9 věcí, které nevíte o Úsvitu planety opic: Co se stalo s hrdiny prvního dílu?
Válka o Zemi začíná! Vykročí správným směrem lidé, nebo opice?
Už v pátek večer můžete na COOLu absolvovat Úsvit planety opic. Poté, co se usadil prach z úniku inteligentních opičáků do lesů i z globální pandemie, která postihla lidstvo, se zdálo, že oba druhy čeká nový počátek. Jenže soužití nebude snadné – na obou stranách jsou totiž ti, kteří chtějí preventivně vyhladit ty druhé. Inteligentní blockbuster, jak se novým opičím filmům říká, nevznikal jednoduše. Mrkli jsme na to nejzajímavější, co doprovázelo vznik druhého dílu!
09) Po jistou dobu hrozilo, že bychom se místo trilogie mohli dočkat jen jednoho prequelového filmu. Po premiéře Zrození planety opic se ale potvrdilo, že se z hlediska pokračování zvažuje řada možností. Která nakonec vyhrála? Úsvit zvolil zasazení deset let po původním filmu, a tudíž po virové pandemii, která zkosila lidskou populaci a zároveň dala opicím inteligenci.
08) Andy Serkis se samozřejmě vrátil v roli Caesara – producenti ho nemuseli přesvědčovat jen autorským nadšením, ale nabídli mu i „zdravou, sedmimístnou sumu“ za to, že si opičího vůdce zahraje znovu.
07) Nová opičí trilogie je mezi hollywoodskými filmy prakticky unikátní tím, že napříč sérií nesleduje lidské hrdiny, ale „nelidské postavy“, tedy opice a zejména Caesara. James Franco a Freida Pinto dali před natáčením jedničky na vědomí, že neočekávají, že se jejich postavy vrátí – což se skutečně stalo. Producent Dylan Clark přímo řekl, že lidské postavy prvního filmu „zemřely, protože byly doslova v místě, kde vznikla celá pandemie“.
Úsvit planety opic Zdroj: 20th Century Fox
06) Specificky se ve filmu dají najít dvě stopy po tom, co se stalo s Willem Rodmanem (Francova postava). Caesar navštíví jeho dům, kde je na dveřích nakresleno „X“. To přímo indikuje, že je zde kontaminovaná osoba. U domu je navíc stále zaparkováno jeho auto, tedy Jeep Wagonner. Pokud by Rodman dům opustil, nejspíš by nešel po svých...
05) Úsvit planety opic (natočený v roce 2014) se odehrává v roce 2026 – deset let po původním filmu (natočeném v roce 2011), což naznačuje, že bylo Zrození planety opic zasazeno do roku 2016.
04) Také v Úsvitu samozřejmě opičáci vznikli díky pokročilé motion-capture technologii – herci sami byli na place před kamerami ve speciálních oblečcích a jejich chlupatá já později dokreslili animátoři. Oproti Zrození planety opic se ale majorita scén natáčela v exteriérech, nikoliv v interiérech. Serkis se nechal slyšet, že se „opičí“ herci kvůli tomu potili víc než jejich kolegové a na konci dne se k nim nikdo jiný ze štábu nechtěl ani přiblížit.
Úsvit planety opic Zdroj: 20th Century Fox
03) Ačkoliv se filmaři ve Zrození chlubili, že dali opicím charaktery bližší jejich přírodnímu já, tedy že gorily už nejsou násilníci (v reálu jsou to silní pacifisté) a naopak šimpanzi mají agresivní tendence (jako doopravdy), v tomto filmu se situace trochu změnila. Agresivní Koba je totiž bonobo – tedy druh, který je v reálu také dost pacifistický...
02) Původně měl snímek skončit tím, že se opice stáhnou do lesa, zatímco je pronásleduje vojenská loď. Testovací projekce ale naznačily, že je takový konec příliš otevřený a neladí emočně se zbytkem filmu, filmaři tedy narychlo natočili jiný konec, který nakonec završil snímek. Matt Reeves jej kvůli nedostatku času musel režírovat přes Skype!
01) Během opičího útoku na lidskou osadu vrhne jedna z goril hořící barel. Jde o přímou narážku na videoherní klasiku Donkey Kong, v níž hráči čelili podobným opičím zákeřnostem.
Úsvit planety opic Zdroj: 20th Century Fox
Úsvit planety opic započne na Prima COOL v pátek ve 20:15.