10. října 2016 17:24

Věc vs. Pravdivé lži: 6 nejlepších filmových předělávek

Total Recall - upoutávka

Ne každý remake je horší než originál.

Jmenuje se Quaid a po návštěvě vymejvárny mozků si není jistý, jestli žije uvnitř implantovaných fiktivních vzpomínek anebo jestli je skutečným tajným agentem! Scifárna Total Recall, jež začíná v neděli ve 20.15 na Prima MAX, však tentokrát nemá v hlavní roli Arnolda Schwarzeneggera, nýbrž Colina Farrella. Remake z roku 2012 je přesto (zejména v režisérské verzi) zajímavým pojetím téže premisy jako původně. Nakonec, ačkoliv dnes skutečně vzniká řada zbytečných remaků, mnohé jsou přesto lepší než originál, anebo alespoň přicházejí se zajímavou inovací.

Invaze zlodějů těl (1978)

Série o "lupičích těl", prakticky v každé verzi mimozemšťanech, kteří páchají invazi na Zemi skrze ovládání či kopírování (a likvidaci) lidských hostitelů, má celkově již tři remaky - od původního dílu z roku 1956 je však za nejlepší považován díl z roku 1978. Důvod? Zatímco první verze se opájela alegoriemi na komunistickou infiltraci Ameriky, remake z konce 70. let se soustředil čistě jenom na teror a strach související s nahrazením, a jeho depresivní konec dodnes umí udeřit na správné centrum emocí!

Pravdivé lži (1994)

Snad jste to dodnes netušili, ale Cameronova kultovní komedie o tom, že Arnold umí lidem vtipně lámat vaz i pokud je v chomoutu, je ve skutečnosti předělávkou francouzského snímku La Totale!. Zatímco ovšem většina amerických kopií evropských bijáků platí za nenápaditou vykrádačku originální látky, Pravdivé lži fungují dokonale právě díky tomu, že byl Arnold počátkem 90. let na vrcholu akční slávy. A tím původní představitel jeho role Thierry Lhermitte jednoduše nemohl disponovat.

Věc (1982)

Rovněž Věc se již před pár lety dočkala dalšího remaku, jež se zároveň dubluje jako prequel (odehrává se sice před zápletkou z původního filmu, jeho příběh ale film zároveň kopíruje). Jakkoliv ani tento snímek nebyl špatný, naopak nás mile překvapil, rovněž původní Carpenterova Věc z roku 1982 je sama o sobě remakem! Předělává totiž story filmu The Thing From Another World z roku 1951. Jejího nenápaditého mimozemského padoucha však nahrazuje daleko děsivější verzi Věci jako viru, který napadá a nahrazuje hostitele. Vlastně nikoliv nepodobně jako v Invazi lupičů těl...

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Jiným příkladem remaku evropské látky je Fincherovo drama z roku 2011. Pravda, lze říct, že film je jenom jinou adaptací původní knihy Stiega Larssona, 9 z 10 diváků i kritiků však bude snímek stejně poměřovat s první severskou filmovou verzí knihy z roku 2009 - tedy tou, která proslavila Noomi Rapace. Jakkoliv je však švédská představitelka Lisbeth vydařená, teprve americká verze paradoxně šla správně na dřeň a navrch přišla i se správně klapající titulní dvojicí i akurátně dovyprávěným koncem. Prosím, Amíci, jen více podobných předělávek!

Dredd (2012)

Čtyři roky stará božárna Dredd možná není čistokrevný remake, jako spíše nová adaptace jisté komiksové postavy, jíž v jiné vizi ztvárnil Sylvester Stallone, ilustruje však, že předělávka stejné postavy a světa se může radikálně lišit od původní vize. Pokud byste nám po Stalloneho Soudci Dreddovi řekli, že remake téhož může být dobrý nápad, pravděpodobně byste se odplazili na ambulanci. Jenže, světě div se, on to byl přímo vynikající nápad a již čtyři roky se modlíme za vznik pokračování!

Zjizvená tvář (1983)

Dost možná nejlepší film Ala Pacina (sorry, Kmotre, ale jenom ve Zjizvené tváři se boss chová dostatečně šíleně) je rovněž sám o sobě předělávkou. Na paškál si vzal stejnojmennou gangsterku z roku 1932, v níž se ústřední mafiáni namísto kokainem zabývali alkoholem. Když ovšem dva dělají totéž, není to nikdy totéž. Původní Zjizvená tvář rozhodně není špatný film, vedle kultovních Pacinových kreací však může jenom tiše sedět a šoupat nohama.

Nový Total Recall začíná na Prima MAX již v neděli ve 20.15!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický