9 věcí, které nevíte o Flashi Gordonovi: Kultovní sci-fi nám dala Thora 3 a potěšila Alžbětu II.
Flash Gordon sice v době vydání propadl, ale postupem času se stal kultovním kouskem. Pomohly tomu taky dost bizarní okolnosti jeho vzniku.
Ve čtvrtek večer na COOL dorazí Flash Gordon, který kdysi dávno začal jako populární komiksová série od Alexe Raymonda. Její první díl vyšel už v roce 1934 a brzy se dočkala filmové i seriálové podoby. Nejdřív přišla v letech 1936, 1938 a 1940 trojice filmů na pokračování s Busterem Crabbem v hlavní roli. Roku 1954 pak následoval populární televizní seriál, typický zástupce žánru space opera.
Legendární italo-americký producent Dino De Laurentiis chtěl přidat Flashe ke svým předchozím komiksovým adaptacím Diabolik (1968) a Barbarella (1968). Poté, co se stal jím předělaný King Kong (1976) hitem, se rozhodl do toho konečně šlápnout. Volba nakonec padla na režiséra Mikea Hodgese (Chyťte Cartera, Terminal Man), který do hlavní role obsadil tehdy začínajícího Sama J. Jonese vedle herců jako Max von Sydow (vládce Ming), Ornella Muti (princezna Aura), Timothy Dalton (princ Barin) nebo Melody Anderson (Dale Arden).
Zadání bylo jasné – modernizovat brakový styl předchozích adaptací, k němuž patří komicky přestřelená akce i dialogy a důraz na epické hrdinství. To vše za doprovodu blyštivého rocku kapely Queen. Film sice v kinech roku 1980 propadl, ale na vytrvalý kult bylo zaděláno... Tady je devět věcí, které byste o něm rozhodně měli vědět!
Flash Gordon Zdroj: Universal pictures
9) Film chtěl původně natočit George Lucas jako variaci na první adaptaci z roku 1936. Byl však odmítnut a místo toho si vytvořil svou vlastní space operu, dnes už legendární Star Wars. S těmi má Flash Gordon společnou ještě postavu britského kameramanského veterána Gilberta Taylora. Ten nasnímal jak čtvrtou epizodu Star Wars (1977), tak Flashe Gordona, v němž vyhnal svůj styl s používáním filtrů do extrému. Výsledkem je mlžný a zasněný obraz, který je typický pro mnoho pozdějších filmů osmdesátých let.
8) Nápad najmout na hudbu kapelu Queen vyšel od spolupracovníků producenta De Laurentiise. Kapele se nápad od začátku zamlouval a byla domluvena schůzka. De Laurentiis však vůbec netušil, o koho jde, a zeptal se prý tehdy: „A kdo jsou ti Queens?“
7) Princ Vultan (Brian Blessed) ve filmu zvolá: „Who wants to live forever?“ neboli „Kdo chce žít navěky?“ Stejně později pojmenovali Queen píseň, kterou nahráli pro fantasy film Highlander z roku 1986.
Sam J. Jones jako Flash Gordon Zdroj: Universal pictures
6) Do hlavní role Flashe se uvažovalo o Arnoldu Schwarzeneggerovi a taky o Kurtu Russelovi, který ji však odmítl s tím, že postava je plochá a nemá dost rozpracovaný charakter. Tvůrci chtěli někoho, kdo vypadá trochu neskutečně, jako by vypadl ze stránek komiksu. Nakonec padla volba na zelenáče Sama J. Jonese, kterého zahlédla De Laurentiisova tchyně v epizodě romantického seriálu The Dating Game. Rozhodla pro něj taky skutečnost, že podobně jako jeho postava byl v minulosti hráčem amerického fotbalu za Seattle Flyers.
5) Produkce se potýkala s takovým množstvím problémů, že film jeho režisér Mike Hodges nazval „jediným improvizovaným filmem s rozpočtem 27 milionů dolarů, jaký kdy byl natočen“. Značný nesoulad způsobovala jazyková bariéra – část štábu byla anglická, část italská. Například autor kulis a kostýmů, dvojnásobný držitel Oscara Danilo Donati, vůbec nemluvil anglicky a v podstatě si dělal, co chtěl. Natáčení se tak muselo výrazně měnit na základě kulis i kostýmů, které v době zkoušení ještě nebyly hotové.
4) Film byl dokončen bez představitele hlavní role Sama J. Jonese. Ten se rozhádal s producentem De Laurentiisem ohledně smlouvy a honorářů natolik, že se po sváteční přestávce v natáčení už nevrátil na plac. Nebyl tak k dispozici pro četné dotáčky ani dabing. Hodges tak musel používat jak hereckého, tak hlasového dubléra. Jones taky odmítl film jakkoli propagovat, což přispělo k jeho komerčnímu neúspěchu. Vydělal jen 27 milionů dolarů, což pokrylo pouze hrubé náklady na produkci.
Flash Gordon Zdroj: Universal pictures
3) Režisér Taika Waititi uvedl Flashe Gordona jako hlavní inspiraci při natáčení marvelovky Thor: Ragnarok. „Chtěl jsem, aby šlo o podobně přiznanou a přímočarou space operu plnou barev, života, energie, humoru a cool muziky,“ vysvětlil.
2) Mazlíček krásné princezny Aury (Ornella Muti) se ve filmu jmenuje Fellini. Legendární italský režisér Federico Fellini byl jedním z původně oslovených tvůrců k natočení filmu, sám totiž přispíval během druhé světové války do původního komiksu Flash Gordon.
1) Držitel Řádu britského impéria Brian Blessed, který se ve filmu ujal role okřídleného prince Vultana, prozradil během jednoho z rozhovorů poskytnutých v roce 2020, že byl Flash Gordon nejoblíbenějším svátečním filmem královny Alžbety II. Pravidelně se na něj dívala s vnoučaty. Jednou ho prý dokonce požádala, aby zopakoval svou slavnou hlášku z filmu: „Gordon žije?“
Flash Gordon začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.00.