2. září 2024 00:05

9 věcí, které nevíte o prvním Rambovi: Akční legenda v něm původně měla zemřít

Sylvester Stallone Ramba přímo zachránil!

V neděli večer vyrazí na COOLu do akce legendární Rambo. Zatímco tenhle biják šel do kin v roce 1982 s podtitulem První krev, nedávno jsme dostali finální díl s podtitulem Poslední krev. I z tohoto důvodu je kuriózní, že Rambo vznikl tak trochu omylem – původně jej totiž rozhodně nemusel hrát Sly. A naopak, až jeho úpravy scénáře daly vzniknout Rambovi, kterého dnes známe.

09) Možná je to dnes obtížné přijmout, Rambo však začínal jako románový hrdina. Autorem původní knižní předlohy byl profesor David Morrell, který do ní vložil frustraci jeho studentů, kteří se vraceli z vietnamského konfliktu. Po vydání v roce 1972 se ihned zvažovala filmová adaptace – a prvním kandidátem na roli Ramba nebyl nikdo menší než Steve McQueen! Jeho „vyšší“ věk ho však diskvalifikoval pro roli veterána, a tak byl projekt uložen k ledu.

08) V roce 1976 se filmový projekt vrátil z hibernace. Noví producenti přislíbili nemalé částky na natáčení a režisér Ted Kotcheff promptně nabídl roli tehdy populárnímu Sylvesteru Stallonovi. Ten si scénář pročetl za víkend a ihned souhlasil. Jiným zvažovaným hercem byl dokonce Al Pacino, ten však chtěl Ramba pojmout víc jako šílence než jako antihrdinu, a nakonec tak z projektu odstoupil.

07) Pro roli šerifa Teasla byla rovněž zvažována nej(h)různější slavná jména včetně Genea Hackmana a Roberta Duvalla. Oba nabídku odmítli. Dalším zvažovaným pantátou byl Lee Marvin, šéf Tuctu špinavců, jenž si měl zahrát plukovníka Trautmana. Ani jemu se ale projekt nepozdával, a tak roli nakonec dostal Richard Crenna.

06) Stallone tehdy byl již poměrně slavný herec, proslavil jej totiž o pár let starší Rocky. Ze své pozice – a také kvůli tomu, že Stallone začínal jako scenárista (!) – si vymínil možnost Ramba pojmout po svém. Stalloneho úpravy scénáře byly pro úspěch projektu nejspíš klíčové. Jeho zásahy totiž upravily Ramba do více sympatické postavy, kterou si později zamilovali fanoušci. V Morrellově knize Rambo zabil 16 lidí, ve filmové verzi však přímo nezabil nikoho.

05) Sylvester Stallone ovšem rozdával poranění i na place! Při natáčení scény útěku z vězení totiž omylem rozbil nos Alfovi Humphreysovi (Lester), když ho loktem udeřil do tváře. Shodou náhod udělá knižní Rambo při útěku totéž.

04) Rozervané a hnijící plátno, které Rambo najde v lese a udělá si z něj kabát, není rekvizita. Filmaři plátno skutečně našli v lese během příprav scén a někoho napadlo, že by z něj byl vynikající Rambův oděv. Stallone si plátno později nechal a údajně ho vlastní dodnes.

03) Sylvester Stallone prý nenáviděl první sestřih filmu, který měl víc jak tři hodiny. Dokonce měl vůči němu tak silné emoce, že se pokusil projekt zastavit a kopie filmu zničit. Když mu to kontrakt nedovolil, navrhl, aby střihači vyndali většinu scén s Rambem a nechali jiné postavy vyprávět jeho příběh. Tím se stopáž snížila na polovinu a snímek se stal koukatelným.

02) Krom dílčích změn postrádá film i výraznou linku knižní předlohy, v níž je šerifova zášť vysvětlena tím, že je on sám veteránem zapomenuté korejské války, zatímco Rambo je veterán momentálně daleko ožehavějšího Vietnamu. Jde vlastně o jakési soupeření vlivem křivdy toho, že i šerif byl jako Rambo, ale na jeho problémy se zapomnělo ve prospěch nové generace veteránů.

01) Byl to Stallone, kdo se rozhodl, že Rambo film přežije, na konci románu totiž zemřel. Scéna Rambovy sebevraždy byla sice natočena, do finálního sestřihu se však zjevně nedostala – a díky bohu za to!

Rambo začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický