Tyhle 4 slavné filmové série najednou změnily všechny herce. Jak to dopadlo?
Když to přeženete s úklidem na place.
Dobře vybraní představitelé hlavních filmových hrdinů, to je většinou základ úspěšné filmové série. Občas však okolnosti donutí filmaře změnit nikoliv jen tvář hlavní postavy, ale rovnou celý ansámbl. Může to vést k úspěchu i k mrzení.
4) Star Trek
Po řadu let byla značka Star Trek bytostně svázána se seriálovým světem. I když filmaři natáčeli filmy, tyto byly vždy postavené na seriálových postavách a jejich hercích. Po tragickém neúspěchu desátého filmu Nemesis se však zdálo, že je se značnou amen. Jen průměrná sledovanost dalšího seriálu Enterprise ničemu nepomohla. Nakonec však světu pomohl restart!
Jedenáctý film vrátil divákům postavy prvního a nejslavnějšího seriálu, ale s jinými herci. Namísto Williama Shatnera nebo Leonarda Nimoye přišel Chris Pine a Zachary Quinto. Fungovalo to, minimálně u prvního filmu, doslova na jedničku a Star Treku se podařilo chytit druhý dech. Následovaly další dva filmy a seriál Discovery, který v mnohém navazuje na přístup Abramsova filmu.
3) Blbý a ještě blbější: Jak Harry potkal Lloyda
Naopak v případě lebovočka (nyní již série) Blbý a blbější se změna gardy sešla s poněkud menším pochopením. První film byl jednou z revolučně sprostých komedií – udal směr pozdějším Prcičkám a dalším bijákům. Zároveň však pro své herce, zejména Jima Carreyho, nešlo zrovna o roli, kterou by se chtěl dlouhodobě proslavovat. Když nic jiného, Ace Ventura měl přecejenom trochu méně vyměštěný humor, než si tropit šloufky z mentálně postižených lidí.
A tak, ačkoliv první film vydělal slušný balík, Carrey řekl pokračování jasné NE. O mnoho let později si to vše rozmyslel, a i proto před nedávnem vznikla regulérní dvojka, tentokrát však producenti museli sáhnout po přeobsazení hlavního dua Derek Richardson a Eric Christian Olsen. Pro oba herce každopádně nešlo o průlomový úspěch a Jak Harry potkal Lloyda zapadl rychleji než pětikoruna do dlažby.
2) X-Men
Účast Patricka Stewarta a Iana McKellena byla pro první trilogii X-Men naprosto zásadní – bez ní by film nemohl přesvědčovat diváky, že jde o trochu serióznější superhrdinskou podívanou. Jenže nikdo nemládne, a oba postarší pánové přestali úplně zvládat své komplexní role. Tedy, alespoň si to mysleli producenti, jak napovídá hned několik návratů obou staříků v pozdějších letech.
A tak filmaři přišli s prequelem, do něhož obsadili mladší verze obou hlavních hrdinů. S výjimkou Wolverina však změnili úplně všechny další role včetně Mystique nebo Hanka! A tentokrát to díky zcela jiné energii i inspiraci v odlišných žánrech bylo terno jako hrom! Ještě lépe dopadlo pokračování Budoucí minulost, a ačkoliv nás Apokalypsa příliš neoslovila, v rámci nastavené laťky jí průměrné kvality protentokrát promineme.
1) Terminator: Salvation
Sága Terminátor měnila hlavní postavy jako ponožky. Vlastně platí, že se vrátila jenom (dvakrát) Linda Hamilton a (třikrát) Arnold Schwarzenegger. U prvních dvou pokračování (tedy dvojky a trojky) jsme se tím však vždy nějak smířili. Arnold unesl filmy na svých obřích ramenou, i když Johna Connora hrál trochu slabší představitel. V případě Salvation však snaha naservírovat zcela jiného Termoše přinesla kompletní recast!
Důraz nově padal na Connora s batmanní tváří Christiana Balea, změnila se i Kate Brewster (nově Bryce Dllas Howard), nebohý Anton Yelchin převzal úlohu Kyle Reese a všeobecně jsme se dočkali zcela odlišné podoby budoucnosti. Změna těžiště byla logická, a snad by i fungovala – nebýt nejistého scénáře. Terminator: Salvation nakonec neuspěl, nebylo to však kvůli změně postav, ale spíše kvůli celkově nejistému provedení.