Válka zítřka: Je nová akční sci-fi lepší než Den nezávislosti a Na hraně zítřka?
Oblíbený svalovec Chris Pratt se snaží zachránit svět před válkou, která ještě nezačala. K tomu mu dopomůže spousta zajímavé akce a šílených logických chyb.
Chris Pratt se vážně snaží. Od seriálových roliček a humorných štací se propracoval až v jednu z největších akčních hvězd současného Hollywoodu – což opakovaně stvrzují další díly Strážců Galaxie či Jurského světa. Když se však pokouší o úkrok mimo vypulírované blockbusterové franšízy, jeho hvězdný status dostává trhliny. Kdovíjak nezaujal ani jako jeden z nových Sedmi statečných, ani společně s Jennifer Lawrence ve sci-fi melodramatu Pasažéři. Nyní je hlavní tváří ambiciózní akční sci-fi, která měla přijít do kin před půl rokem, nakonec se však až nyní dostává jen na streamovací služby. A to je zřejmě místo, kam patří.
Chris Pratt se zde ujímá role Dana Forestera, učitele biologie, který si však také odsloužil dva turnusy v irácké válce. Má pocit, že je předurčen k něčemu velkému, avšak přestože má milující rodinu, není v životě spokojen. Tyhle vcelku běžné atributy krize středního věku však přeruší invaze – ne však mimozemšťanů, nýbrž lidských vojáků z budoucnosti, kteří přinášejí nemilou zprávu: Za 30 let planetu napadnou zabijácké potvory z vesmíru a lidstvo je jen krůček od toho, aby válku o přežití prohrálo. Objevení technologie cestování časem však přece jen dává lidskému pokolení naději. A tak se mezi vojáky vysílanými do budoucnosti ocitá i Forester, aby nakonec svou výraznou dějinnou úlohu přece jen naplnil.
Válka zítřka Zdroj: Paramount Pictures
Prattova kariéra se naplno rozjela také díky komediálnímu seriálu Parks and Recreation a i ve Strážcích Galaxie se jeho postava Star-Lorda proslavila odlehčeností a humornou nadsázkou. Navíc režisér Chris McKay má za sebou vedle práce na LEGO® Batman filmu i režii mnoha dílů parodického seriálu Robot Chicken, a tak je nasnadě, že ze spolupráce těchto dvou mužů těžko vzejde něco zcela seriózního. Samo o sobě by na tom nebylo nic špatného, jenže v tomhle případě se zdá, jako by Prattovo raubířské herectví a McKayova přepálená režie soupeřily se seriózně míněným scénářem Zacha Deana. Film neustále přešlapuje mezi vážnou akční sci-fi o apokalyptické invazi přinášející neodvratné vyhlazení lidstva a uvolněným hravým blockbusterem, jenž si ze své velkoleposti dělá legraci.
Tomuhle přetahování nepomáhá ani stopáž v délce více než dvou a čtvrt hodiny. Emocionální vrchol se navíc odehraje už za půlkou a poslední třetina působí jako nadbytečný epilog, který musí hrdiny i proti jejich vůli dotáhnout k happy endu. Mohutný rozpočet 200 milionů dolarů se navíc na technické stránce neprojevil v takové míře, jak bychom doufali, a třeba obávání mimozemští zabijáci působí jako kopírka potvor z Vetřelce, Tichého místa, Hvězdné pěchoty a spousty dalších sci-fi. Což ostatně platí i pro další složky filmu – oproti Dni nezávislosti Rolanda Emmericha není Válka zítřka tak sympaticky naivní a přímočará, ve srovnání s videoherně laděným hitem Na hraně zítřka zase pokulhává efektnost akce i ochota diváka přistoupit na absurdní premisu. Rozklížený tón a nevyhnutelné logické díry tak z akční novinky dělají pouze průměrný kousek.
Válka zítřka Zdroj: Paramount Pictures
Jak je standardem katastrofických filmů, řeší se nejen záchrana světa, ale i rodiny. V tomto případě vyvstává hlavně téma otcovství a celkově důležitosti rodiny, jejíž přítomnosti bychom si měli vážit víc než čehokoli jiného. Jsme ochotni pro dobro svých nejbližších obětovat nejen sami sebe, ale dokonce i je samotné? Nechybí ani ekologická linka, zdvihající varovný ukazováček ohledně toho, jak se k naší planetě chováme; a že nám to naše rodná hrouda může v kritické chvíli notně zavařit. Jenže i když dáme našim blízkým druhou šanci, kterou si (možná) zaslouží, dočkáme se něčeho takového i od naší planety? Jakkoli je samotný příběh prostinký, načrtnuté myšlenky divákovi umožní prostor k zamyšlení.
Válka zítřka (v originále Tomorrow War) tak zůstává na půli cesty mezi… vším. Mezi velkolepou akční sci-fi i nahláškovanou vesmírnou jízdou; mezi rodinným dramatem a angažovanou společenskou satirou; a bohužel i mezi povedeným letním bijákem a propásnutou šancí. Pokud si však potrpíte na rošťácký kukuč Chrise Pratta, ohraná nelogičnost kolem cestování časem vás nerozhodí a máte chuť na trochu poctivé sci-fi akce, můžete dát Válce zítřka šanci. A klidně už dnes... ha ha.