9 věcí, které nevíte o Maxu Payneovi: Kde ve filmu najdete hlas herního Maxe?
Je libo trochu drsné noirové melancholie?
Detektiv Max Payne vyrazí na COOLu do akce už v sobotu večer. Polda v utajení s tváří Marka Wahlberga se v temném New Yorku pokusí rozkrýt tajemnou konspiraci a najít spolu s tím i vrahy své rodiny. To však možná už dost dobře znáte – film totiž vychází ze stejnojmenné hry, která se dočkala tří kultovních dílů. Mrkli jsme proto nejen na zajímavosti z natáčení bijáku, ale i na historii herní trilogie jako takové.
09) I když je herní Max Payne plně americkou story (třetí hra se sice odehrává primárně mimo USA, ale furt zůstává v Jižní *Americe*), hra vznikla v dílnách finského studia Remedy. Původně chtěli vývojáři hru jménem Dark Justice udělat jako izometrickou střílečku zasazenou do drogové války blízké budoucnosti. Kolem roku 1996 se ale vlivem úspěchu prvního herního Tomb Raidera rozhodli vše změnit na střílečku z pohledu třetí osoby zasazenou do přítomnosti. Jisté sci-fi elementy ale ve hře zůstaly, třeba skrze drogu jménem Valkyr.
08) Následně došlo na přejmenování hry na jméno protagonisty. Vývojáři přicházeli se jmény superdrsných floutků jako Dick Justice nebo Max Heat (oba se nakonec jako metaparodie objevili ve druhé hře), až se nakonec rozhodli pro Maxe Paynea. Ačkoliv herní tvůrci hodně čerpali z hongkongské kinematografie, nakonec se vydali i do New Yorku, aby tam (hezky postaru) nasbírali další materiály. A dokonce jim u toho pomáhali dva bývalí poldové z NYPD!
07) První hra měla v roce 2001 solidní úspěch – zejména díky využití zpomalování času, jisté psychologizaci vykreslení Maxe nebo metaprvkům (Max si třeba v jednom okamžiku v rauši krátce uvědomí, že je postavou ve hře). Promptně se tedy schválil druhý díl, ten však (navzdory podobným kvalitám) v roce 2003 komerčně selhal a Max byl uložen k ledu. Poněkud odlišnou, ale svým způsobem stále pozoruhodnou trojku pak vydalo studio Rockstar až v roce 2012.
Max Payne Zdroj: Remedy
06) O filmové adaptaci Maxe se mluvilo nejméně od roku 2001, kdy práva zakoupila společnost Collision Entertainment. Rok nato se k projektu dostal i tvůrce drsné seriálové detektivky The S.H.I.E.L.D. (u nás jako Policejní odznak) Shawn Ryan. Teoreticky jsme tak mohli dostat Maxe Paynea na velkém plátně už kolem roku 2004! Produkce se však protahovala a z této verze filmu nakonec nic nebylo.
05) V roce 2005 se lidé z Collision Entertainment rozhodli přejít s právy pod křídla 20th Century Fox. Tam o dva roky později vznikl scénář, jehož se pak ujal John Moore, a další dva roky nato z toho byla filmová verze s Markem Wahlbergem.
04) Moore se snažil získal povolení natáčet v drsnějším eRkovém ratingu, studio mu však nakonec povolilo jen mládežnický rating PG-13. Maxe to ochudilo o nadávky, drsárny i krev. Moore si nakonec na truc natočil dvě verze přestřelky v budově Aesir – jednu nekrvavou a druhou brutálnější. Dle jeho slov šlo o jednu z „nejkrvavějších scén, jaké kdy natočil“.
Max Payne 2 Zdroj: Remedy
03) Filmový Max Payne nebyl zamýšlen jako jediný díl, obsahoval totiž i potitulkovou scénu, která připravovala půdu pro pokračování. Studio 20th Century Fox však došlo k tomu, že film nevydělal dost peněz, a tak na pokračování nikdy nedošlo.
02) Max Payne přitom po finanční stránce zas tak katastrofálně nedopadl. Jeho rozpočet byl 35 milionů dolarů a celkové tržby se zastavily na 85 milionech, takže nevydělal o moc méně než první díly Hitmana, Silent Hillu nebo Resident Evilu.
01) Fanoušky her možná potěší vědět, že si hlas herního Maxe (James McCaffrey) ve filmu střihnul cameo jako agent FBI – dvakrát se přitom objeví po boku Ludacrisova Jima Bravury, z toho jednou ke konci filmu.
Max Payne Zdroj: 20th Century Fox
Max Payne začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:35.