9 věcí, které nevíte o Mlčení jehňátek: Proč je Hannibal ve filmu za sklem a ne za mřížemi?
Ďábel se skrývá v detailech, což je rozhodně případ krimi klasiky Mlčení jehňátek. Stačí nahlédnout do zákulisí jejího vzniku.
Pozdní páteční večer bude na Prima COOL patřit nejlepšímu filmovému padouchovi všech dob v jednom z nejlepších krimi thrillerů Mlčení jehňátek. Nemluvíme do větru, za své hovoří četné žebříčky fanoušků i filmových kritiků. Konkrétně třeba Americký filmový institut má jasno – Hannibal Lecter v podání Sira Anthonyho Hopkinse je tím nejpřesvědčivějším ztvárněním zvrácené podoby lidské duše, jaká se kdy objevila na stříbrném plátně. Co byste o tomhle mimořádném kousku měli rozhodně vědět?
Jodie Foster ve filmu Mlčení jehňátek Zdroj: Orion Pictures
09) Roli agentky FBI Clarice Starling psal scenárista Ted Tally přímo na tělo pro Jodie Foster. Režisér Jonathan Demme však chtěl obsadit Michelle Pfeiffer, která ale roli odmítla, protože jí přišla moc násilná. Demme se vrátil k původnímu plánu. Jodie Foster ho při osobních setkáních přesvědčila svou inteligencí i vhledem do psychiky postavy.
08) Autor knižní předlohy Thomas Harris ještě před natočením režisérovi tvrdil, že se na film nikdy nepodívá. Až v roce 2019, dva roky po režisérově smrti, přiznal, že film nakonec viděl a byl z něho nadšený.
07) Práva na zfilmování vlastnil slavný producent Dino De Laurentis, ale filmařům je poskytl zdarma, protože už neviděl v materiálu komerční potenciál. Předchozí film s postavou Hannibala Lectera totiž skončil propadákem a nevydělal si ani na polovinu svého rozpočtu. Šlo o film Červený drak (Manhunter) z roku 1986 od režiséra Michaela Manna (Nelítostný souboj, Poslední Mohykán). Mlčení jehňátek si na svůj rozpočet vydělalo už v prvním týdnu projekcí.
Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter Zdroj: Orion Pictures
06) Anthony Hopkins měl psychopaty nastudované skutečně důkladně. Při natáčení prvního setkání Lectera s agentkou Starlingovou zaimprovizoval a začal parodovat jižanský přízvuk Fosterové, kterou to zaskočilo a její rozrušení ve scéně není hrané. Později za to Hopkinsovi poděkovala, ale během natáčení se mu vyhýbala, protože jí naháněl strach.
05) S nápadem, že Lecterova cela bude mít místo mříží sklo, přišla šéfka výpravy filmu Kristi Zea. Režisér byl totiž nespokojený s natáčením přes mříže, protože mu přišlo, že narušují spojení, které chtěl vybudovat mezi Lecterem a Starlingovou. V knize byla cela nejen zamřížovaná, ale ještě doplněna ochrannou nylonovou sítí.
04) Jodie Foster váhala se svou účastí ve filmu. Obávala se totiž, že by film mohl vykreslit FBI jako bandu neschopných hňupů. Sama k nim totiž získala respekt, když jí ochránili v době, kdy jí bylo vyhrožováno smrtí. Filmaři nakonec s FBI rozjeli úzkou spolupráci. Poskytla jim školení i konzultaci od svých agentů. Od filmu si mimo jiné slibovala, že přivede do jejích řad více žen.
Mlčení jehňátek Zdroj: Orion Pictures
03) Jako inspiraci pro hlas a projev Hannibala Lectera uvedl Anthony Hopkins velice zajímavou trojici: spisovatele Trumana Capoteho, herečku Katharine Hepburn a pak umělou inteligenci HAL 9000 z legendárního sci-fi filmu 2001: Vesmírná odyssea.
02) Na Mlčení jehňátek nenevázaly jen filmy jako Hannibal (2001) nebo Červený drak (2002), ale taky méně známý seriál Clarice (2021), který se nezabývá slavným psychopatem s oblibou v kanibalismu, ale právě detektivkou Starlingovou. Děj začíná rok po událostech prvního filmu a hlavní role se ujala Rebecca Breeds.
01) Osud filmu výrazně ovlivnilo rozhodnutí jeho distributora Orion Pictures, které odsunulo premiéru, aby Mlčení jehňátek nelezlo do zelí jeho dalšímu želízku v ohni na Oscarech, snímku Tanec s vlky. Vyplatilo se, protože western Kevina Costnera nasbíral sedm sošek a Mlčení jehňátek mohlo dominovat v roce následujícím. Jako teprve třetí film v dějinách získalo Oscary ve všech pěti královských kategoriích – za nejlepší film, režii (Jonathan Demme), herečku v hlavní roli (Jodie Foster), herce v hlavní roli (Anthony Hopkins) a scénář (Ted Tally). Předtím se to povedlo jen snímkům Stalo se jedné noci (1934) a Přeletu nad kukaččím hnízdem (1975) českého režiséra Miloše Formana.
Mlčení jehňátek Zdroj: Orion Pictures
Mčení jehňátek začíná na Prima COOL v pátek ve 23.05.