9 věcí, které nevíte o Cestě bojovníka: V epické řežbě vikingů s indiány je ukrytý Jack Black
Vikingové vs. indiáni? Podle Hollywoodu ideální materiál na akční film.
V sobotu večer na COOL dorazí historická řežba Cesta bojovníka. Karl Urban se tu představí jako zapomenuté vikinské dítko, které se po conanovsku musí postavit na stranu indiánů před novou vlnou vikinské invaze do Ameriky. Příběh je tu ale druhotný, jelikož Cesta bojovníka čerpá veškerou svou sílu z motivu střetu dvou kultur bojovníků. A o to zajímavější je i příběh toho, jak někoho něco takového mohlo vůbec napadnout.
09) Koncept filmu, kde se řežou vikingové a indiáni, nespadl z čistého nebe – nešlo však o nápad ujetých kravaťáků z Hollywoodu. Naopak je Cesta bojovníka postavena na norském (!) filmu Ofelas z roku 1987, který byl navíc v roce 2006 adaptován do komiksu z dílny Dark Horse. Odtud tedy byla otevřena cesta pro nové filmové zpracování…
08) Vikinský jazyk, kterým se ve filmu mluví, samozřejmě není skutečný vikinský jazyk – je to současná islandština, což je ovšem to nejbližší původní řeči vikinských nájezdníků, co filmaři v reálu mohli zvolit.
07) Mohli se vikingové a indiáni skutečně potkat? Odpověď je… složitější. Stručně se dá říct, že podle dnešních archeologických nálezů již zcela jistě víme, že severští („vikinští“) mořeplavci do Ameriky dopluli a nejspíše potkali i místní obyvatele („indiány“). Nijak valně se jim tu však nedařilo, natož aby měli kapacity na to pořádat do Ameriky nějakou invazi.
Cesta bojovníka Zdroj: 20th Century Fox
06) Jedním z důvodů, proč jsou herci ve filmu takové korby, je i netradiční úprava jejich kostýmů – pod historickými hadříky jsou totiž ukryta „brnění“ hráčů amerického fotbalu, s nimiž by jako absolutní korba nejspíš vypadal i Steve Buscemi.
05) Dům postavy Karla Urbana byl postaven kolem skutečného stromu, který byl objeven na místě natáčení a který musel být posílen pro udržení chajdy. Návrh chýší indiánů paradoxně nevychází z toho, jak vypadaly skutečné indiánské příbytky – jejich tvar je inspirován slavnou operou v Sydney.
04) Na place se na jeden den objevil i velice netradiční herec – komik a muzikant Jack Black, jenž si dokonce střihl komparzistu mezi indiány! Nešlo však o jeho snahu získat další zářez do biografie, nýbrž o splnění výzvy od jeho dobrého kamaráda Karla Urbana.
Cesta bojovníka Zdroj: 20th Century Fox
03) Pro finální sestřih Cesty bojovníka, který šel do kin, museli filmaři udělat řadu ústupků. Původní verze filmu obsahovala daleko více krvavých a brutálních scén, jež však byly moc drsné i pro dospělácký eRkový rating. Režisér Marcus Nispel tak musel z filmu odstranit nejen spoustu krve (chybí ve 32 scénách), ale i okamžik něžného milování v jeskyni. Plnokrevná verze filmu nicméně později vyšla na DVD.
02) Cesta bojovníka nakonec sbírala od kritiků dost rozporuplné ohlasy. Nils Gaup, režisér původního norského bijáku Ofelas, se dokonce nechal slyšet v tom smyslu, že „Hollywood jeho filmy zremakeoval dvakrát a pokaždé z toho udělal nejhorší film všech dob“. Prvním snímkem, který si od něho filmaři vypůjčili, byla Hlava nad vodou s Cameron Diaz z roku 1996, která má na ČSFD na 64 %.
01) Filmaři věděli, že skuteční vikingové neměli helmy s rohy. V zájmu atmosféry se to však rozhodli strategicky ignorovat...
Cesta bojovníka Zdroj: 20th Century Fox
Cesta bojovníka začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.25.