30. října 2023 00:04

4 věci, které nevíte o Tolkienovi: Co měl autor Pána prstenů společného s autorem Narnie?

Co by si J. R. R. Tolkien myslel o dnešním zacházení s jeho vrcholným dílem?

V neděli večer se na COOLu objeví první díl Hobita, v němž se Bilbo Pytlík vydá na největší dobrodružství svého života. Celá trilogie pochopitelně vychází z kultovního díla J. R. R. Tolkiena – ale nebudeme přehánět, když řekneme, že by byl kultovní spisovatel ze svého odkazu možná trochu znepokojen. Poznejte proto o autorovi Pána prstenů a Hobita vše, co jste možná nevěděli.

04) Nenarodil se na britských ostrovech

I když je Tolkien pro mnoho lidí symbolem britské literatury 20. století, ve skutečnosti se narodil na území dnešní Jihoafrické republiky. Až později přesídlil na britské ostrovy. Traduje se také, že Tolkien nebyl zrovna tradičním příznivcem moderní éry – což asi jde vyčíst z jeho literatury. Například vlastnil automobil jen krátce a byl prý otřesným řidičem.

03) Byl jazykový guru

Nejspíš víte, že se Tolkien v první řadě vnímal jako expert na jazyky a své knižní světy v první řadě vyvíjel jako prostředek, na který „naroubovat“ své vlastní umělé jazyky, zejména slavnou elfštinu. Tolkien ale samozřejmě zvládal levou zadní i jazyky reálné – na univerzitě v Leedsu vyučoval staroangličtinu, staroslandštinu nebo třeba také středověkou velštinu.

Talentovaným jinochem byl pak Tolkien již od útlého věku – už ve čtyřech letech zvládal číst a psát. To celé se přitom naučil doma – dokud byli jeho rodiče naživu, učil se mimo školu. Poměrně brzy však přišel o svého otce kvůli infekci a o matku kvůli cukrovce. Jeho opatrovníkem se poté stal katolický mnich, čímž se dostáváme k...

02) Byl zavilý věřící

Na to, že v Pánovi prstenů najdeme spíše aluze na pohanské mýty, se Tolkien stal zavilým katolíkem. To celé přitom na britských ostrovech, kde je tradičně v kurzu spíše protestanství. Byl to například právě Tolkien, kdo přivedl k víře C. S. Lewise, dalšího populárního autora fantasy – v jeho Narnii jsou přitom narážky na křesťanství daleko viditelnější.

To ale neznamená, že by Tolkien žil jako mnich – jeho milostný život by vydal přinejmenším na jeden celovečerní film. Vzal si totiž svou lásku Edith, kterou potkal v šestnácti. Edith byla tehdy o tři roky starší a později kvůli Tolkienovi dokonce zrušila své plánované zásnuby s jiným mužem.

01) Byl by vyděšen ze svých fanoušků

Již za Tolkienova života se stal Pán prstenů kultovním dílem a traduje se, že Tolkien považoval lidi, kteří se „příliš zažrali“ do jeho fiktivního světa, za blázny. Tolkien se sám vnímal v první řadě jako akademik – své knihy bral sekundárně. To, že se lidi do jejich prostředí zamilují, ho překvapilo a mírně vyděsilo. I proto trvalo tak dlouho, než vznikl film. Tolkien se do adaptování svého díla nijak nehrnul, knihy pro něj byly mnohem důležitější.

Kdyby tak dnes viděl, kolik her a celovečeráků z jeho milovaného prostředí vzniklo – to celé, aniž by spousta z jejich fanoušků znala byť jen zbla z původního jazyka a mytologie – byl by asi zděšen. A návštěva tradičního conu, kde se lidé převlékají za Legolase, by ho nejspíš také nepotěšila. I tak to už ale ve světě fikce chodí – to, co autoři jednou vytvoří, přestává v jistém smyslu slova být jejich vynálezem a stává se majetkem všech čtenářů, které si autor do svého světa pozve. Nám se v něm každopádně moc líbí a cosplayi fandíme stejně jako filmům a hrám!

Fantasy Hobit: Neočekávaná cesta začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický