurt Russell přiznal, že je Útěk z New Yorku z celé jeho filmové kariéry a všech jeho bijáků jeho vůbec nejoblíbenějším filmem – a Snake Plissken je rovněž jeho nejoblíbenější rolí.

Útěk z New Yorku začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický