2. dubna 2022 12:00

Jak se tři Spider-Mani sešli v jednom filmu? Herci a režisér odhalili tajemství marveláckého hitu

Tři Spider-Mani

Jak složité bylo dát dohromady všechny důležité postavy dvacetileté historie filmového Spider-Mana?

Když vyšel první trailer filmu Spider-Man: Bez domova, bylo jasné, že se fanoušci začnou okamžitě ptát na jedinou otázku: Připraví Doctor Strange svým otevřením mnohovesmíru cestu nejen pro padouchy z minulosti, ale taky pro předchozí Petery Parkery, kterými byli Tobey Maguire a Andrew Garfield? Záměr tvůrců byl přitom jasný: Všechno utajit až do premiéry filmu!

Nejtěžší byl tento úkol pro Andrewa Garfielda, který tou dobou absolvoval turné na propagaci svých dalších filmů tick, tick...BOOM! a The Eyes of Tammy Faye a čelil tak mnoha vtíravým dotazům o své možné účasti v chystaném Spider-Manovi. „Musel jsem si to lhaní nějak ospravedlnit. Říkal jsem tomu spíš kecání než lhaní, ale svým způsobem jsem si to užíval... Udělal jsem si z toho takovou svou malou hru, a přestože se postupně objevovaly různé úniky, lidé stále dost pochybovali. Co když to tak nebude? Co když se neukážou?“ vysvětlil Garfield v rozhovoru pro magazín Deadline.

Úplně na začátku, když padlo rozhodnutí, že se třetí Spider-Man s Tomem Hollandem v hlavní roli vydá cestou mnohovesmíru, bylo třeba přemluvit dva předchozí představitele Petera Parkera. Jako první byl na řadě Tobey Maguire, kterého pozvali na schůzku producenti Kevin Feige a Amy Pascal, on sám však ještě netušil, co bude jejím předmětem. „Amy a Kevin mi od začátku naší konverzace ukázali, jakou lásku a obdiv k těm filmům chovají... Když jsem to viděl, tak jsem prostě měl chuť se přidat. Jsem taky fandou filmů Toma i Andrewa a samozřejmě mě lákalo to tajemství, co vlastně společně vytvoříme?“ popsal Maguire.

A co přesvědčilo Garfielda?„Prostě jsem čekal, jestli jim kývne Tobey, protože pak jsem si řekl, že vlastně nebudu mít jinou možnost. Víte, šel bych za ním až na konec světa. Přestože Tobeyho účast byla pro mě zásadní, taky jsem viděl ten skvělý kreativní záměr a příběh. Miloval jsem osudovost mnohovesmíru i to, jakou v něm s Tobeym můžeme pro Toma sehrát roli. Dát tři Spider-Many dohromady byl značný risk a myslím, že díky všem zúčastněným to dopadlo, tak jak to dopadlo – tedy přátelstvím, což je opravdu nádhera,“řekl.

Když se režisér Jon Watts dozvěděl, že všichni zúčastnění kývli, necítil ani tak nervozitu, jako spíš pocit vděku, že všechno může začít. Přípravy filmu totiž znatelně narušil nástup pandemie covid-19, takže když v říjnu 2020 padla první klapka, bylo to za podstatně jiných podmínek, než bylo původně v plánu. Mnoho scén s větším množstvím komparzistů se kvůli epidemickým opatřením nemohlo točit v exteriérech, ale jen v malých skupinkách ve studiu a vše se pak muselo dokončovat digitálně pomocí filmových triků.

Před natáčením scén se všemi třemi Spider-Many režisér uspořádal něco, co nazval společnou terapií. Byli na ni přizváni Holland, Maguire, Garfield, ale i Zendaya (MJ) a Jacob Batalon (Ned Leeds). „Dali jsme skládací křesla do kruhu a společně jsme si prošli scénář. Chtěl jsem, abychom spolu přátelsky probrali, co pro ně nový příběh znamená, čím už si se Spider-Manem prošli a jak to do sebe celé zapadá,“ vysvětlil Watts, jak pro něj bylo důležité, aby jeho novinka fungovala jako poctivé vyvrcholení osmi spider-manovských filmů, jeho trilogie, ale taky třech snímků od Sama Raimiho a dvou od Marca Webba.

Sám Watts má k předchozím Spider-Manům osobní pouto. Bylo mu dvacet a studoval v New Yorku, když šel v květnu 2002 do kin první Spider-Man od Sama Raimiho. Bylo to v době, kdy se New York ještě vzpamatovával z tragédie z 11. září 2001. „Jít na ten film pro mě tehdy znamenalo hrozně moc. Vždycky jsem si Spider-Mana spojoval s jakýmsi léčením a katarzí,“ řekl Watts. Něco podobného určitě cítily miliony diváků na sklonku dlouhé pandemie s jeho nový Spider-Manem.

ZDROJ: Deadline, Variety

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný