24. srpna 2018 12:37

9 věcí, které nevíte o Jacksonově King Kongovi: Málem se natočil místo Pána prstenů

Příběh nejchlupatějšího hromotluka skrývá nejedno zajímavé tajemství.

Král je zpět - velkofilm King Kong začíná na Prima COOL už v neděli ve 20.00. Snímek, který si Peter Jackson doslova vydupal ze země, je remakem jednoho z prvních skutečných velkofilmů dějin - King Konga z roku 1933. Také modernější King Kong přináší dojemný příběh o přerostlém opičákovi, kterého chamtiví Homo sapiens vytrhli z náruče domoviny a on jim za to pobořil New York. To však není jediná pozoruhodnost tohoto nevšedního bijáku.

09) Peter Jackson viděl původního King Konga, když mu bylo devět let, a dle svých slov byl na konci filmu doslova v slzách - nikoliv kvůli zastaralému černobílému formátu, ale naopak pro víc než funkční tlumočení emocí divákovi. Již tehdy se pokusil film amatérsky natočit znovu, ale vzdal to - až později, když se z něj stal slavnější filmař, se mu naskytla nová šance. To však byla jenom první část maratonu King Kongovy produkce...

08) V roce 1995 dostal Jackson nabídku režíroval v podobnému duchu remake Netvora z Černé laguny - tu sice odmítl, ale studio Universal dobře vědělo, po jakém chlupatém stvoření Jacksonovo srdce doopravdy touží. Nabídlo mu tedy možnost natočit remake - to celé paralelně s jeho snahou o natočení Pána prstenů.

07) Složité produkční pozadí (které by vydalo na vlastní knížku) však tomu chtělo, že akvizice práv na King Konga trvala déle než v případě Pána prstenů. A tak se Jackson dříve proslavil trilogií ze Středozemě, než jedním velkým chlupáčem.

06) Vzdor účasti Jacka Blacka a Naomi Watts je bezpochyby největší hvězdou filmu sám titulní King Kong. Tělo a pohyby mu propujčil slavný král motion capture postav Andy Serkis, pro něhož byl King Kong po Glumovi doslova korunováním jeho epesního talentu. O Serkisově oběti filmu svědčí třeba skutečnost, že on sám musel roli sehrát vlastně dvakrát - poprvé v kostýmu King Konga po boku zbytku herců při natáčení živých segmentů, podruhé pak ve studiu se 132 senzory po celém těle a kamerou namířenou na obličej.

05) Co však opičákovi nepropůjčil, byl hlas. King Kongův řev se sestává z lvího řevu, zpomaleného napolovic a hraného pozpátku...

04) Velkými hrdiny filmu byli také animátoři sami. V době premiéry King Konga se poprvé ozvaly hlasy, podle nichž v moderní éře nejde dost dobře odlišit animovaný a hraný film - v případě King Konga přitom vznikala v počítačích nejen hlavní postava, ale i celé obrovské kusy scén. Například digitální verze mrakodrapu Empire State Building byla pixel po pixelu v počítačích budována 18 měsíců. Skutečný Empire State Building byl mimochodem postaven "už" za 14 měsíců...

03) I díky tomu King Kong ve své době získal pochybný status nejdražšího filmu všech dob - než jej o rok později převzal nový Superman. Snímek měl stát 150 milionů dolarů, nakonec však spolkl 207 milionů plus další desítky milionů za reklamní kampaň. Celkově se to vyplatilo - globálně King Kong utržil 550 milionů a získal tři Oscary v technických kategoriích. Úspěch Pána prstenů se však již neopakoval.

02) Peter Jackson sám za režii dostal 20 milionů dolarů. Šlo o vůbec největší odměnu režisérovi filmu až do předloňského Dunkirku, za který si o podobnou částku řekl Christopher Nolan.

01) King Kong se, z pochopitelných důvodů, nedočkal pokračování - alespoň nepočítáme-li moderní restart značky ve filmu Kong: Ostrov lebek. Jackson sám však dvěma plánovanými sequely strašil… 1. dubna 2005! V aprílovém žertu tehdy oznámil přípravu filmů King Kong: Son of Kong a King Kong: Into the Wolf's Lair, v nichž měl Kong zápasit s monstry hitlerovského Německa!

King Kong začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický