15. ledna 2018 19:38

VIDEO: Podívejte se na 6 nejnápaditějších akčních scén všech dob

Equilibrium - upoutávka

Když se filmaři neflákají...

Svět bez emocí z filmu Equilibrium se vám na Prima COOL představí již v pátek ve 20.15. Tenhle průlomový biják Christiana Balea, v němž se nám budoucí Batman poprvé ukázal jako akční polobůh, hýří dlouhými desítkami minut naprosto vypulírované akce. A v nejednom případě při tom divákovi čelist klesne až do koberce, protože se tu třeba šermuje pistolemi! Jak si zdejší scény stojí mezi jinými nápaditými konkurenty z 21. století? Mrkli jsme na to.

06) Antigravitační souboj (Počátek)

Jak natočit originální řezanici? Vypněte gravitaci! Tenhle trik je ve sci-fi znám již nějaký ten pátek, principy akce a reakce (já do tebe praštím, ale tím pádem odletím dozadu) však pro komplikovanost triků nejčastěji aplikují videohry. Počátek si k tomuto receptu obdobně nepomohl prostředím kosmické lodi, nakonec však nebyl od herních základů virtuálních světů zase tak daleko!

05) Souboj naháčů (Východní přísliby)

Představte si libovolnou akční scénu… ale všechny její postavy vysvlékněte z oděvů. Ha! Najednou působí světelná šermovačka ze Skryté hrozby, souboj Nea s agentem Smithem anebo válčení z Černého jestřába mnohem originálněji, což? Není mnoho filmů (krom pornoverzí), které si něco takového můžou dovolit. Souboj v lázních ve Východních příslibech ale naštěstí přišel na způsob, jak polonahý souboj natočit akurátně slušně a navíc ho logicky vměstnat do příběhu.

04) Tony Jaa proti všem (The Protector)

Tony Jaa platí za jednoho z nejtalentovanějších filmových bombičů naší generace – možná je tím nejlepším vůbec. Kdo ho nezná, může si představit Keanu Reevese z Johna Wicka a ubrat na hereckém projevu, ale za to přidat na choreografii a výkonech! Umně se to projevilo na mnoha filmech, kdybychom však měl vypíchnout jeden z nich, byl by to The Protector skrze scénu, v níž Jaa sežeře celý barák padouchů.

03) Dlouhá chodba (Oldboy)

Oldboy je akční klasika, a to ačkoliv je v něm akce po čertech pomálu. Když už však vystrčí růžky, je z toho zážitek, z něhož čelisti padají k zemi se stejnou kadencí jako těla antagonistů. Právě pro titěrné dávkování všechny tak překvapila slavná scéna v chodbě, která působí jako mix akční videohry a prvotřídního baletu říznutého reklamou na darování krve!

02) Pistolemi nablízko (Equilibrium)

Pokud bylo v Equilibriu něčeho dosyta, pak to byla naprosto vypulírovaná akce! Zmínit by bylo možné prakticky každý okamžik filmu, kdy se někdo s někým rval – po čertech hodně však zaujala finální rvačka, v níž se duo hlavních nemesis rvalo pomocí kung-fu stylu, ale s bouchačkami v rukách. Reálně to samozřejmě moc nedává smysl. Equilibriu se však umně podařilo navodit dojem, že se lidé právě takhle budou řezat v daleké budoucnosti!

01) Teror války (Potomci lidí)

Na závěr si nedáme akční scénu tradičního typu, čili jeden na jednoho, popřípadě jeden proti všem. Těžko však rozporovat, že v kultovní „scéně na jeden záběr“ ve finále Potomků lidí bylo akce a násilí vrchovatě mnoho – a že to působilo nepříjemně autenticky! Tím spíše bylo unikátní, že tu Clive Owen ani do nikoho nestřílel – jen se prostě snažil přežít a získat zpátky malé dítě a jeho maminu. Kdo v téhle scéně neměl nehty zaryté do sedačky, ten nemá srdce (anebo nehty)!

Equilibrium začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný