9 věcí, které nevíte o katastrofickém Dni poté: Jak na něj reagovali vědci?
Je Den poté hrozivá vize budoucnosti... anebo totální ptákovina?
V sobotu večer vás na COOLu zchladí katastrofický biják Den poté. Roland Emmerich, slavný autor Dne nezávislosti nebo 2012, tu vykreslí pro jednou relativně přízemnější scénář světa, kde vlivem globálního oteplování... začíná nová doba ledová! Je to podobně absurdní jako jiné Emmerichovy bijáky, ale přesto je film jakousi zhuštěnou verzí toho, co nás může během příštích staletí metaforicky čekat.
09) Celý film je inspirován rozhlasovou debatou Coast to Coast, kterou si dlouho před premiérou vyslechl sám Emmerich a která popisovala možné změny, které čekají Zemi vlivem globálního oteplování. Některé úvodní scény jsou tak s přimhouřením obou očí a uší částečně realistické. Naopak superbouře jakožto metoda ochlazení povrchu, jež tvoří „záporáka“ od poloviny bijáku, jsou zcela vycucané z filmařských prstů.
08) Občas to měli filmaři při natáčení obtížné i při nastavení katastrof, jaké si zvolili. Velkou otázkou bylo, zdali film zasadit relativně brzy po 11. září do New Yorku. Nakonec se však ukázalo, že zrovna místní obyvatelé jsou vůči obrazům odolnější, než se Emmerich bál.
07) Sam a jeho přátelé, kteří jsou ve filmu za teenagery, měli být původně jedenáctiletými dětmi. Den poté tak v zásadě měl být katastrofickou verzí Stranger Things. Emmerich však následně viděl ve filmu Říjnové nebe mladého Jakea Gyllenhaala a rozhodl se jej obsadit. Bylo tak třeba zvýšit věk hrdinů alespoň na sedmnáct, osmnáct let.
Co by se stalo, kdyby se lusknutím prstu zastavila Země? Zdroj: 20th Century Fox
06) Ve finální scéně, kdy do zasněžené lokace přiletí několik vrtulníků Blackhawk, točili filmaři se skutečným armádním vybavením v Kanadě. Situace vedla k tomu, že musely místní úřady občanům vysvětlit, že se v oblasti jen natáčí film a nejde o americkou invazi.
05) Naopak scéna, v níž Američané překonávají řeku Rio Grande a utíkají do Mexika, se točila přímo v téhle lokaci – tedy na řece Rio Grande. Dodnes jde o kousavou ironii, která vzhledem k vyostřené debatě o americké imigraci každým rokem jen získává na síle.
04) Kravaťáci z 20th Century Fox před premiérou pustili Den poté skupině pozvaných vědců a po filmu se jich zeptali na názor. Žádný z nich nebyl příliš okouzlen výsledkem, alespoň tedy po akurátní stránce, většina se totiž shodla, že je snímek „zábavnou blbinou“.
Den poté Zdroj: 20th Century Fox
03) Filmaři dopředu poptávali také odbornou konzultaci s NASA, ale bylo jim řečeno, že je filmová zápletka tak směšná, že ji nemůžou jinak dále komentovat a oficiálně podpořit. Agentura tak žádost zamítla a vydala interní memo, které zaměstnancům NASA zakazovalo film veřejně komentovat. Tento zákaz se nicméně později zrušil.
02) Tvůrci Městečka South Park, (ne)slavní Trey Parker a Matt Stone, získali ještě před premiérou kopii scénáře Dne poté – a rozhodli se jej natočit, scénu po scéně, sami, avšak s loutkami! Cílem bylo vydat podobnou parodii ve stejný den jako měl jít ven Den poté, nakonec si to však Parker a Stone (po konzultaci s právníky) rozmysleli.
01) Ačkoliv je filmový scénář dost pomýlený co do tempa (nešlo by o změnu v řádu dnů, ale dekád či staletí) i výsledku (spíše bude sucho a zvyšování vodní hladiny než led), budeme-li film vnímat jako jakousi metaforu, je realitě blíž než třeba Den nezávislosti. Dnešní nastavení světa je značně dané soudobým klimatem, a přestože se nemusíme my sami dočkat toho, že Američani utíkají do Mexika, svět může být za pár staletí (vlivem změny klimatu) podobně šíleně odlišný od toho našeho jako obskurní vize Rolanda Emmericha.
Den poté Zdroj: 20th Century Fox
Den poté začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.